Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 29 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Borcu olan müşteriyle yeni dönem sözleşme yenilemenin suç olduğunu biliyormuyuz?

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey
    Sayın Karce Merhaba,
    Bahsettiğini eylemin cezası Disiplin Yönetmeliği 6/q ya göre kınama cezası gerektirir ( 6/q Bu Yönetmelikte yer almayan; 3568 sayılı Kanuna aykırı diğer eylemlerde bulu*nulması ve Birlikçe çıkarılmış diğer yönetmelik hükümlerine ve zorunlu meslek kararlarına uyulmaması.)
    Eğer eylemi 3 yıl içinde tekrar işler ise, bu defa Disiplin Yönetmeliği 7/a gereği (a) Üç yıllık bir dönem içinde kınama cezası gerektiren herhangi bir hâl ve eylemin yinelenmesi.) 6 ay 1 yıl arası geçici olarak mesleki faaliyetten alıkoyma cezası uygulanır.
    Yok uslanmadım derse, Disiplin Yönetmeliği 9/a gereği ( Beş yıllık dönem içinde iki defa mesleki faaliyetleri alıkoyma cezası ile cezalandı*rılmasından sonra bu cezayı gerektiren eylemin yeniden işlenmesi,)
    meslekten çıkarma cezası uygulanır. <
    Disiplin kurulununda bunun yanında bazı yetkileri vardır.

Yani yönetmelikler hazır. Yeter ki uygulamak iste...
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Müdavim Üye
    Sayın Mustafa Gülşen, tabiki mesleğimizin gereken itibari görmesi ve meslektaşlarımızın rahat yaşamasını hep beraber arzumuz dileğimiz. Bizleri düşündüren Türmob'un etkin ve kesin önlemler alması gerektiğidir. Bu verilen sözler taahhütlerin artık lafta kalmamasıdır. Dediğiniz gibi net ve kesin bir uygulama bekliyoruz.
    Dün bir meslektaşımız borcundan dolayı taahhütte bulunmuş ve bugün 1.500 tl ödemezse birkaç gün içinde cezaevine girecek. Bunu okuyan bazı arkadaşlarımız yemiş içmiş gezmiş zannedebilir. Aylığı 2.500 gelmeyen ve ayda mecburen çalıştığı işyeri ile oturduğu yer arasına gitmek için 1.000 lirası yakıt parası veren meslektaşımız. Cebimde olan 300 tl vereyim dedim. Kusura bakılmasın düştüğümüz şu hallere bakın. Fiyat kıran meslektaşlarımız, defter çalmak için uğraşan meslektaşlarımız. Birde üstüne yetmezmiş gibi bazı katakulleler ile rant sağlayan bazı meslektaşlarımız. Bunları yazmamam gerekir fakat bir okuyan olur ve artık ilgilenir, bir çözüm bulunması amacı ile yazıyorum.

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM
    iyi güzel de, şimdi mükellef borçlu önceki muhasebeci defterini vermiş eline, yeni muhasebeci bu adamın defterini önceki muhasebeciye borçlu olduğu için almıyor. Ama bu adamın beyanname verme yükümlülüğü devam ediyor. Bana burada bir tezad var gibi geliyor. Bu mükellef ne yapacak, beyannamesini nasıl vermeye devam edecek, borçlarını ödeyemiyorsa da muhasebecilere. Bu işte bir tuhaflık var.

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey
    Sayın Birden Merhaba,
    Sizden önceki mesajı okudunuz mu?
    Müşterinin halini de biz düşünmeyelim.
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM
    evet o mesajı okumuştum, aslında ben de benzer durumda sayılırım.

Müdavim Üye Hüseyin KAYA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    Alıntı Hikmet Birden Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    iyi güzel de, şimdi mükellef borçlu önceki muhasebeci defterini vermiş eline, yeni muhasebeci bu adamın defterini önceki muhasebeciye borçlu olduğu için almıyor. Ama bu adamın beyanname verme yükümlülüğü devam ediyor. Bana burada bir tezad var gibi geliyor. Bu mükellef ne yapacak, beyannamesini nasıl vermeye devam edecek, borçlarını ödeyemiyorsa da muhasebecilere. Bu işte bir tuhaflık var.
    Bu kadar borcu varda ticaretini nasıl devam ettiriyor?
    İşyeri kirasını nasıl ödüyor? Nasıl mal alabiliyor?

Eğer zarar ediyorsa, işyerini kapatsın. Niye başkalarına yük oluyor.

Muhasebecinin ücretini ödemeyenci mi kâra geçiyor !!!

Sizde işlemlerini yapmayın, cezayı yesin bak nasıl ödemeye başlıyor muhasebe ücretini.
    Her şeye para var muhasebeciye gelince kalmıyor. ....
    Saygılarımla,
    Hüseyin KAYA
    S.M.M.M.

Müdavim Üye
    Bu konuyla ilgili bu sene tahsilat problemiyle karşılaşacağımı düşündüğüm müşterilere bilgi mahiyetinde nasıl bir yazı yazabilirim.
    Kolay gelsin.

Müdavim Üye
    Geçen günlerde tanıdık biri aracılığı ile biri geldi.Söylediğine göre şimdiki muhasebecisi yorulmuş,artık fazla olan defterlerini dağıtacakmış ve yeni muhasebeci bul demiş bu mükellefe.
    Bağlı olduğı meslek mensubundan defter teslim tutanağı iş bitim yazısını getirmesini söyledim,tamam dedi gitti.Tahmin edersiniz ki aramadı tekrar.
    İnsanlar meslekmensubu olarak bizlerden kaçırdıkları parayı kar sayıyor. Sanırım net çözümler olmadıkça bu devam edecek hep.

Müdavim Üye
    Sayın deryaderya, bu işin çözümü yoktur. Bunlar hep göstermelik sonuca ulaşamayan olaylardır.
    Şimdi burada diyelim ki, ben ücretimi alamadım. Defteri tutmayacağımı odaya söyledim. Oda bir yazı çıkardı ve kimse defterini tutmadığı için, mükellefim bana geldi borcu ödedi. ve benle ilişiğini keserek başka bir muhasebeci buldu. Benden bir mükellef gitti. En az böyle 15 mükellefim olsa, 15'ide benden gider. Diğer muhasebecilere gün doğar. O muhasebecilere para vermese, bazı muhasebeciler başka türlü paralarını tahsil eder. Şimdi ben nasıl geçineceğim benim suçum ne.
    Şimdi çok zengin bir arkadaşımız muhasebe defteri tutmak kendini ispatlamak için 3 yıl bedava defter tutarım diyor. Hadi buyrun burdan yakın.

Ben isterim ki, madem bizim tahsilat konumuz devletimizi ilgilendirmiyor. Mükellef başı 25 tane defter sınırlaması gelmesi lazım. Ben kendim defter atmam lazım. Ücretini alamadığım veya az para veren tüm mükellefleri ayıklacağım. Bu pürüz mükellefler başka bir muhasebeciye gittiği zaman, onlarda bu defteri almayacak. Mecburen bir muhasebeciye parasını verecek. Muhasebeci parasını tam aldığı deftere veya mükellefe katakülle yapamayacak. Sistem kendiliğinden oturacak. Diğer tüm olaylar yapma sonuca ulaşmayan göz boyama tedbirleri olacaktır.
    Zaten size gelirim diyen ve gelmeyen kişi gibi.

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM
    daha önce de yazmıştım, mükellef borcu varken ve bize senet elimizde varken, defteri aldı devir teslim tutanağında senet bilgisini yazdığımız halde ve senet tarihinde ödenmediği halde mükellef bizi odaya şikayet etti şikayeti şu aslında borcu yokmuş, oda ifadeye çağırdı, devir teslim tutanağını ve senet bilgisini gösterdiğimde haklı olduğum ortaya çıktı, ancak mükellef hala senedi ödemedi, yeni muhasebecisi şikayetten haberim yok dedi herkes sıyrıldı,