Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 6/b kapsamında stajerlik

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  18.Kasım.2005
  Mesajlar
  6


  değerli üstadlarım ve arkadaşlar;


  benim gibi staj sınavını kazanan meslektaşlarımızın en büyük sorunlarından birisi de malesef staj yeri bulma ve stajerlik eğitimi.malumunuz üzere 6/b kapsamında daha evvel muhasebe statü ve yetkisiyle muhasebecilik yaptığını belgeleyebilen adaylar yeni bir staja tabi tutulmaksızın stajerlik yaptı sayılmaktalar.yalnız ilgili hükümde kafama takılan soru şu:


  acaba mutlak surette bizlerin şirket tarafından bir imza sirküsüyle ve de ticaret sicil gazetesi ilanıyla çalıştığımızı belgelememiz gerkiyormu?


  örneğin ben şirketin musebecisi olduğumu başka yollardan ispat edersem yeterli olabilir mi?bu şartların hepsinin ayrı ayrı yerine getirilmesi mi gerekiyor? örneğin: benim çalıştığım şirket tam tasdik kapsamında.heryıl kurumlar vergisi eki ile vergi dairelerine verilen tam tasdik raporunda genel kısımda şirketin muhasebe sorumlusu sıfatıyla ismim var.ve de yine şirketimizin muhtelif inceleme ve tutanaklarında da isim ve imzam mevcut.bunları kabul ederler mi?tabiki ilgili şirkette kesintisiz sigortalı olarak çalıştığımıda bordrolarımla ispatlayabilirim.


  sonuç olarak eğer kabul edilmeyecekse 6/b kapsamının dar tutulması malesef bana biraz adaletsiz gibi geliyor.bu konuda meslektaşlarımla acaba sesimizi ne kadar duyurabiliriz.şimdiden herkesin ilgi ve alakasına teşekkür ederim.saygılar.

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  18.Kasım.2005
  Mesajlar
  6


  konuya ilgi ve alaka gelmedi..acaba bir öneri ve fikir verebilecek olan yok mu? yada sayın mustafa gülşen üstadımız bir fikir yazabilirmi?

 3. #3
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,610


  Merhaba Sayın ?


  Staj yeri bulamama zorluğu konusundahaklı olabilirsiniz. Ancak bu sorun yönetmenlikle veya kanunla çözülecebileceğini düşünmüyorum.Sizin gibi Meslek mensubuadaylarının artık birazda malesef şansa ihtiyacı olacak.


  Staj yerine geçen haller yönetmeliğimizde mevcuttur. Yani çalışmalarını yine malesef bildiğiniz üzere stajdan sayılmayacaktır.Sonuç olarakstaj yönetmeliği gereğiduruma göre 2 , 4 ve 6 yıl staj görmeniz gerekecektir.


  Edited by: Mustafa Gülşen
  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

 4. #4
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  18.Kasım.2005
  Mesajlar
  6
  Alıntı Mustafa Gülşen Nickli Üyeden Alıntı


  Merhaba Sayın ?


  Staj yeri bulamama zorluğu konusundahaklı olabilirsiniz. Ancak bu sorun yönetmenlikle veya kanunla çözülecebileceğini düşünmüyorum.Sizin gibi Meslek mensubuadaylarının artık birazda malesef şansa ihtiyacı olacak.


  Staj yerine geçen haller yönetmelimizde mevcuttur.Sonuç olarakstaj yönetmeliği gereğiduruma göre 2 , 4 ve 6 yıl staj görmeniz gerekecektir.


 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  18.Kasım.2005
  Mesajlar
  6

  sayın gülşen öncelikle ilginize çok teşekkür ederim.


  beni şimdilik misafiriniz kabul edin.sayın gülşen benim sorunum kanun ve yönetmelik falan değil.meslek adaylarına 6/b kapsamındasayılan stajerlik hakkının genişbiraz daha geniş tutulması gereği.bu durum yalnızca benim başımda değil.bir başka meslektaş adayımızda 6/b kapsamında stajerlikyaptığını sanıyordu.fakat şirketin merkez adresinde değilde(sizde bilirsiniz ki şirket yönetimi illaki merkezden yapılmayabilir)işyeri adresindesigortalıolduğundan kabul edilmedi.


  sonuç olarak stajerliğin amacıyla yapılan uygulamalar çelişiyor.sanki bu kapsam dışında stajerlik yapanlar 4 dörtlük mü staj yapabiliyorlar?oysa 6/b kapsamı bence genişletilse hem meslek adaylarının zamanı boşuna harcanmamış olur,hemdegereksiz formelite (yönetmelik vs..) gibi şeylerle adaylar yolun başında pişman edilmemiş olur.sonuçta bu işin bilgi ölçme noktası SINAV değil mi? saygılarımla..

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •