Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Mali Tatil, e-beyana ücret.

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

Gelen bir eposta

Değerli Meslektaşlarım;
    <?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />

Yaptığı işten hakkını alamayan ve toplumda bir türlü olması gereken yerde olamayan, muhasebeci denince mükellefin vergisini ayarlayan! şeklinde algılanan bir meslek icra ediyoruz.
    İşimiz gerçekten zor bir iştir. Ancak Devletin bize yüklediği yük çok fazladır. Yükümüzün hafiflemesi için bağlı bulunduğumuz odaların var güçleriyle çalışmalarına rağmen halen istediğimiz refaha ulaşabilmiş değiliz.
    Yaptığımız işten zevk alabilmemiz ve severek çalışabilmemiz için aşağıdaki sorunlarımız için herkesin bir şeyler yapmasını arzuluyorum.

SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ :

1- E-beyanname :
    Gerek Gelirler Müdürlüğü ve Gerekse SSK muhasebecinin gönderdiği beyanname başına (takdir onların) 3 ila 5 YTL arasında bir ücret ödemelidir. Çünkü muhasebeci bu işler için teknolojiye ve elemana para ödemektedir.Ayrıca anılan kurumlar bu işlerden vakit ve eleman tasarrufu yapmaktadır.
    2- Yıllardır TURMOB’un uğraşmasına rağmen bir türlü Mali Tatil işi gerçekleşememektedir. Maliye Bakanlığı daha kaç muhasebecinin kalp krizi geçirmesine veya ruhsal problem yaşamasına gerek duymaktadır da bu yasa bir türlü çıkmamaktadır. TURMOB’ un bu konuda biraz daha bastırması lazımdır.
    3- Mali Tatil bence Temmuz ve Ağustos aylarının beyanname ve bildirgelerinin birleştirilerek Eylül ayında verilmesi sağlanmalı, SSK , Maliye Bakanlığı personeli ve Muhasebeciler Temmuz ayında hiç bir iş yapmadan gönül rahatlığı ile tatil yapmalıdır. Burada Maliyenin ve SSK nın vergi ve primleri bir aylık gecikme ile tahsili söz konusudur.
    4- Geçici Vergiler 4 ayda bir yapılmalıdır. Zaten KDV, Muhtasar, SSK, İş kur bildirgeleri, Bölge çalışma bildirimleri, Enflasyon muhasebesi işlemleri yanında bir de 3 ayda verilen Geçici vergiler bu mesleği yapılamaz hale getirmektedir.

SMMM odalarının TURMOB’un ve değerli meslektaşlarımın yukarıdaki sorunlarımızın acilen çözümü için daha duyarlı davranacağını ümit ediyor, stres ’siz ve huzur dolu çalışmalar diliyorum.

E K
    SMMM-AYDIN
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    <TABLE id=Table2 cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" align=center>
    <T>
    <TR>
    <TD width=27></TD>
    <TD vAlign=top width=458>
    <TABLE id=Table5 cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" align=center>
    <T>
    <TR>
    <TD colSpan=2>

Saygıdeğer Meslektaşlar,

Sevindirici bir haberi sonuçlanması dileğiyle bilgilerinize sunuyorum.

Saygılarımla.

Kaynak : Mynet Haber

"Mali tatil" için yasa teklifi
    <DIV style="FONT-SIZE: 11px; MARGIN: 15px 0px; COLOR: #666">28.01.2006 10:41 -<DETAILS>
    ANKARA (İHA) - CHP Balıkesir Milletvekili Ali Kemal Devciler, "Mali Tatil" ilan edilmesi için TBMM Başkanlığı'na yasa teklifi verdi.

Deveciler, TBMM Başkanlığı'na "Veri Usul Kanunu'nun Bir Maddesinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi"ni TBMM Başkanlığı'na sundu. Teklif, uygun görülecek tarihte, 3 haftadan az olmamak üzere "Mali Tatil" ilan edilmesini öngörüyor. Teklif ayrıca, "Mali Tatil"e rastlayan vergi ödevlerinden uygun göreceklerle bu ödevlere ilişkin ödemelerin tatil süresinin sonundan itibaren 10 gün içinde yerine getirilmesini düzenlemeye, "Mali Tatil"e ilişkin usul ve esasları tespit etmeye Maliye Bakanlığı'nı yetkili kılıyor.

Deveciler, yasa teklifinin gerekçesinde şu ifadelere yer verdi: "Mükellefler her ay vergi ödevlerini yerine getirme ve yılın her günü denetleme beklentisi içindedir. Diğer taraftan vergi idaresi mensupları ise yaz aylarında izin kullanmakta, bu süre içinde de vergi dairelerindeki işlerde yavaşlama görülmekte, zaman zaman mükellefler izine çıkan vergi idaresi elemanlarının işe başlamalarını beklemektedirler. Adli tatil uygulanan mahkemelerde olduğu gibi Maliye Bakanlığı'nın idare ve denetim birimlerinde, nöbetçi sistemi uygulayarak mükellefle uzlaşmak üzere aynı tarihte Mali Tatil İlan edilmesi, hem mükellef psikolojisi hem vergi idaresi elemanlarının dinlenmesinde rahatlık sağlanacaktır".
    </DETAILS></TD></TR></T></TABLE></TD></TR></T></TABLE>
    AHMET TÜRKOĞLU
    Kolaylıklar Dilerim.

Ziyaretci
    sonuna kadar destekliyorum. amma kanunlaşacağından çok da emin değilim. tüm meslektaşların ve tüm odaların ve dahi türmob un konu üzerinde baskılı olması tek dileğim...
    sağgılar...

Müdavim Üye
    Nereden
    Konya
    Emin olmamız gerekir.Ağlamayana meme vermezler.Biz bu zamana kadar ağlamayı becerememişiz,vekil olarak gönderdiğimiz meslektaşlarımız bu güne kadar ne yaptılar, yada yapmaları için bir uğraş verdik mi.Sonuç olarak yapmamız gerekenler, meslektaşlar arasında birlikteliği sağlayıp,iyice ağlamak olacak.

Aşk sultanı Mevlana diyarından sevgi ve saygılar....
    Her şey gönlünüzce olsun

<font color=RED>Ahiret\'te Seni Kurtaracak Bir Eserin Olmadığı Takdirde Fani Dünyada Bıraktığın Eserlerede Kıymet Verme..!!! {Mesnev-i Nuriye}</font>

<font color=BLUE>SMMM Mehmet DEMİRAYAK </font>

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Tek dileğimiz mali tatilin bir an önce hayata geçirilmesi yoksa bu iş gerçekten yapılamaz hale gelecek. maliye bakanlığı be bekliyor anlamış değilim. inşallah en kısa zamanda çıkarda bizlerde rahatlarız..
    S.M.M.M. ERDAL ERTAŞ - BURSA

Kıdemli Üye
    Nereden
    Türkiye
    mustafa gülşen bey aynen katılıyorum söylediklerinize
    bankalar kamu kurumları adına tahsilat yaparken komisyon almıyorlarmı.
    bankalar ticari işletmeyse muhasebeciler değilmi.bütün işletmelerin ilk amacı sosyal görev sonra kar deniyor.muhasebeciler hariç bütün işletmelerde önce kar diyor.

Müdavim Üye
    Nereden
    Antalya

Arkadaşlar Mali Tatil olsa bile dönüşünü düşünmek bile istemiyorum iki aylık birikmiş iş bir yana biz büro kaptamyız yine açık kalacağız buna mecburuz önce bu siste değişmeli üstte üstadım değindiği gibi bizim işlerimiz biraz hafifletilmedikçe mesela geçici vergi 4 aya çıkarılmadıkça A formu vb. angaryalar üzeriizden kalkmadıkça BİZDE TATİL OLMAZ kanun çıksın hoş çıkacağınada inanmıyorum ama o zaman görücez bakalım tatilmi yoksa tatilden sonraki ızdırapmı daha güzel. SEVGİLERİMLE
    "Aslında, Bir Çocuğa "YOK" Demekmiş En Zor Olan... hsyn_