Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Eşin ücreti gider yazılmaz

 1. #1
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,610
  Eşin ücreti gider yazılmaz
  İşverenlerin yanlarında çalıştırdıkları eşleri ve çocuklarına ödedikleri ücretlerin gider yazılıp yazılmaması ve bu ücretlerden stopaj kesintisi yapılıp yapılmayacağı mükellefler arasında tereddütler yaratmaktadır.

  Bu konuda İstanbul Defterdarlığı'nca verilen 02. 07 1991 tarih ve Vst. Gvk. 11-094-1192 sayılı muktezanın metni aşağıdadır.( Gelir Vergisi Müktezaları-İstanbul Maliye Vakfı.-1997 s.318):

  Bilindiği üzere, 193 sayılı Gelir V.K.'nun 61. maddesinde ücret işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir. Ücretin ödenek, tazminat, kasa tazminatı, tahsisat, zam, avans, huzur hakkı, ikramiye, gider karşılığı veya başka adlar altında ödenmiş olması veya bir ortaklık münasebeti niteliğinde olmamak şartı ile kazancın belli bir yüzdesi şeklinde tayin edilmiş bulunması onun mahiyetini değiştirmez hükmü yer almış olup, aynı kanunun 94'üncü maddesinde ise, nakden veya hesaben yapıkları ücret ödemelerinden vergi tevkifatı yapmak zorunda olan vergi sorumluları ( işverenler) belirtilmiştir.

  BEYANI ZORUNLU

  Öte yandan aynı kanunun 41-2 nci maddesinde de teşebbüs sahibinin kendisine, eşine, küçük çocuklarına işletmeden ödenen aylıklar, ücretler, ikramiyeler, komisyonlar ve tazminatlar ticari kazancın tespitinde gider olarak indirilemeyeceği hükme bağlanmıştır.

  Bu hükümlere göre, mükellefin işlerinde çalıştırdığı eşine ödediği ücretleri ticari kazancının tespitinde gider olarak nazara alması mümkün olmayıp, söz konusu ücret ödemelerini gelir vergisi tevkifatına tabi tutarak, tevkif edlen vergilerin aynı kanunun 98'inci maddesine göre muhtasar beyanname ile ilgili vergi dairesine beyan etmesi zorunludur.

  STOPAJ YAPILACAK

  İlgili muktezada açıklandığı üzere Gelir V. K. gereği bu tür ücretler gider yazılamayacak, fakat vergi stopajı yapılarak Maliyeye yatırılacaktır.

  Bu görüş gelir vergisi mükellefi gerçek kişileri kapsamına almakta olup, şirketlerin, tüzel kişilerin eşleri ve çocukları olamayacağı tabiidir.

  Limited ve Anonim Şirket ortaklarının eş ve çocuklarının şirkette çalışmaları durumunda, ödenen ücretler gider olarak yazılabilecektir. Bu ücretlerden vergi kesintisi yapılarak, Maliye'ye yatırılacağı da tabiidir. Bu ücretlerin gerçek bir çalışmaya dayanması ve işletmenin ve çalışma hayatının gerçeklerine uyan bir miktarda olması gerekmektedir.
  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

 2. #2
  Ziyaretci


  sayın Gülşen... sözü geçen "küçük çocuklar" demek henüz evlenmemiş ve halen işletme sahibi ile yaşayan çocuklar mı kasdedilmekte acaba ?


  örnek babasının yanında çalışan evli olan ve 18 yaşından büyük olan bir erkek çocuk da bu kapsama girer mi ? çünkü bu çocuk babasından aldığı maaş ile başka bir evde hayatını devam ettirmekte.

 3. #3
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,610

  Kanımca burada amaç, ücret ödemesininişletme sahibine dolaylı yoldan geri dönmesinedeniyle gider kapsamından çıkartılması.


  Ancak örneğinizde işletme sahibine geri dönüş söz konusu değildir. Muhtemelen, gidere yazılması gerekmektedir. Ancak yine de bu konuyu bir mükteza ile sağlamlaştırmak veya bu olayı yaşayan meslektaşlardan görüş almak gerekir.
  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

 4. #4
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  23.Mayıs.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  115


  sayın gülşen benbu konuyu ile karşılaşmış bi kişi olarak görüşümü yazmak istiyorum bi mükellefimizin işyerine ssk denetim memurları geliyor ve işçilerin sigortasız olduğunu tespit ederek hepsine tutanak tutuyor ve işçilerin de beyanını alarak geriye dönük işe giriş yaptırıyor. fakat işçilerden biri iş yeri sahibinin oğlu ve evli. bunun ücretinin gider yazılıp yazılmayacağı konusunda idareye sorduğumuzda idarenin cevabı giderin kabul edilmesi yönündeydi ama tabi bu açıklama şifai olarak yapıldı herhangi bir mukteza istemedik. idare gider yazıldığında kabul ediyor fakat evlenmemiş çocukların ve işyeri sahibinin eşine ödenen ücretler kanunen kabul edilmeyen gider olarak dönemin ticari kazancına eklenerek beyan edilir.
  SAYGILARIMLA

 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  21.Ekim.2005
  Nereden
  Turkiye
  Mesajlar
  7


  Mükellefin yanında babasının sigortalı gösterilmesi durumunda ticari kazancın tesbitinde gider kaydedilebilir mi? (mükellef 18 yaşını geçmiş ve evli) Yanıtınız için şimdiden teşekkürler

 6. #6
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  02.Şubat.2005
  Nereden
  İzmir
  Mesajlar
  784
  Gider yazılır görüşündeyim.....
  Saygılarımla,

  Mustafa YILMAZ

 7. #7
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  14.Aralık.2005
  Nereden
  SMMM
  Mesajlar
  295
  Babasının işyerinde çalışan(evli) çocuklarına ödenen ücret gider yazabilirmi.

 8. #8
  Ziyaretci
  Alıntı şefo Nickli Üyeden Alıntı
  Babasının işyerinde çalışan(evli) çocuklarına ödenen ücret gider yazabilirmi.
  yazılır.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •