Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Akaryakıt, Basit Usulde Düzeltilmemeli

 1. #1
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,609


  Değerli Meslektaşlarım,


  Bilindiği çoğunuzun bildiği üzerepetrol işiyle uğraşanların stokları 27.01.2005 tarihinde maliye elemanlarınca fiili sayım yapılmış ve ardından defterler ve belgeler istenmişti.


  Bende dahil olmak üzere çoğumuz gece yarılarına kadar bu defterleri hazır etmeye çalışıyoruz. Bu arada 2005 yılınında istenmiş olması vesilesiyle 2004 yılını enf.düzeltmesini tamamlamış olmak gerekiyor.


  2003 Yılıstok devir hızı yöntemiyle değerleme yapanlar bilecektir katsayı 1 çıkıyor. Sonucunda da 2003 den maliyete iave edilecek herhangi bir fark yok.(Yan ürünlerden dolayı fark çıkabilir. Akaryakıt için yazıyorum).


  2004 Yılı değerlemelerini basit ortala yöntemi ile yaptığımız zamanise maliyete eklenecek fark çıkmaktadır. BUNUN YANLIŞ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.


  Edited by: Mustafa Gülşen
  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

 2. #2
  Üye
  Üyelik tarihi
  08.Mart.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  44


  Sayın Gülşen,


  Akaryakıt bayilerinde stok devir hızı yüksek olduğundan en doğru sonuca gitmede önerdiğiniz yöntem doğru.Fakat Basit ortalama yöntemin kullanılmasınında bir engelini daha doğrusu bu yöntem kullanılırsa denetim elemanlarınca tenkid edilmesini gerektirecek bir hüküm göremedim.


  Stokların düzeltilmesi sırasında olumlu farklar meydana gelirken bu stoklar elden çıktığında bu farklar maliyeti oluşturacağından nötürleşiyor.Sadece dönem farkı meydana geliyor.Basit ortalama yöntem verdiğiniz örnekte 2004 için mükellef aleyhine işliyor.


  Ancak geçici 25.maddenin birinci fıkrası ile 298.maddenin 5.bendi gereği toplulaştırılmış yöntemleri seçenlerin 3 hesap dönemi bu usulden dönemeyeceklerine de dikkat etmek lazım.Edited by: mkemal
  Saygılarımla

 3. #3
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,609


  Sayın Ekici,


  Önemli hatırlatmanızdan dolayı teşekkür ederim.Üstteki yöntem için gerçek usulün seçilmiş olması gerekir diye ilave etsek sanırımeksikliği tamamlamış oluruz.


  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

 4. #4
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  08.Şubat.2005
  Nereden
  Ankara
  Mesajlar
  750


  Sayın Ekici, Sayın Gülşen,


  Stok devir hızının yüksek olduğu işletmelerde basit ortalama yönteminin kullanılamayacağına dair açık hüküm olmadığı doğru.


  Ama, dolaylı yoldan bu durum engellenmiş.


  Amortismana tabi olmayan kalemlerin, düzeltilmiş değer altında satışlarında ortaya çıkacak zararın KKEG olması ner bir örnek.


  Basit ortalama yöntemi yüksek bir tutar çıkartıyor. Akaryakıt fiyatları bu tutara ulaşmadığı sürece, basit ortalama yöntemi ile düzeltme yapan işletmenin ve muhasebecinin başı dertte demektir, çünkü düzeltme farkının altında satışnedeniyle oluşan zararı hep gözetlemek zorunda kalacak.


  İşte, basit ortalama yönteminin görünmeyen engeli..  Saygılarımla
  SMMM Nusret KURDOĞLU

 5. #5
  Üye
  Üyelik tarihi
  08.Mart.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  44


  Sayın Kurdoğlu,


  Yanılmıyorsam bu hüküm geçici 25.maddede (l bendi) ve bu maddeye göre düzeltilen kalemler için geçerli.Yani 2004 düzeltmeleri için geçerli değil.Nedenide açık 2003 düzeltmesi sonucu oluşan kar ve zararlar matrahı etkilemiyor.Ancak düzeltilmiş değerler 2004 de satıldığında maliyeti oluşturuyor.


  31.12.2003 bilançosunun düzeltilmesinde stoklar için Basit ortalama yöntemi kullanıldığında düzeltme katsayısı malum 1.01435 bu %1,4 lük bir düzeltme farkı demek, Akaryakıt satışlarındaki gayrisafi kar oranının %11 lere vardığını düşünürsek bu tür bir takibe gerek kalmayacağını düşünüyorum.
  Saygılarımla

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •