Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 3568 sayılı Yasa Değişik Kanun Teklifinin Düşünd

Değerli meslektaşlar,

Bilindiği üzere 3568 sayılı Meslek Yasamızın değişmesini hep ister dururuz. Bir çok maddlerini beğenmeyiz. Buna ilişkin uzunca bir yazıyı (seçimlerde demokrasi ve temsilde adaletsizliği boyutuyla) gündeme getirmiştim ve bu forumda yayımladım. Ama çok fazla da kimseyi ilgilendirmediğini de görmüştüm.

Haberi olan kaç kişi var bilmiyorum ama 3568 sayılı Yasa'nın bazı maddelerinin değiştirilmesine ilişkin Kanun Teklifi 16.03.2007 tarihinde TBMM Başkanlığına verilmişti.

Kanun Teklifinin Genel Gerekçede;

Meslek örgütlenmesinin tamamlanmasını, güçlenmesini, oda ve birlik yönetimlerinde demokrasinin gereği olan TEMSİLDE ADALETİN SAĞLANMASıNI temin"den bahsedilmektedir.

Çok doğru, adalet ve dekokrasi hepimize lazım. Ama nasıl! Bunun bir boyutunu ben o yazımda bugünün seçim sistemi ile ilintilendirerek açıklamaya çalışmıştım!

Kanun Teklifi ile getirilmek istenenler özetle;

Mesleki eğitime yönelik kurs ve staj ücretleri, odaların gelirleri arasına alınmakta,

Oda yönetim kurulu üyelerinin en az 5 yıl süreyle ve kesintisiz olarak fiilen çalışan ve odaya kayıtlı üyeler arasından seçilmesi, üst üste iki dönem Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmış olanların iki seçim dönemi geçmedikçe aynı göreve yeniden seçilemeyecekleri ve Birlik Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmış olanların, iki seçim dönemi geçmedikçe aynı göreve yeniden seçilemeyecekleri ve Birlik Yönetim Kurulu üyelerinin meslek odalarına kayıtlı en az 5 yıl süreyle kesintisiz olarak fiilen çalışan Birlik Genel kurulu üyeleri arasından seçileceği esası getirilmekte, ve Yönetim Kurulu üyelerinin beşinin yine yeminli mali müşavir olması önerilmekte!

Birlik Genel Kuruluna odalardan gelecek delege sayısı 5 üyeden az olmamak üzere odaların üye sayısının % 1'i olarak belirlenmekte,

Seçime iştirak eden grupların ve bağımsız üyelerin aldıkları oy oranında kurullarda üyelik ve Birlik delegesi çıkarmalarına imkan sağlanmakta,
    vs. vs.

Takdirlerinize sunulur!

Saygılarımla.

Gökhan Dede
    Edited by: gokhandede

Müdavim Üye
    Nereden
    Avanos
    Kanun değişsin bakalım bu kafalar değişmediği sürece meslek aynı kalır.
    Özüm sözüm
    sözüm TÜRKÇE

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Değişsin ama nasıl değişsin..
    Saygılarımla
    SMMM Nusret KURDOĞLU

Müdavim Üye
    Nereden
    Avanos
    Sayın KURDOĞLU bu konuda fikirlerinizi alabilirmiyiz ? Bu kanun nasıl değişmeli ?
    Meslekte ki Yeminli yeminsiz ayrımı olmalımı ?
    Serbest Muhasebecilik kalkmalımı ?
    Özüm sözüm
    sözüm TÜRKÇE

Müdavim Üye
    bu yeni bir değişim mi yoksa önceden varmıydı yada ne zaman karşımıza çıkıcak yazıyı hayretle okudum ben
    Dünyanın her yerinden herkesin yenileceği bir yer vardır. Kimilerini yenilgi yıkar , kimileriyse zaferle küçülür, bayağılaşırlar.

Müdavim Üye
    dün antalya odamızın genel kuruluydu ve sayın mehmet timur dedi ki tbmm ne verdik türmob genel kuruldan önce kabul edilecek dediği bumuydu acaba taslaklar beklerken nerden çktı bu iş ayrıca Oda yönetim kurulu üyelerinin en az 5 yıl süreyle ve kesintisiz olarak fiilen çalışan ve odaya kayıtlı üyeler arasından seçilmesi, denmiş peki bu bağımlıları içine alıyormu yoksa sadece çalışanlar kütüğüne kayıtlı olanlrı mı bunu yanıtlarsanız çok seviirim çünkü anayasının
    <H1 style="LINE-HEIGHT: 150%"><A name=_Toc488996680>IX. Eşitlik İlkesi</A></H1>
    Bibliyografya.- Özbudun, Türk Anayasa Hukuku, op. cit., s.112-113; Gören, Anayasa Hukukuna Giriş, op.cit., s.384-391;Rumpf, Türk Anayasa Hukukuna Giriş, op.cit., s.138-139; Merih Öden, Türk Anayasa Hukukunda Eşitlik İlkesi, Yayınlanmamış Doktora Tezi, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, 1989 (Görülmemiştir).
    1982 Anayasasının “Kanun Önünde Eşitlik ” başlığını taşıyan 10’uncu maddesi şöyle demektedir:
    Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.
    Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.
    Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar”.

ilkesini hatırlatalım bari türmob a ayrıca kimler buna karar vermiş yine oda başkanlarıyla ortak bir karar mı alınmış neden bizlerin haberi yok Edited by: smfatma
    Dünyanın her yerinden herkesin yenileceği bir yer vardır. Kimilerini yenilgi yıkar , kimileriyse zaferle küçülür, bayağılaşırlar.

Müdavim Üye
    Oda yönetim kurulu üyelerinin en az 5 yıl süreyle ve kesintisiz olarak fiilen çalışan ve odaya kayıtlı üyeler arasından seçilmesi, üst üste iki dönem Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmış olanların iki seçim dönemi geçmedikçe aynı göreve yeniden seçilemeyecekleri ve Birlik Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmış olanların, iki seçim dönemi geçmedikçe aynı göreve yeniden seçilemeyecekleri ve Birlik Yönetim Kurulu üyelerinin meslek odalarına kayıtlı en az 5 yıl süreyle kesintisiz olarak fiilen çalışan Birlik Genel kurulu üyeleri arasından seçileceği esası getirilmekte, ve Yönetim Kurulu üyelerinin beşinin yine yeminli mali müşavir olması önerilmekte!

ymm leri her kesimde hayatımıza sokma amaçları ne acaba

Kıdemli Üye
    Nereden
    Turkiye

Sayın FATMA hanım haklıdır bu meslekte başarılı olmuş ve belgesini alımış herkesin eşit haklara sahip olması gerek ve yönetimede girme hakkı olmalıdır . ( yeminli veya sm) (fiilen çalışan veya çalışmayan) aynı haklara sahip olmayacaksa aynı çatı altında olmalarının da bi anlamı yok....
    Bence Yönetim kurulunun yeminlilerden oluşması değil bulunduğu bölge veya yer olarakta bunu kim daha iyi yapabilir amacının hakim olması gerekir fiilen çalışmayan birinin de yönetim de olması çalışmalara ve yapılacak olanlara daha fazla ilgi gösteren biri olacağına eminim ......