Sayfa 1 Toplam 9 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 88 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: TORBA KANUN-DENETİM

Ziyaretci

<div>Mecliste haftasonu görüşülecek torb kanuna göre;</div><div></div><div>Tasarıya, sermaye şirketlerinin denetlenmesine ilişkin bir madde de eklendi.
    Buna göre, Bakanlar Kurulu'nca yapılan belirleme dışındaki şirketler ve
    kooperatifler de sistematik olarak denetlenecek. Denetim yapacak denetçilerin
    nitelikleri, uyacakları etik ilkeler, denetim raporlarının içeriğine ilişkin
    konular, Kamu Gözetimi Muhasebe Denetim Standartları Kurumu'nun görüşü alınarak
    Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nca çıkarılacak yönetmelikle düzenlenecek.
    </div>

Denetime tabi olduğu halde bu denetimi yaptırmayanların finansal tabloları ve
    yönetim kurulu yıllık faaliyet raporu düzenlenmemiş hükmünde olacak.

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    torba kanun geçti bakalım içinden bize ne süprizler ne angaryalar çıkacak başımıza

Ziyaretci

Kağıt üzerinde şirket olanları temizlemeden, yani gerçek şirketleri ortaya çıkarmadan,yapılacak düzenlemelerin uygulama şansı yoktur. Hani gayri faal şirketler temizlenecekti, hani isteyen şahıs firmasına dönecekti. Bunlara ilişkin geçiş dönemi olmadan şirketleri zorlamanın kimseye faydası olmaz. Bu ve benzeri düzenlemelerin tüm boyutları (vergi kanunları, sosyal güvenlik kanunları, borçlar kanunu ve ticaret kanunugibi) ele alınmalı, uygulayacakların görüşü sorulmalı, ondan sonra hareket edilmelidir. Yoksakanun çıkarılır sonra ya ertelenir yada yeniden düzenlenir. (Kapanış tasdiki, genel kurullar, Ticaret kanunu gibi)Ben yaptım oldu demekle olmuyor. Kaç şirket denetim işinin üstesinden gelebilir.Bu işin parasal maliyeti var, alt yapı (fiziki ve personel) maliyeti var. Hepsinden önemlisi % 40 kayıt dışı var. Bunlara çözüm getirilmeden bu iş başlarsa, muhasebeci, denetçi ve iş sahibi birbirine girer.

Ziyaretci

KGK görüşü alınarak yapılacak yönetmelikle dediği için;<div>Bu dar kapsamlı denetimi de lisanslı denetciler yapacak gibi görünüyor?</div>

Müdavim Üye
    Alıntı Yalındenetim Nickli Üyeden Alıntı

<div>Mecliste haftasonu görüşülecek torb kanuna göre;</div><div></div><div>Tasarıya, sermaye şirketlerinin denetlenmesine ilişkin bir madde de eklendi.
    Buna göre, Bakanlar Kurulu'nca yapılan belirleme dışındaki şirketler ve
    kooperatifler de sistematik olarak denetlenecek. Denetim yapacak denetçilerin
    nitelikleri, uyacakları etik ilkeler, denetim raporlarının içeriğine ilişkin
    konular, Kamu Gözetimi Muhasebe Denetim Standartları Kurumu'nun görüşü alınarak
    Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nca çıkarılacak yönetmelikle düzenlenecek.
    </div>

Denetime tabi olduğu halde bu denetimi yaptırmayanların finansal tabloları ve
    yönetim kurulu yıllık faaliyet raporu düzenlenmemiş hükmünde olacak.

Müdavim Üye
    KGK başkanını İstanbul da İTO denetim bilgilendirme toplantısında küçük işletmeler standardına tabii olacak şirketlerden ve bu standartlardan bahsetmişti. Yeni TTK ile denetim organından mahrum kalan işletmeler için böyle bir yola başvurulmuş olabilir. Daha önce teklif edilmiş ve kabul edilmemişti. KGK tek denetim kurumu derken, sadece görüşü alınacak ve bu denetim yönetmeliği Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca düzenlenecek . Bu cümleler çok şeye gebe gibi görünüyor. Onümüzdeki günlerde konu ile ilgili önemli gelişmeler olabilir.

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    Sabri Bey yeni mi yapılmıştı bu toplantı , zira gündem çok hızlı akıyor.Kgk tek yetkili derken Gümrük Bakanlığı işin içine giriyor, farklı durumlar olcak gibi , bizim bilmediğimiz hususlar olduğu kesinEdited by: YELİZ CEYHUN

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul

ben söyleyeyim size 6335 sayılı kanunla bozulan durum tekrar geri gelecek oda nedir bakanlık müfettişlerine verilen bağımsız denetim hakkı ve daha sonra tepkiler üzerine geri atılan adım ve sonunda tekrar kuyruk acısının ortaya çıkması hali ve hadi hayırlı olsun bakanlık müfettişleri yani denetçileri 650.000 şirketi denetleyecek ve bunun adıda eski kanundaki gibi formalite olarak murakıplık olacak ve hadi hayırlısı ne diyelim hayati yazıcı kuyruk acısını unutmamış ve istediğini almış helal olsun birde bizim üst kuruluşa bakın hala yerinde sayıyoruz,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    bakanlık müfettişleri, vergi müfettişleri onlar yapacaksa işler onşlaraysa SMMM lere ne pay düşüyor acaba.

Ziyaretci
    Hadisat bey nasıl çıkardınız böyle bir hurafeyi.kusura bakmayın yanlız moderatör olacak biri değilsiniz.kanunun neresinde gümrük müfettişi denetimi diyor.smm ve ymm özellikle belirtiliyor.