Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: stajdan sayılan durumlar

  1. #1
    Yeni Üye
    Üyelik tarihi
    01.Aralık.2005
    Nereden
    Turkiye
    Mesajlar
    16
    merhabalar ben yeni kayıt oldum benim öğrenmek istediğim stajdan sayılan durumlar içinde ingilizce veya bilgisayar kurslarına 6 ay devam edilmişse ve bu belgelendirilmişse stajdan sayılıyormuş.Ben ingilizce hazırlık bölümü olan bir okuldan mezun oldum ve mezun olunca bana bu bölümle ilgili onaylı bir sertifika verildi ben bu sertifikayla stajımdan 6.ay düşrebiliyormuyum? cevap yazarsanız sevinirim
    Vakitsiz bir sonbahar akşamındayım.......

  2. #2
    Üye
    Üyelik tarihi
    11.Kasım.2005
    Nereden
    İzmir
    Mesajlar
    31


    Bence bunu sormanın yeri burası değil..bağlı bulunduğun tesmer şubesine sorsan sanırım daha güvenilir cevap alırsın..
    Herkesin Geçtiği Yoldan Geçme..

  3. #3
    Yeni Üye
    Üyelik tarihi
    01.Aralık.2005
    Nereden
    Turkiye
    Mesajlar
    16
    sağol seza ama ben diyarbakırdayım ve burdaki odadan pekte sağlıklı bilgi alamadım
    Vakitsiz bir sonbahar akşamındayım.......

  4. #4
    Yönetici
    Üyelik tarihi
    03.Şubat.2004
    Nereden
    Antalya, Turkey
    Mesajlar
    4,608
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Stajdan Sayılan Süreler<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />[/B]
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Madde 9- [/B]Kanunun 6. maddesinde belirtilen süreler staj süresinden sayılır ve süre bu kadar kısalır.
    Buna göre;
    a) Kanunları uyarınca vergi inceleme yetkisine sahip olanların bu yetkiyi aldıktan sonra kamu hizmetlerinde geçen süreleri staj süresinden sayılır.
    Bu kapsamda Maliye Müfettişlerinin, Hesap Uzmanlarının, Gelirler Kontrolörleri­nin, Bankalar Yeminli Murakıplarının ve bunların yardımcılarının veya stajyerleri­nin, İI Defterdarlarının, Vergi Dairesi Müdürlerinin, Vergi Denetmenlerinin, Bağım­sız Vergi Dairesi bulunmayan ilçelerde Mal Müdürlerinin, kamu hizmetlerinde geçen süreleri kurumlarınca düzenlenen hizmet cetveli ile belgelendirilmek kay­dıyla dikkate alınır.
    b) Kamu kuruluşlarının veya bilanço esasında defter tutan kuruluşların muhase­be birimlerinde birinci derece imza yetkisini haiz, muhasebenin fiilen sevk ve idare edilmesinden veya mali denetiminden sorumlu bulunanların bu hizmetle­rinde geçen süreleri staj süresinden sayılır.
    Kamu kuruluşlarının muhasebe birimlerinde birinci derece imza yetkisini haiz, muhasebenin sevk ve idare edilmesinden veya mali denetiminden sorumlu bu­lunanlar bu hizmet sürelerini kurumlarından alacakları hizmet cetveli, imza sirkü­leri ve yazı ile belgelendirirler.
    Bilanço esasında defter tutan özel kuruluşların muhasebe birimlerinde birinci derece imza yetkisini haiz, muhasebenin fiilen sevk ve idare edilmesinden veya mali denetiminden sorumlu bulunanlar ise çalıştıkları müessesede bu şartlarla sorumlu olarak yeterli süreyi kapsayacak şekilde çalıştıklarını, Ticaret Sicili Ga­zetesi, imza sirküleri, SSK, işe giriş bildirgesi ve 4 aylık dönem bordrosu ile mali denetimden sorumlu olunduğuna ilişkin belge ile belgelendirirler. Birlik'çe ge­rekli görülen hallerde başkaca belgelerde istenebilir.
    c) Hukuk, İktisat, Maliye, İşletme, Muhasebe, Bankacılık, Kamu Yönetimi ve Si­yasal Bilgiler dallarında eğitim veren fakülte ve yüksekokulların bu alanlarında öğretim üyesi veya görevlisi olarak çalışanların çalışma süreleri staj sürelerinden sayılır. Bu hizmetler ilgili kurumlardan alınacak belgelerle tevsik edilir.
    d) Resmi tatil ve izinlerle, Birlik ve TESMER 'ce yapılan eğitim veya değerlendir­melerde geçen süreler stajdan sayılır. Ayrıca, bilgisayar, yabancı dil kursları ile li­sansüstü ve doktora eğitiminde geçen süreler aşağıdaki şartlarla stajdan sayılır.
    1- Birlik tarafından uygun görülen programlara göre 6 ayı aşmamak üzere ya­bancı dil veya 3 ayı aşmamak üzere bilgisayar eğitiminde geçen süreler (Her iki programın stajdan sayılan süreleri toplamı 6 ayı geçemez.),
    2- Lisansüstü diploma ve tezinin ibraz edilmesi şartıyla İktisat, Maliye, İşletme, Muhasebe, Finansman, Denetim ve Vergi ile ilgili alanlarda lisansüstü eğitim gö­renlerin bu eğitimde geçen sürelerinin 1 yılı (bu bentteki haktan yararlananlar 1. bentteki haktan yararlanamazlar.),
    3- Doktora diploması ve tezinin ibraz edilmesi şartı ile İktisat, Muhasebe, Dene­tim, Finansman, Maliye, Vergi ve İşletmecilik ile ilgili alanlarda doktora yapanla­rın (18) ayı. (Bu bentteki haktan yararlananlar yukarıdaki 1 ve 2. bentteki haklar­dan yararlanamazlar.)
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

  5. #5
    Üye
    Üyelik tarihi
    11.Kasım.2005
    Nereden
    İzmir
    Mesajlar
    31
    Eğer odan da bu konuda yetersiz kalıyorsa Ankara Tesmeri aramanı öneririm sana..Yabancı dil ve bilgisayar kurslarının stajdan sayılabilmesi için ne gerekiyor (mesela meb onaylı sertifika gibi) bilmiyoruz..detaylı bilgi yok..eminim bit yeniği doludur o madde de..ya da maddesi vardır uygulaması yoktur..Sonuçta eğer stajdan sayılıyorsa sertifikanı işleme alacak olan yine odan olan Diyarbakır olucak..Bence sen bu işin peşini bırakmabi araştır..6 ay6 aydır.. [img]smileys/smiley2.gif[/img]Edindiğin bilgileri aktarmayı, bizi de bilgilendirmeyi ihmal etme olur mu?.. [img]smileys/smiley1.gif[/img]
    Herkesin Geçtiği Yoldan Geçme..

  6. #6
    Yeni Üye
    Üyelik tarihi
    10.Mart.2005
    Mesajlar
    5


    sayın akgün


    türmob hiçbir bilgisayar,ve ingilizce kursunu geçerli kabul etmiyor. bende zamanındabu konuyu araştırdım . boşu boşuna türmobu arama


    iyi günler


    afa

  7. #7
    Yeni Üye
    Üyelik tarihi
    01.Aralık.2005
    Nereden
    Turkiye
    Mesajlar
    16


    SAYIN AFAA


    AMA STAJDAN SAYILAN DURUMLAR İÇERİSİNDE GEÇİYOR KABUL ETMEMELERİNİN NASIL BİR AÇILMASI OLABİLİR.SİZE NASIL BİR AÇIKLAMA YAPILDI.BANA BU KONU HAKKINDA BİRAZ DAHA BİLGİ VEREBİLİRMİSİNİZ.


    TEŞEKKÜR EDERİM


    Vakitsiz bir sonbahar akşamındayım.......

  8. #8
    Üye
    Üyelik tarihi
    21.Eylül.2005
    Nereden
    Turkiye
    Mesajlar
    63


    mrb. bu konu ile ilgili daha önceden...... SMMM odasından bir açıklama yapılmıştı bizlere. bu madde kanunda olmasına rağmen uygulamada hiçbir örneği bulunmamaktadır. nedeni ise bu durumun suistimal edileceği düşüncesi yatmaktadır. ama bu noktada iyi niyetli 3. kişiler zarar görmektedir.


    Çözüm : İdari mahkemeye başvurularak ilgili oda yönetimin kanunları uygulamaması yönünde gerekli müeyyideleri işletmek olacaktır.






Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •