Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İŞTE....ANTALYA'NIN SAĞLIK PROFİLİ

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    AÜ Tıp Fakültesi Halk Salığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Necati Dedeoğlu gözetiminde araştırma görevlisi Nilüfer Kaya tarafından yapılan anket çalışmasında, 15 yaş üzeri 1856 kişiye sağlıkla ilgili çeşitli sorular yöneltildi.
    Anket sonuçlarına göre, Antalyalıların yüzde 43.6'sı sağlık problemi yaşarken, yüzde 21.8'inin ruhsal sağlığı bozuk.

Kadınlar daha yüksek oranda ruhsal sağlık problemi yaşarken, ruhsal sorunları olanlardan önemli bir bölümünü 45 yaş üzeri ve sosyal güvencesi olmayanlar oluşturuyor. Sağlık sorunu yaşayanların yüzde 18,9'u günlük işlerini aksatırken, yüzde 15.4'ü gününü yatakta geçiriyor. Baş ağrısı 65.5 ile en sık görülen şikayetler arasında yer alıyor. Bunu eklem ve kas ağrısı, bel ağrısı, sinirlilik, huzursuzluk, bitkinlik, halsizlik izliyor.

Son bir ay içinde sağlık kuruluşlarına başvuru oranı yüzde 33.1 olarak belirlenen ankette, en çok başvurulan kurumların başında yüzde 69.5 ile devlet hastaneleri geliyor. Bunu, yüzde 21.4 ile sağlık ocağı, yüzde 20.1 ile özel hastane ve poliklinikler, yüzde 16.1 ile de üniversite hastanesi izliyor.

TÜTÜN VE ALKOL KULLANMA ORANI

Tütün ve alkol kullanma alışkanlığının da sorgulandığı ankette, tütün kullananların oranı yüzde 26 olarak belirlendi. Erkekler daha fazla tütün ve mamulleri kullanırken, alkol kullanım oranı ise yüzde 17 oldu.

Kişilerin kitle iletişim araçlarını kullanmalarının da araştırıldığı ankette, yüzde 96'9 oranıyla en fazla televizyonun izlendiği ortaya çıktı.

Ankette, son bir yıl içinde tatile gidenlerin oranı ise yüzde 39.7 olarak belirlendi.

Prof. Dr. Necati Dedeoğlu, Antalya'daki verilerin Türkiye'deki verilerle eşdeğer olduğunu kaydetti.

Araştırma görevlisi Nilüfer Kaya da sağlığın korunması, toplumun sağlık düzeyinin yükseltilmesi ve sağlıkta eşitsizliğin giderilmesi hedefine ulaşmak için herkese eşit sağlık hizmeti ve sağlıklı yaşam hakkının temel ilke olarak benimsenmesi gerektiğini bildirdi. Bu konuda oluşturulacak politikaların, izleme ve değerlendirme çalışmalarına dayandırılması gerektiğine işaret eden Kaya, anketin sonuç bölümünde şu önerilere yer verdi:

“Nitelikli sağlık hizmetine farklılık olmaksızın herkesin ulaşabilmesi sağlanmalı, gereksinimleri karşılamaya yönelik ulaşılabilir, parasız, nüfusa dayalı sağlık örgütlenmesi oluşturulmalıdır. Ayrıca koruyucu sağlık hizmetleri ve birinci basamak sağlık hizmetleri güçlendirilmeli, sağlıklı insan gücü planlaması yapılmalı ve bütçeden sağlığa ayrılan pay artırılmalıdır.”
    hava çok sıcak ya :)

Kıdemli Üye
    Nereden
    Turkiye
    ALKOL DE TRAKYAYI GEÇEMEZLER SAYIN FERİDE HANIM

Müdavim Üye

antalyadan başka diğer illere ait var mı anket yada veri
    Dünyanın her yerinden herkesin yenileceği bir yer vardır. Kimilerini yenilgi yıkar , kimileriyse zaferle küçülür, bayağılaşırlar.

Kıdemli Üye
    Nereden
    Turkiye

olması mı gerek anket ankettir

Müdavim Üye
    bu anket sadece pilot bölgede yapılıyor kırsal kesimde verilerin böyle olunacağı yerlerde
    ben böyle bir anketle karşılaşmadım ama şöyle bir gerçek var antalya mevsimsel dengesizlikler yaşayan bir şehir yazı kışı belli değil. insanın sağlıklı olması çok zor iyi beslenmediği taktirde . akşam sıcak gece soğuk bile olabiliyor türkiyede kar yağarken biz denize giriyoruz. ruhsal sorunda ise dediğim gibi havalar dengesiz insaların nasıl olması beklenebilir. ruhsaldan çok antalya eklem kemik hastalıkları çok yaşanıyor hastene verilerine bakmışlardır çünkü adam gözden dolayı muayeneye gidiyor o servise havale ediyorlar vizite kağıdı almaya gelen işçilerin feryadı hep bu güleyimmi ağlayayım mı bilmiyorum bazen inanmayın arkdaşlar herşeye
    Dünyanın her yerinden herkesin yenileceği bir yer vardır. Kimilerini yenilgi yıkar , kimileriyse zaferle küçülür, bayağılaşırlar.

Kıdemli Üye
    Nereden
    Turkiye
    bizde de deniz varrr Fatma HanımEdited by: Mustafa Gülşen

Müdavim Üye
    ben denizden bahsetmedim
    antalya rutubet ve nem yönünden ve mevsim yönünden uyumsuz ve sağıklıksız bir şehir araştır bakalım sende deniz yok demedim ben

Müdavim Üye
    antalyanın havası çok sağlıksız nemli ve rutubetli sen bizi mantar sandın galiba

Kıdemli Üye
    Nereden
    Turkiye
    burası da aynı işte

Müdavim Üye
    ben sizin ne yazdığını ne anlatmaya çalışdığınızı neye cevap verdiğinizi yada ne demek istediğizi anlamadım gerçekten ben diğer illeride merak ediyorum siz ne yazıyorsunuz bana ben buradan yaşanabilecek sorunların kaynağının n eolduğunu söylüyorum. ben sizi gerçekten anlamakda çok zorlanıyorum kapasitem yetmiyor