Üniversite öğrencileri, öğretim üyeleri ve öğrenmeye meraklı herkes, farklı üniversitelerin çeşitli alanlardaki derslerine internet üzerinden ulaşabilecek.

''Ulusal Açık Ders Malzemeleri Konsorsiyumu'' adı altında hayata geçecek proje sayesinde, konsorsiyuma üye üniversitelerin dersleri ortak bir havuzda toplanacak ve ücretsiz olarak herkesin kullanımına açılacak.

Türkiye Bilimler Akademisinin (TÜBA) girişimiyle bir araya gelen ''Ulusal Açık Ders Malzemeleri Konsorsiyumu''nun hayata geçmesi yolunda ilk önemli adım, konsorsiyum protokolünün imzalanması ve yönetim kurulunun belirlenmesiyle atıldı. Konsorsiyuma 47 üniversite ve kurum üye oldu. Konsorsiyumun ilk genel kurul toplantısında, yönetim kurulunun 7 üyesi belirlendi. Kurul başkanlığına YÖK üyesi Prof. Dr. Ali Ekrem Özkul seçildi.
Projeyle, üniversite eğitiminde kalitenin yükseltilmesi, herkesin her yerden üye üniversitelerin derslerine ulaşabilmesi, kaynak sayısında artış sağlanması ve paylaşıma açık, geniş tabanlı bir eğitim zemininin oluşturulması amaçlanıyor. Projenin hayat boyu öğrenmeye destek olacağı, üniversite seçimi yapacak öğrencilere yol gösterebileceği ve öğretim üyeleri arasında bilgi alışverişine katkı sağlayacağı belirtiliyor.

ODTÜ Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi ve Ulusal Açık Ders Malzemeleri Konsorsiyumu Yönetim Kurulu üyesi Doç. Dr. Kürşat Çağıltay, ABD'de, 2000 yılında Massachusetts Institute of Technology (MIT) öncülüğünde başlatılan ve daha sonra 19 ülkenin katılımıyla uluslararası boyuta taşınan ''Açık Ders Malzemeleri Konsorsiyumu" sayesinde kaliteli eğitimin dünyanın her yerine yaygınlaştırılmasının amaçlandığını söyledi.

Çağıltay, ulusal konsorsiyum sayesinde öğrenme kaynaklarının artacağına işaret ederek, şunları kaydetti:

''Bir üniversite mezunu olabilir, kendisini geliştirmek isteyen bir kişi olabilir ya da teknik okuldan mezun olan bir kişi olabilir. Bir lise öğrencisi de bakabilir. 'Üniversitede ne okuyacağım, bu derslerin içeriklerinde neler var' diye bu derslere bakabilir.''

Çağıltay, projenin sonbahar döneminde hayata geçmesini planladıklarını da bildirdi.