Şükrü KIZILOT skizilot@yaklasim.com

Neriman Teyze’nin Emlak Vergisi ne olacak

EMLAK vergisi ile ilgili arka arkaya çıkan haberler, Hakkari’deki vergi değerinin, Boğaz’daki arsanın vergi değeri ile aynı olması, kafaları iyice karıştırdı...


Komşumuz Neriman Teyze, televizyondaki haberleri izleyip, gazeteyi de okuyunca, kafası karışmış. Biraz da telaşlı şekilde ‘Evladım, bizim evin emlak vergisi çok mu artıyor? Komşular da telaşlandılar. Gelecek sene emeklilere de çalışan memurlara da yüzde 5 zam yapılacağı açıklandı. Emlak vergisi yüzde 100 mü artacak?’ diye sordu.

Sadece Neriman Teyze değil, çok sayıda Hürriyet okuru da sorduğu için, mevcut durumu ve yakında neler olabileceğini açıklayalım.

VERGİ ARTIŞI

1) 2005 Yılı:

2005 yılında, emlak vergisi mükellefi olanları ilgilendiren, bazı gelişmeler oldu.

a) 2005 yılında ödenecek emlak vergisi, yeniden değerleme oranının, yarısı kadar arttı.

b) 5226 sayılı yasa ile emlak vergisinin yüzde 10’u oranında ‘Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına Katkı Payı’ geldi. Emlak vergisinin yüzde 10’u kadar da katkı payı ödendi.

c) Bazı bölgeler, Büyükşehir belediyesi kapsamına alındı. Bu bölgelerde, Emlak Vergisi oranı yüzde 100 artırıldı (5216 sayılı yasa).

2) 2006 Yılı :

a) 2006 yılı bina inşaat metrekare maliyetleri, yüzde 8 oranında artırıldı (3 Eylül 2005 Tarihli Resmi Gazete). İlginçtir, Türkiye’nin her bölgesinde, bina inşaat maliyetleri, aynı tutar olarak belirlendi!..

b) Konut sahibi olanları da yakından ilgilendiren, arsa değerleri, yükseltildi. Burada, ortak bir artış sözkonusu değil. Hakkari ile İstanbul kıyaslaması örneğinde olduğu gibi, bazı belediyelerde çok yüksek, bazı belediyelerde ise makul bir artış yapıldı. İstanbul ve Ankara’da artışlar genelde makul oldu. Bu artışlara vatandaşın itiraz ya da dava açma hakkı yok. Bu da çok ilginç; verginin mükellefi olan vatandaş, kendisini ilgilendiren yüksek değerlere itiraz edemiyor. Çünkü yasa böyle!.. Muhtarların ve ticaret odalarının ise, dava ve itiraz süreleri 15 Temmuz 2005 tarihinde doldu. Bu tarihten sonra itiraz ya da dava açma mümkün değil.

c) 2006 yılı Emlak Vergisi ile ilgili olarak, önümüzdeki haftalarda, önemli bir gelişme olabilir. ‘İl Özel İdareleri ve Belediyelere Kaynak Yaratma’ ile ilgili yasa tasarısında, ‘Emlak Vergisi oranlarının yüzde 50 artırılması’ öngörülüyor. Böyle bir yasa çıkarsa, vergiler yüzde 50’de buradan artacak.

Sonuçta; bina maliyet artışı, arsa değer artışı, Kültür Bakanlığı’na yüzde 10 Katkı Payı ve yüzde 50 oran artışı, derken, 2006 yılında emlak vergisi yüzde 100 civarında artabilecek. Bu da yüzde 5 enflasyon hedeflenen, emeklisine ve memuruna yüzde 5 zam yapılan bir ülkede sırıtacak !..

Emlak Vergisi’nde son 5 gün

2005 yılı emlak vergisi ikinci taksitini ödeme süresi, 30 Kasım 2005 Çarşamba günü sona eriyor.

Vergilerin bu tarihten sonra ödenmesi halinde, geciken her ay için yüzde 3 oranında ‘gecikme zammı’
alınacak.
<TABLE>
<T>
<TR>
<TD height=10></TD></TR></T></TABLE>