Kıskançlığımdan nasıl kurtulacağım?

Yaşadığım bir arkadaşlığın bitmesi üzerine aşırı sinirli bir insan oldum; her şeye çok çabuk köpürebiliyorum ve çevremdekileri kırıyorum.

25 yaşında bayanım, 1 senedir aynı ofiste çalışan biriyle beraberdim yada ben öyle sandım. Her şeyi paylaştık bana karşı çok yakın ve alakalıydı. Gezdik, sinemaya gittik; boş vakitlerimizi hep beraber geçiriyorduk. Ben bir duygu seli içindeyken bana bütün düşüncelerimin hayalden ibaret olduğunu söyledi. Bana bir şizofrenmişim gibi davrandı. Ama ben hayal görmedim, hepsini yaşadım. Bu yetmezmiş sanki bizim ofisimizde bir kızla yakın alaka kurdu. Ben bunu sorduğumda hep hayır dedi ve o günden sonra o kızdan o kadar nefret ettim ki. Her ikisini birlikte de ayrıda görsem kendime hakim olamıyorum; bu benim işime de evime de yansıyor.Her şeye kızan, bağıran, öfkeli, mutsuz bir insan oldum. Psikolojik tedavi görüyorum ama yinede kendimi kontrol edemiyorum. Bu kıskançlığın beni darmadağın ettiğini farkındayım. Bu duygudan nasıl kurtulacağım konusunda bana yardım ederseniz çok minnettar kalırım. Sevgilerimle

Yaşadıklarınızı sadece kıskançlık olarak yorumlamak doğru olmaz; hissettiklerinizin önemli bir bölümünü haksızlığa uğrama duygusu ve öfke oluşturuyor. Belki haklı belki haksız, aldatıldığınızı ve elinizden sizin olan bir şeyin alındığını düşünüyorsunuz. Kıskançlık ise bu duyguları kuvvetlendiriyor ve duyduğunuz hırsı biliyor.

Kıskançlık, herkesin zaman zaman yaşadığı kuvvetli bir duygu; birisinin daha çok parasının olması, diğerinin ev, mal, mülk yada araba alması veya bir başkasının daha çok sevildiğinin düşünülmesi çoğu insanda bu hisleri yaşatıyor. İnsan ihtiyacı olan şeyler için değil istedikleri için kıskançlık hissediyor. Kıskançlık kişinin kendini nasıl gördüğü ve kendine olan güveni ile yakından ilgili. Aşağılanmış hissetmek, öze olan inanç eksikliği kıskançlık duygusunu ortaya çıkaran ve körükleyen önemli etmenler. Ama yaşananların ve hissedilenlerin günlük yaşamın merkezine oturması ve insanı başka şey düşünemez hale getirmesi hem insanı iş göremez hale getiren hem de yaşam kalitesini bozan bir sorun.

Peki başa çıkmak için ne yapmak gerek?

Bu durumun farkına varmak ve kıskançlığı kabul etmek ilk ve en önemli adım. Siz de bu adımı atmış ve durumdan kurtulmak için yardım talep etmiş durumdasınız.
Kıskançlığın en sık karşımıza çıkan formu olan ve ilişki içerisinde yaşana kıskançlıkla başa çıkmak için;

•Eşlerin birbirleri ve başkaları ile geçirecekleri zaman konusunda anlaşmaya varmış ve rahat hissediyor olmaları gerekiyor. Kıskançlığın güveni tahrip ettiğini bilerek bu anlaşmanın sınırlarını zorlamamakta fayda var.

•Anlaşmanın kuralını çiğnemekten daha önemlisi bu konuda yalan söylemek; bu nedenle eşler arasında dürüstlük elden geldiğince kollanması gereken bir kural. Durum hakkında eşlerin birbirine bilgi vermesi en azından tekrar bir ortak zeminde buluşmak için fırsat yaratacaktır.

• Her insanın içerdeki ve dışarıdaki ilişkilerini ayarlamak için zaman ve deneyime ihtiyacı var; bunu akıldan çıkarmamak gerekiyor

•Cinsel konularda her insanın çok kırılgan olduğu ve çabuk yaralanabileceği akılda tutularak eşlerin özellikle bu hususlarda birbirlerine saygılı ve nazik olmaları gerekiyor.
Eşler arasındaki kıskançlık kadar başkalarının servetlerine yada konumlarına duyulan kıskançlık da son derece rahatsızlık verici olabiliyor. Bununla aşa çıkmak için ise

•Kişinin kendi üstünlüklerini farkında olması onu hissettiği kıskançlık duygusundan uzaklaştırabiliyor

•Bu duyguyu daha iyiyi başarmaya yönelik motivasyon için kullanmak enerjiyi olumlu yöne çeviriyor

•Kıskançlığın en önemli sebebi insanın hep yukarıya doğru bakıp bir şeyler istemesi; zaman zaman aşağıya dönüp kendilerinden aşağıdakilere dikkat etmeleri bu duygunun hafiflemesine ve ortadan kalkmasına çok yardımcı.
Sizin için ise durumu açıklığı ile değerlendirip ona göre duygusal ve davranışsal taktikler geliştirmek ruh ve beden sağlığınız açısından çok önemli. Zorla güzellik olmayacağı ve başka güzelliklerin de olduğu akıldah bulundurulmalı. Sağlıkla kalın