Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ukraynada Çal.İnş.İşçilerinin Sigortası

 1. #1
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,610


  Değerli meslektaşlarım,


  Ukraynadainşaat işinde çalıştırılacak olan işçilerin sigorta ve vergi durumları konusunda tecrübe ve bilgi sahibi olan meslektaşlarımızdan bilgilerini paylaşmalarını rica ediyorum.


  Yaklaşık 80-100 arası işçi çalıştırılacaktır. Ön araştırmamızda sigorta primlerinin Türkiyede yatırılması gerektiğini ukrayna yasalarının böyle söylendiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Türkiyede vergi kesintisinin olmayacağıda ilave edilmiştir.
  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

 2. #2
  Üye
  Üyelik tarihi
  01.Şubat.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  52


  Değerli Arkadaşım,


  Konu ile ilgili bilgileri 4958 Sayılı Kanunda meydana gelen son değişiklikleri sizlere faydalı olacağı düşüncesi ile aşağıya aktarıyorum; Ukrayna ile henüz anlaşmamız yoktur....
  Yurtdışında Çalıştırılan Türk İşçileri
  Ülkemizle sosyal güvenlik anlaşması bulunmayan ülkelerde iş üstlenen Türk firmalarından talepte bulunanlar, işyerlerinde çalıştıracakları işçilerle bunların hak sahiplerinin sosyal güvenliklerini sağlamak amacıyla Kurumumuzla malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortası yönüyle topluluk sigortası sözleşmesi imzalayabilirler.
  Bu durumda söz konusu işverenler, işyerlerinin bağlı bulunduğu sigorta müdürlüklerine topluluk sigortası sözleşmesi imzalamak için müracaat ederler. Müracaat dilekçesine, şirketin tesciline ilişkin ticaret sicil gazetesi örneği, şirketin tabi olduğu vergi dairesi müdürlüğü ve vergi numarası, istenilen iş konusunda varsa sözleşme örneği ya da konsolosluklardan alınan belge, şirketlerde şirketi temsile yetkili olanların işveren adına imza atmasına, iş takibi yapmasına yetkili kılındığına dair yetki belgesi ve bu kişilerin nüfus cüzdanı fotokopisi ile imza sirküsü, ayrıca topluluk sigortasına girecek sigortalıların adı, soyadı, baba adı ve sigorta sicil numarası ile bunların ödeyecekleri primleri gösterir üç nüsha liste eklenir.
  Diğer taraftan, sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmayan ülkelerde iş üstlenen işverenler bu ülkelerde çalıştırdıkları Türk işçilerin 06/08/2003 tarihinden sonra isteğe bağlı sigortaya devam etmek edebilmeleri de mümkün bulunmaktadır.

  Saygılarımla,
  SADİ KAYA

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •