Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: OTO ALIM SATIM İŞLETMESİNDE KAYIT SİSTEMİ

 1. #1
  Üye
  Üyelik tarihi
  01.Aralık.2005
  Nereden
  Türkiye
  Mesajlar
  35


  Sevgili Meslektaşlarım...


  Sizlerle bir konuyu görüşmek ve değerli bilgilerinizden faydalanmak için bu konuyu buraya yazma ihtiyacı duydum.


  Nakliyecilik ve aynı zamanda oto tamirciliği ile torna işleri yapmakta olan bir limited şirket bu işlerinin yanısıra oto alım satımı da yapmaya başlamıştır. Benim burda sizlere sormak istediğim konu şirketin nakliyecilik ve servis işlerinde kullandığı araçlar 254-Taşıtlar Hesabında. Oto alım satımı yapmak amacıyla aldığı taşıtlar 254 Taşıtlar Hesabındamı yoksa 153 Ticari Mallar Hesabında mı izlenmesi gerekir.


  Değerli görüş ve bilgileriniz için şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.


 2. #2
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  23.Mayıs.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  115


  sayın arkadaş bahsettiğiniz konu ile ilgili olarak nakliyecilik işinde kullanılan araçlar 254 taşıtlarda ama satmak amacıyla alınan araçlar 153 ticari mallarda tutulması gerekir ve satıldığı zaman 600 nolu hesap kullanılır. örneğin bir emlak şirketi satmak için aldığı bir araziyi veya gayrımenkulu amortisamana tabi iktisadı kıymet olarak değerlendirmeyip tamamen ticari faaliyetin kapsamına girdiği için 153 ticari mallar hesabında izler sonuç olarak aynı şeye çıkıyor. saygılar.
  SAYGILARIMLA

 3. #3
  Üye
  Üyelik tarihi
  07.Eylül.2005
  Nereden
  Turkiye
  Mesajlar
  90


  Merhabalar;


  Aytaç arkadaşımızın görüşlerine katılıyorum. Bunu sabit kıymete alma gibi bir şey bahis konusu bile olamaz. Bu işlem tamamen bir alım satım işidir ve 153-600 ve 621 hs.lar kullanılmalıdır.


  Birde tabii ki üstadım sizde farkındasınızdır ki söz konusu bu alım satım işinin şirketinin ana sözleşmesinde amaçları içinde bulunması gerekmektedir.


  İyi çalışmalar, hoşçakalın.


  BU MESLEĞE AŞIĞIM!

 4. #4
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  02.Aralık.2005
  Nereden
  Türkiye
  Mesajlar
  6


  merhabalar ,


  Alınan otolar gider pusulasıyla alınıp satıldığı zamanda Komisyon gelir faturası kesimesi bence daha uygun olur diye düşünüyorum.Çünkü şirket 2.el araç alımında vergi mükellefiyeti olnmayan kişilerdende araç alacağı için gider pusulası ile alınması gerekir..


  koray-------------------------

 5. #5
  Üye
  Üyelik tarihi
  01.Aralık.2005
  Nereden
  Türkiye
  Mesajlar
  35


  Arkadaşlar değerli görüşleriniz için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim. 6. #6
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  23.Mayıs.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  115
  fakat otomobil alımları gider pusulasıyla alınma gibi bir şey söz konusu olurmu bilmem ama onlarda esas olan rayiç bedel noter satışıdır ve bunun üzerinden alınıp faturası edilmesi gerekiyor tabi bunun için önce anasözleşmede bu işin konusu yer alması gerekiyor yoksa ana sözleşme değişikliğine gidilmesi gerekiyor.
  SAYGILARIMLA

 7. #7
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,610


  Değerli Meslektaşlarım,


  Diyelim ki ana sözleşme maddelerimizde bu iştigal konusu geçmiyor. Bunun yaptıımından bahsedebilirmisiniz.


  Yani, ana sözleşmesinde iştigal konusu geçmediği halde işi yapan şirketene gibi bir işlem yapılır?
  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

 8. #8
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  02.Aralık.2005
  Nereden
  Türkiye
  Mesajlar
  6


  Araç satılmak üzere alındığından aracın satış işlemi yani noter satışıyapılmayacağı içinzaten noter satış sözleşmesindeki kasko degerinin hiç bir anlamı olmayacaktır. Bu Yüzden Araç alınırkenSatan kişinin işletmesine kayıtlı ise fatura ile karşı tarafın vergi mükellefiyeti yoksa gider pusulası ile alınması uygun olur düşüncesindeyim. Aracın satılması durumundadabelirli bir komisyon geliri karşılığında satışı yapılabilir. Aracı satın alan kişide isterse noter satış sözleşmesindeki degere göre aracı şirketinin aktifine kaydeder.


  koray-------------------------

 9. #9
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  23.Mayıs.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  115


  sayın kkoray yani işletme bu işi aracı olarak yapmıor benim anladığım bu sorudan yani dolayısıyla arada bir komisyon faturası kesmesi söz konusu deil yani bu kişi aracı önce parasını verip kendisi alacak ve stoklarında tutacak ondan sonra satışı olduğunda faturasını kesip stoklarından çıkacaktır bunun için dediğiniz gibi gider pusulası yöntemi olur ama benim bu sorudan anladığım komisyon deil otomobilin direkt olarak mal gibi düşünülmesi gerekir ve ona göre işlem yapılır çünkü otomobili satışa aracı olmak için almıyor direkt kendisi mal olarak alıyor.
  SAYGILARIMLA

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •