Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 19 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: pos hizmet bedeli muhasebe kaydı

Yeni Üye
    Nereden
    MUHASEBE
    MERHABA
    Bir konu hakkında bilgi almak istiyorum banka hesap eks. incelediğimde pos hizmet bedeli komisyon bedeli katkı payı aylık işyeri ücreti gibi ödemelerin yansıdığını görmekteyim bu gibi giderleri hangi hesap altında toplamamız gerekiyor

Müdavim Üye
    Nereden
    sakarya
    gider hesaplarından biri hususunda farklı görüşler çıkar

760 bence

Yeni Üye
    Nereden
    MUHASEBE
    olması gerekeni arıyorum doğru olanı bende 780 gibi düşünüyorum

Üye
    Nereden
    MUHASEBE
    102
    780
    108
    olacak

Yeni Üye
    Nereden
    MUHASEBE
    Sayın Urhan 780 nolu hesapta komisyon giderleri hesabına bu saymış olduğum giderleri atarsak doğru bir işlem olurmu

Müdavim Üye
    Nereden
    sakarya
    6322 sayılı kanunun 37 nci maddesi 01 01 2013 ten itibaren yürürlüğe girecek .

37nci maddesi belki sizi kötü muhasebeci yapabilir bu konu yüzünden

şimdilik önemli konu olmasa da bu husus yakında önem arz edecektir.

Üye
    Nereden
    MUHASEBE
    DİLAM SU hanım her türlü komisyon giderini bu hesapta izleyebilirsiniz zaten adından belli finansman gideri saygılar.

Yeni Üye
    Nereden
    MUHASEBE
    Öncelikle ilginiz için Teşekkür ederim,O zaman anladığım kadarıyla pos hizmet bedelide 780 nolu komisyon giderlerine atılıyor bankanın taksitli işlemler için kestiği komisyonda 780 nolu hesaba atılıyor yada verimsiz pos ücretide 780 nolu komisyon giderleri hesabına atılıyor,Kusura bakmayın biraz ayrıntılı soruyorum bilgim olamadığı için

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    780 kullanılan kredilerin faizleri için kullanılacak hesaptır.Bankanın kestikleri satış ve pazarlama giderleridir postan satış olmasa idi bu giderler doğmayacaktı diye yorumluyorum.
    Bankaların hiç bir belge vermeden aylık ektralarında kestikleride bir dert, belge yok kayıt zor.Postan çekilen 1000 tl müşteri bunu ödeyecek ama hesaba geçen puan payı gibi giderlerden sonra 980 tl 20 tl ye banka belge vermiyor takibi zor.Bnkadan Defterini işletiyorum defterde hesaptan kesilenler tamam kayda geçiyor ama mahsup yolu ile kesilen bence normal değil banka buna belge vermeli.Postan kesileni 127 ye kadediyorum bankadan alacağım bu diye hesaba geçtikçe 127den mahsup ediyorum 127 nin kalan bakiyesi işletmenin postan alacakları olması lazım ama aylık ektrada gelecek aylarda hesaba geçecekler bölümündeki rakamla aynı olması lazım ama bendeki fazla demekki belge verilmeyen mahsup edilen pazarlama giderine yazamadığım başka giderler var bunu çözemedim.Vergi kaybı yok ama gider kaybı var postan alacağım rakam hatalı işletme aleyhine oluyor bunu nasıl çözdünüz arkadaşlar.Aylık exralardanmı işliyorsunuz.

Üye
    Nereden
    MUHASEBE
    hasan bey mrb öncelikle 127 niçin attıgınızı hiç anlamadım ortda bi gider var ve siz bunu alacak gibi görüyorsunuz bankalarını pos destek hatları var bunları arayarak aylık üye işyeri hesp özetlerini isteyiniz hepsi gönderiyor zaten hesap özetlerine de komisyon tutarları çok net ve hesaba geçen tutarda çok net onun için komisyon gideri de bi finansman gideri çeşiti oldugu için o hesapta incelemek daha uygun