<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%">
<T>
<TR>
<TD =muhabir vAlign=top align=right width="100%">30 Kasım 2005 </TD></TR>
<TR>
<TD =hurtextverdana vAlign=top align=left width="100%"> Şükrü KIZILOT skizilot@yaklasim.com

KDV’de tatlı tatlı indirim var mı

GELİR ve kurumlar vergisi oranlarında yapılacak indirimi, dün okudunuz. Kurumlar vergisi oranı yüzde 30’dan 20’ye indirilecek. Bu olumlu bir gelişme.


Ancak, yerli ve yabancı girişimcileri, yatırım yapmaya yönlendireceği belirtilen bu indirim, yatırımcılara uygulanan yatırım indiriminin kaldırılacağının açıklanması ile birlikte bir anlam ifade etmeyecek.Bu nedenle, yatırım indirimi müessesesinin korunmasında yarar var. Aksi halde, kurumlar vergisi yönünden, yatırım yapanla yapmayanın bir farkı olmayacak.

Gelir vergisindeki oran indirimi de olumlu. Ancak, beyannameli mükelleflere getirilen oran indiriminin, vergi kaçırma olanağı bulunmayan ücretlilere uygulanmayışı, önemli bir aksaklık olarak göze çarpıyor. Ayrıca, orta düzey ücretlerdeki oran artışı da bir başka sorun. Yakında, ‘havyarı ucuzlatıp ekmeğe zam’ ya da ‘fakirden al zengine ver’ gibi yorumları duymamak için, dar ve sabit gelirli kesimi rahatlatacak mesajlar da verilmeli.

KDV İNDİRİMİ

KDV’de temel oran olan yüzde 18’in indirilmesi, sözkonusu değil. Ancak, gelişmelere bağlı olarak, tekstil ve konfeksiyondaki KDV oranının düşürülmesi sözkonusu. Gıdaya gelince, yüzde 18 olan oran yüzde 1’e inmedi.
Meyve, sebze, süt, yoğurt, peynir ve yumurtada KDV oranı yıllar önce de yüzde 8 idi şimdi de...

Bu arada, hazır yeri gelmişken, KDV’deki bazı çarpık oranları da indirmekte yarar var.

ÇARPIK ORANLAR

1- Lokantaların
toptancı halden meyve ve sebze alırken ya da et, un, nohut, mercimek ve fasulye alırken ödedikleri KDV yüzde 1, hesap alırken müşteriden tahsil ettikleri KDV yüzde 18 oluyor.

2- Turizmde KDV: Fransa’da yüzde 5.5, İtalya’da 10, Portekiz’de 5, Yunanistan’da 8, Türkiye’de yüzde 18... Turizmin gelişmesi için KDV’nin indirilmesi, yüzde 3 konaklama vergisinden de vazgeçilmesi gerekiyor.

3- Film, sinemada izlenirse yüzde 8, evde DVD veya VCD’den izlenirse yüzde 18 KDV ödeniyor.

4- Net alanı 150 metrekareye kadar olan konutların teslimi yüzde 1 oranında KDV’ye tabi iken, 150 metrekareyi aşan konutlar 10 santimetrekare aşsa dahi, tamamı yüzde 18 oranında KDV’ye tabi tutuluyor.

5- Gazeteler ve dergiler, yüzde 1 KDV’ye tabi iken, bunların kağıtları yüzde 8, yazarların telif ödemesi yüzde 18 KDV’ye tabi.

6- Hayvanların; samanı, yoncası, otu ve yemi ile serum ve aşılarının KDV’si yüzde 8, etinin KDV’si yüzde 1.

7- Et; toptan satılırsa yüzde 1, vatandaşa satılırsa yüzde 8, lokantada yemek olarak satılırsa yüzde 18 KDV’ye tabi.

8- Kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir, ceviz, fındık, çam fıstığı vb. ürünlerin toptan satışında KDV yüzde 1, vatandaşa perakende satışında ise yüzde 8.

9- Kitap ve benzeri yayınlar, yüzde 8 oranında KDV’ye tabi iken, aynı kitapların CD ortamında satılması yüzde 18 KDV’ye tabi.

10- Şeker pancarından elde edilen şeker yüzde 8, şeker kamışından elde edilen şeker ise yüzde 18 KDV’ye tabi. Öte yandan, buğday unundan imal edilen ekmeğin KDV’si yüzde 1, mısır unundan imal edilenin yüzde 8.

11- Kuru çayın paketlenmişinden yüzde 8 KDV alınırken, açık ve dökme olarak satışından yüzde 18 KDV alınıyor.

12- Yemeklerde ve çoğu gıdalarda kullanılan tuzun KDV’si yüzde 18, evdeki kediye verilen mamanın KDV’si yüzde 18. Öte yandan havyarın KDV’si de yüzde 18...

13- Kefen bezinin KDV’si yüzde 18, lüks mağazadan alınan kıyafetin KDV’si de yüzde 18.

14- Okul ücretinin KDV’si yüzde 8 iken, okul çantası, önlüğü ve beslenme çantasının KDV’si yüzde 18.

15- Ekmekte KDV yüzde 1, tost-sandviç ve hamburger ekmeğinde yüzde 8,

16- Bir dergiyi Türkiye’deki matbaaya bastırırsan yüzde 18, Yunanistan’daki matbaaya bastırıp ithal edersen yüzde 1 KDV ödüyorsun!..

17- Sebze ve meyvelerin tazesi, konservesi, turşusu, salamurası ve kurutulmuşu yüzde 8, dondurulmuşu yüzde 18.

18- Cetvel, silgi, kalem ve kalemtıraşın KDV’si yüzde 8 iken, pırlanta, elmas ve yakutun KDV’si yüzde sıfır.

KDV’yi indirmek kararnameye bakıyor

KDV oranlarını düşürmek için, yasa çıkartılması gerekmiyor. Bir kararname yeterli. KDV’deki oran çelişkisine son vermek ve özellikle vatandaşın temel ihtiyacı olan mal ve hizmetlerin, KDV’sini yüzde 1’e indirmekte yarar var. Kimse ‘Bu mümkün değil’ demesin. Vatandaşın yüzde 99.9’unu ilgilendirmeyen pırlanta, elmas, inci ve yakutun KDV’si sıfıra indirilebildiğine göre, diğerleri de indirilebilir...</TD></TR></T></TABLE>