Merhaba,

Siteyi internette konuyla ilgili araştırma yaparken buldum, faydalı görünüyor o açıdan öncelikle katkıda bulunan herkesin eline sağlık.

Sorum şu ki; 3 yıldır özel sektörde aynı firmada çalışıyorum, bu esnada bir kez firma büyük bir firmaya satıldı, iki kez firma ismi değişti ve en son 3-4 ay önce sgk hizmet dökümünde işe giriş yaptırılmış görünüyorum. En son firmanın son ismindeki yerde çalışıyorum diye bir sözleşme imzaladım herkes gibi. Firma Telekom sektörünün en büyüklerinden ve kurumsal biliniyor fakat bu durumlar kıdem tazminatı ödemesi v.b. durumlarda sorun çıkarır mı açıkcası bu konuda net bilgim yok ve bilgisi olanlar fikir verirse sevinirim.

Bunun dışında tam olarak işe girişimden 3 sene 6 gün sonra askerlik sebebiyle işten ayrılıyorum, merak ettiğim birkaç konu var;

1) Senelik brüt ücret üzerinden maaş almaktayım, vergi dilimi sebebiyle sene sonuna doğru net maaşım düşüyor, ayrıca firma senede 1 olmak kaydıyla yarım maaş veya bir maaş kadar prim veriyor, yemek ücreti yemek kartıyla sağlanıyor, özel sigorta, servis hizmeti ve telefon kullanımının karşılanması var. Yukarda yazdıklarımın kıdem tazminatına etkisi var mıdır? Kıdem tazminatı hesabı nasıl yapılıyor, brüt ücret üzerinden mi? Brütse eğer herhangi bir kesinti var mıdır, tavan ücret gibi bir ifade geçiyor, bunların tam anlamı nedir? İK yetkilisi yakın zamanda kıdem ücreti bilgilendirme için bana ulaşacağını iletti, haklarımı bilmek istiyorum.
2) Askerlikle ilgili durum belgemi ay başında şubeden alıp teslim ettim, yalnız bu ayın 30'unda işten çıkacağımı ilettim, bu ayın 24'ünde tam olarak 3 senemi doldurmuş oluyorum. 3. sene için hak ettiğim 14 iş günü iznim için ödeme alır mıyım?
3) İzin ücretleri brüt maaşa göre mi veya kesintiyle mi ödenir? Yukarda yazdığım son eklenecek 14 günlük izinle beraber yaklaşık 30 iş günü kadar yıllık iznim birikmiş olacak, , bunların toplam ederi tahminen nedir?
4) Bazı internet sitelerinde ve arkadaşlardan duyduğum kadarıyla askerliğin zorunlu bir hizmet olması sebebiyle firmanın tazminat ve izin gibi ücretleri ödemeden ve çalışanı işten çıkarmadan 6 ay ücretsiz izin kullandırdığı ve dönüşte aynı pozisyonda çalıştırdığı gibi birşey duydum, ne kadar doğrudur?
5) Aynı şekilde zorunlu askerlik hizmeti sebebiyle çalışanın işten ayrılmasına rağmen askerlik dönüşü en geç 2 ay içerisinde aynı pozisyonda çalışmak kaydıyla işe alınmasının firma açısından bir zorunluluk olduğuna dair birşeyler okudum/duydum, ne kadar doğrudur? Bugüne kadar benden önce askere giden hiç kimse bu şekilde geri işe alınmadı, ya başka firmaya geçtiler dönüşte ya da tekrar aynı firmada işe başvurup değerlendirmeyle alındılar veya alınmadılar.

Biraz uzunca oldu ama bu soruların cevaplarını hiç bir yerde net olarak alamadım, yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.