Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Karar Defteri

Ziyaretci
    YTTK ile uygulanmaya başlanan tek ortaklı şirket kavramını , I.sınıf tacir nitelikli tek kişinin sahibi olduğu işletme yanyana getirelim, ne fark var?
    (öncelikle yttk yı 15 senede yazan ekibe bir eleştiri; şirket ortaklık karşılığı arapça kökenli bir kelime, ortak şerik, ortaklık şirket olduğuna göre tek ortaklı ortaklık gibi garip bir kavram çıkardılar karşımıza, şirket yerine firma denebilirdi, şirket arapça firma da ingilizce kökenli ama firmanın sahibinin bir tek kişi olması daha kolay kabul edilebilir bir durum)
    şu fark var, aş veya ltd deki tek kişilik durumda o tek kişi devlet alacakları dışındaki borçları için şirkete koyduğu sermaye kadar sorumlu.
    Peki bilanço usulünde defter tutulan gerçek kişi işyerinde karar defteri tutulmazken tek kişinin tüm hisselere sahip olduğu şirketlerde neden karar defterine gerek olabilir?
    1-hisse devri olursa , ki olabilir
    2- tescile tabi karar alması halinde tek ortağın bunu tescil ettirmesi için karar gerekir,
    bunlara başka eklenecek yorumunuz var mı?

Müdavim Üye
    Nereden
    Osmaniye
    Ha kalemine sağlık Ali bey.

Bende aynı şeyi Odamızda defter tasdiki tartışmasında da sordum. Tek müdürlü LTD. Şirkette bütün kararları tek başına alacağına göre Müdürler karar defterine ne gerek var,nasıl olacak dedim. Bu konuda tebliğ yok denildi. Gümrük ve Ticaret bakanlığına baş vurdum bana kanunda yazılı metni göndermişler. Bu konuda bir açıklama yok.

Aynen sizin dediğiniz gibi. Bilançoya tabi işletme ile, tek kişilik sermaye şirketi bir birlerine benzemekteler.

Bu konun bir an önce irdelenmesi ve çözülmesi lazım. Kolay gelsin. [img]smileys/smiley18.gif[/img]
    Ali Karapür.SMMM&BD Osmaniye