Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kira Kont.Damga Vergisi

  1. #1
    Üye
    Üyelik tarihi
    20.Temmuz.2005
    Nereden
    Turkey
    Mesajlar
    31




    Sayın Arkadaşlar,


    01/12/2005 tarihinde kira bedelimizde artış oldu. bu artışı vergi dairesine güncel kontrat ile bildirip damga vergisini ödememiz gerekiyormu bu konu hakkında bilgilerinizi bekliyorum teşekkürler pınar erol/smmm

  2. #2
    Üye
    Üyelik tarihi
    11.Kasım.2005
    Nereden
    İzmir
    Mesajlar
    31


    Evet yine de yaptırman gerekiyor..Edited by: Seza Burgu
    Herkesin Geçtiği Yoldan Geçme..

  3. #3
    Yönetici
    Üyelik tarihi
    03.Şubat.2004
    Nereden
    Antalya, Turkey
    Mesajlar
    4,608


    Sayın Erol,


    Sayın Burgu'ya ilaveten;


    -Eski kontrat iptal olup yenisimi düzenlendi?


    -Evrak düzeni nasıl gerçekleşti. Söz ile mi arttırım yapıldı?
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

  4. #4
    Kıdemli Üye
    Üyelik tarihi
    23.Mayıs.2005
    Nereden
    Turkey
    Mesajlar
    115


    sayın erol bu kira kontratı sadece açılışta yapılıp vergi dairesine verdiğimiz bir bildirim yani sonuç olarak damga vergisi olayı kiracı ve mal sahibini bağlar eğer kirayı gider pusulasından kesiyorsanız bu arttırımı ordan yapmak mümkündür illa ki bir şekil şartına bağlamak gerekmiyor ki ticaret kanunu da bize bunu söylüyor saygılar.
    SAYGILARIMLA

  5. #5
    Yönetici
    Üyelik tarihi
    03.Şubat.2004
    Nereden
    Antalya, Turkey
    Mesajlar
    4,608


    Aytaç Bey durumu açıklamış.


    Zaten bende bunu öğrenmek için soruları yöneltmiştim. Yani Damga Vergisi kira sözleşmesine uygulanır.Sözleşmekağıda dökülmediği sürece Damga vergisi doğmaz.Edited by: Mustafa Gülşen
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

  6. #6
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    18.Kasım.2005
    Nereden
    İzmir
    Mesajlar
    1,432


    Sayın Perol,


    1. Kira kontratı Borçlar Kanununa göre, şekle tabi değildir. Bu nedenle yazılı olmak da zorunda değildir.


    2. Yazılı Kontrat düzenlenmiş olsa bilevergi dairesine vermek ve/veya bildirmek zorunda değilsiniz.


    3. Eski yazılı kontrattaki hükümlerin değiştirilmesi veya uzatılması DVK'nun şümul başlıklı 2. maddesince damga vergisine tabidir.


    4. Sonuç olarak kontrat süresi dolumunda süresi uzatılan kontrat, yeniden damga vergisine tabidir.


    5. Aynı anlamda, bizlerin sözleşmeleri de yeniden damga vergisine tabi olacaktır. Her meslektaşımızın buna göre hazırlık yapması gerekmektedir.



  7. #7
    Üye
    Üyelik tarihi
    20.Temmuz.2005
    Nereden
    Turkey
    Mesajlar
    31


    Sayın Arkadaşlar


    Değerli cevaplarınız için çok teşekkür ve işlerinizde kolaylıklar dilerim


    Pınar EROL /SMMM

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •