Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: sınıf değiştirme kafa karıştırıyor

Üye
    Nereden
    İstanbul

Unhappy sınıf değiştirme kafa karıştırıyor

Ticari mal alım satımında firmaların kesmiş oldukları ciro primi satış primi v.s. gelirler diğer gelirlerde yer almaktadır. bu diğer gelirleri

VUK 177 3.maddesine göremi değerlendirmemiz gerekiyor yoksa 1. maddesinde oranlara göremi değerlendirmemiz gerekiyor.

Aynı şekilde işletme defteri tutan kuyumcu kesmiş olduğu fiş ve faturalardaki işçilikleri 3. maddeye göremi 1. maddeye göremi değerlendirmemiz gerekiyor.

Moderatör gokhankilicoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    T.C.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Mükellef Hizmetleri Usul Grup Müdürlüğü

Sayı

:

B.07.1.GİB.4.34.19.02-019.01-872

04/07/2011

Konu

:

Defter tutma ve sınıf değiştirme hadleri.

İlgide kayıtlı özelge talep formunun incelenmesinden, "Market" işletmeciliği faaliyetinizden dolayı birinci sınıf tüccar olarak bilanço esasına göre defter tuttuğunuzu belirterek, defter hadlerinin hesaplanmasında tekel (sigara) maddelerinin satışından elde edilen gelirinizin komisyon geliri olarak dikkate alınıp alınamayacağı ve tekel alış satış belgelerinin defter kayıtlarına ne şekilde alınacağı hususunda Başkanlığımız görüşüne müracaat ettiğiniz anlaşılmıştır.

213 Sayılı Vergi Usul Kanununun 177 nci maddesinde; "Aşağıda yazılı tüccarlar, I inci sınıfa dahildirler:

1. (205 sayılı Kanunun 12'nci maddesiyle değişen bent) (4369 sayılı Kanunun 19 uncu maddesiyle belirlenen miktarlar.) Satın aldıkları malları olduğu gibi veya işledikten sonra satan ve yıllık alımlarının tutarı 7.200.000.000(*) (402 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2010'dan itibaren 129.000, -TL) veya satışları tutarı 8.640.000.000(*) (402 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2010'dan itibaren 180.000, -TL) lirayı aşanlar(1).."

hükmüne yer verilmiştir.

Öte yandan, yine aynı Kanunun "Sınıf Değiştirme" başlıklı 180 inci maddesinde;

"(II)'nciden (I)'inciye geçiş: İş hacmi bakımından II'nci sınıfa dahil tüccarların durumları aşağıda yazılı şartlara uyduğu takdirde bunlar bu şartların tahakkukunu takip eden hesap döneminden başlıyarak I'inci sınıfa geçerler.

1. Bir hesap döneminin iş hacmi 177'nci maddede yazılı hadlerden % 20'yi aşan bir nispette fazla olursa, veya;

2. Arka arkaya 2 dönemin iş hacmi 177'nci maddede yazılı hadlere nazaran % 20'ye kadar bir fazlalık gösterirse." hükmü yer almaktadır.

Yukarıda yer alan hükümlerde, defter belirleme hadlerinde yıllık alış ve satıştan bahsedilmektedir. Ayrıca, tekel ürünler satışında alım ve satımı yapılan ürünün KDV yönünden özel matraha tabi olması onun defter haddi belirlemede göz ardı edilmesini gerektirmediği gibi özel matraha tabi satışlarda sadece komisyon veya karının hesaba dahil edileceğine dair bir hüküm ve düzenlemeye yer verilmemiştir.

Bu itibarla, defter tutma bakımından sınıf tespiti yapılmasında ve tekel alış ve satış belgelerinin defter kayıtlarına işlenmesinde yukarıda yeralan hüküm ve açıklamaların dikkate alınması gerekmektedir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

Müdavim Üye
    Nereden
    Istanboel, Turkey
    2013 yılında açılan tekel müşterim var
    alış 238
    satış 135 bilanço olur dedim ama emin olamadım doğrumudur?

birde bayan kuaförüolan müşterim var hizmet sektörü olduğu için alıdğı malzemeyi gider olarak işliyorum. müşteri derki ben şu....... firmanın mallarını satıyorum ayrıca . bende hesap özetinde bahsettiği firmanın mallarının mal alışı olarak işledim bugüne kadar. ancak bu mallarla ilgili ayrı bir çıkış yok yazarkasada.
    bunun sonucunda da
    gider
    mal alışı 12 800
    mal satışı 139 000
    GİDER 90 647
    bilanço mu?
    iki deftreim kaldı emin olamıyorum. yardım ve görüşlerinizi bekliyorum.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı Aslıhan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2013 yılında açılan tekel müşterim var
    alış 238
    satış 135 bilanço olur dedim ama emin olamadım doğrumudur?

birde bayan kuaförüolan müşterim var hizmet sektörü olduğu için alıdğı malzemeyi gider olarak işliyorum. müşteri derki ben şu....... firmanın mallarını satıyorum ayrıca . bende hesap özetinde bahsettiği firmanın mallarının mal alışı olarak işledim bugüne kadar. ancak bu mallarla ilgili ayrı bir çıkış yok yazarkasada.
    bunun sonucunda da
    gider
    mal alışı 12 800
    mal satışı 139 000
    GİDER 90 647
    bilanço mu?
    iki deftreim kaldı emin olamıyorum. yardım ve görüşlerinizi bekliyorum.
    1- alış 238 satış 135 ise bilanço olmalı ancak yaklaşık 120 civarı stok (dönem başını bilmiyoruz o da varsa ilave olmalı ) gözüküyor ki normal değil bu işte bu kadar stok birikmez devamlı hızla devir olan bir işkolunda bu stok normal değil gibi muhtemelen fiş veya faturayı eksik düzenlemiş olabilir dikkat....

2- kuaför işinin hasılatını yazmamışsınız 139000 tl satışın içinde kuaförün hzmet geliri de var mı varsa onu mal satışından ayrı belirtirseniz cevap verebiliriz.

Müdavim Üye
    Nereden
    Istanboel, Turkey
    syn dumanlı ilginize çok tşk ederimm,
    1 -bu firma 2013 Mart ayında açıldı. dönem başı stok yok. evet firmada stok var gözüküyor çünkü mükellefin çıkışı eksik. Mükellef bir türlü çıkış yapmıyor. Artık kasım ayında zorlamalarımızla çıkış yaptı. uyarı için tşk ederim. yeni mükellef olduğu için daha yeni yeni anlıyor dediklerimi. alışdan dolayı bilanço geçer değilmi?
    2-syn dumanlı mükellefin yazarkasa çıkışlarında mal satışı yok sadece kuaför hizmeti var o yüzden 139 000 satış sadece kuaför hizmeti yani manikür fön boya vb. olarak gözüküyor. ... mal olarak alıyorum dediklerinin çıkışı ayrı olarak gözükmüyor. yazarkasa ayarı yaptırmadı.
    bu mükellef bana sene ortasında geldi.bugüne kadar böyle yapmış ve halende yapıyor.
    alıp sattığı mallar için yazarkasa dan fiş kesse bile boya fön kuaförlük hizmeti diye kesiyor..
    kabul ediyorum ben de hata yapmışım daha da ısrarcı olmalıymışım düzeltiymeliymişim.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı Aslıhan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    syn dumanlı ilginize çok tşk ederimm,
    1 -bu firma 2013 Mart ayında açıldı. dönem başı stok yok. evet firmada stok var gözüküyor çünkü mükellefin çıkışı eksik. Mükellef bir türlü çıkış yapmıyor. Artık kasım ayında zorlamalarımızla çıkış yaptı. uyarı için tşk ederim. yeni mükellef olduğu için daha yeni yeni anlıyor dediklerimi. alışdan dolayı bilanço geçer değilmi?
    2-syn dumanlı mükellefin yazarkasa çıkışlarında mal satışı yok sadece kuaför hizmeti var o yüzden 139 000 satış sadece kuaför hizmeti yani manikür fön boya vb. olarak gözüküyor. ... mal olarak alıyorum dediklerinin çıkışı ayrı olarak gözükmüyor. yazarkasa ayarı yaptırmadı.
    bu mükellef bana sene ortasında geldi.bugüne kadar böyle yapmış ve halende yapıyor.
    alıp sattığı mallar için yazarkasa dan fiş kesse bile boya fön kuaförlük hizmeti diye kesiyor..
    kabul ediyorum ben de hata yapmışım daha da ısrarcı olmalıymışım düzeltiymeliymişim.

2.bölümde bahsettiğiniz 139000 TL sadece kuaför hizmeti ise buna öncelikle mal satışı diyemezsiniz bu durumda bu işletmede bilançoya geçmelidir.

Bu Konu için Etiketler