Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Karısını tedavi eden doktora vergi cezası

 1. #1
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,609
  Şükrü KIZILOT skizilot@yaklasim.com

  Karısını tedavi eden doktora vergi cezası

  SADECE karısını tedavi edene değil; oğlunu, annesini, babasını ve kardeşini ücretsiz tedavi eden doktora da vergi ve ceza var.


  Doktor, çalıştığı özel hastanede hastalanır ve ücretsiz tedavi olursa, buna da vergi ve ceza var.Hem gelir ya da kurumlar vergisi hem de KDV’si var.Bitmedi ayrıca vergilerin gecikme faizi ve cezaları da var!..

  FIKRA GİBİ

  Size fıkra gibi gelen bu olay, tamamen gerçek.

  Ankara Çankaya Özel Hastanesi’nin ortağı ve Genel Müdürü Dr. Asım Kayaalp’in eşi hastalanıyor. Ne yapacak, başka hastaneye götürecek hali yok ya. Kendi hastanesinde, eşini, tedavi ediyor. Birkaç yıl sonra, hastanenin defterleri inceleniyor ve ‘bu tedavi 1.000 YTL’ye (1 milyar liraya) yapılır’ diye, bu paranın kurumlar vergisi, KDV’si, faizi ve cezası isteniyor. Olay bununla bitmiyor; hastanede görevli bir doktorun oğlu, bir başka doktorun annesi de tedavi oluyor. Hastanenin iki doktoru görev sırasında rahatsızlanıyor onların tedavileri de hastanede yapılıyor. Ücret ödenmedi diye bunlar için de aynı işlem yapılıyor.

  İnceleme sırasında ‘Bu bayan benim eşimdir. Bu hasta da hastanenin doktorudur’ deniliyorsa da gözönüne alınmıyor. Vergi inceleme raporu düzenleniyor.

  NE OLACAK ŞİMDİ?

  Bu paralar, kuzu kuzu ödenecek.

  Aklınızda olsun, bir doktor muayenehanesinde karısını, çocuğunu, annesini ya da babasını, para almadan tedavi etse bile, bunun vergisini ödeyecek.

  ‘Ne parasıymış, hiç öyle şey olur mu?’ demeyin, mevcut yasalara göre alması ya da almış gibi cebinden KDV ödemesi gerekiyor. İnanmayanlar, KDV Yasası’nın beşinci maddesine baksınlar. Hastanelerin bir de kurumlar vergisi ödemeleri gerekiyor.

  Aman ha tanıdık doktor ya da hastane varsa, doktor eşiniz ya da çocuğunuz olsa bile parasını ödeyin...

  Çocuğun babası

  MARKETTE alışveriş yapan adam, çok çekici ama tanımadığı bir kadının kendisine gülümseyerek selam vermesiyle şaşırır ve sorar:

  ‘- Tanışıyor muyuz?’

  Kadın:

  ‘- Kusura bakmayın, sizi çocuklarımdan birisinin babasıyla karıştırmış olmalıyım’ der ve uzaklaşır.

  Adam dünyanın ne hallere geldiğini, bu görünüşte bir kadının çocuğunun babasını hatırlamayacak olmasının garipliğini düşünürken, birden aklına üniversite yıllarında katıldığı vahşi gurup partileri gelir.

  Belki de o partilerden birinde, kendisi ve o kadın? Belki de kendisinden çocuğu olmuştur! Olamaz mı? diye düşünür peşinden koşar ve sorar:

  ‘Kusura bakmayın, acaba geçmiş yıllarda katıldığımız vahşi partilerden birinde, eee, şey, hani yani çok sarhoş olmuştuk da sonra da delice yapmıştık, o kız siz olabilir misiniz?’

  ‘Hayır!’
  der kadın ve gözlerinin içine bakarak:

  ‘- Ben sadece ilkokul ikinci sınıftaki çocuğunuzun öğretmeniyim.’

  Vergisini ödemeyene davul cezası

  HİNDİSTAN’ın Andhra Pradesh Eyaleti’nde, vergilerini ödemeyenlere, ilginç bir ceza uygulaması başlatılmış.

  Kent yönetimince kiralanan 20 davulcu, vergilerini ödemeyenlerin kapısında davul çalıyorlarmış. Davul gürültüsü de vergiler ödenene kadar kesilmiyormuş.

  Eyalette bu yöntemle şu ana kadar vergi borçlarının yüzde 18’i toplanmış.

  Ne dersiniz, bu yöntem Türkiye’de de denense nasıl bir sonuç alınır? ‘Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az’ sözünde olduğu gibi, bizde davulcunun yanına bir de zurnacı konulsa, vergisini ödemeyen yine ödemez. Hatta sokağa çıkıp, davul-zurna eşliğinde halay çekerse şaşırmayın!..

  Günün sözü

  Bir güzel söz söyleme sanatı varsa, bir de güzel anlama ve dinleme sanatı vardır.

  Epiktetus
  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  22.Kasım.2005
  Nereden
  Turkiye
  Mesajlar
  3
  Karısını tedavi eden doktora vergi cezası
  Ne yazık ki ülkemizde uzun süreden beri hemde çok çok üzün süreden beri bu denli abuk sabuk işlere şahit olmaktayız. Allahtan bu işlerden anlayan yüce mahkemelerimiz var.


  Güncel çözüm:

  Doktorumuz kurum ortağı. İdarenin bu tasarrufuna direnmeli diyorum. Ama ver kurtulma ve yazdıklarıma kulak ver. Ver kurtulcular yüzünden defterdarlık teşkilatına salmalara dönmelere itibar etme derim. Çünkü bu hakların anayasada aile ile ilgili kısmında mevcut.
  Hiçbir şey vermiyeceğin gibi idareyi dava et. (AİHM değil) Ne olacak biliyormusun sen haklıydın ya o tescil edilecek. Verirsen. Anlamsız bir doktor durumuna düşeceksin. Yılların onca emeğini salaklığa dönüştüreceksin.

  İdare mükellefi kaz ve alternatif hırsız duruma düşürmek için tebliğ, sirküler, en vahimi iç genelge gibi absürt işlerle (kanun nemen ki, milletin anlayamıyacağı şeyleri yazdıklarınısanırve altına da kendini bağlayıcı ifadeleri yazarlar) maliye teşkilatını devlet memuriyetinin arkasında yürütmeye çalışıyorlar kanma bunlara. Oysa TC de devlet memurluğu osmanlıdakina benzemez çok dikkatli olmak gerektirir. Bir acı gerçek daha yüksek hakimlerimiz biz meslek mensuplarından daha hassas davranmamızı beklerken ver kurtulcu mükellefler yüzünden mesleklerini yaparken benim gibitatmin olamıyorlar. Tarhiyat öncesi uzlaşma, uzlaşma, itiraz etmiyorum suçluyum ama beni azcıkın cezalandırın diyen kanun yüzünden. Yukarıda saydığım kanunlar yeniçeri ve bostancı yada vezir hatta sadrazamlar için geliştirilmiş uygulamalardır. Sade halk TC kanunlarına göre vatandaş olmak devlet memurunu sorgulamaktan geçiyor doktorum. Fetvayla değil (mukteza).

  Sonuç;
  İstem:

  Sayın doktorum senin kişilğini ve kimliğini bilmiyorum ancak sevabın günahın sana ait olmak üzere bu konuda bu meslek mensubu (SMMM)olarak ücretsiz ve hiç ceza ödemeden seni savunmaya talibim.
  hibrahimozer@gmail.com


Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •