Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 19 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 19 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: pos hizmet bedeli muhasebe kaydı

Yeni Üye
    Nereden
    MUHASEBE
    kısaca arkadaşlar ben sorduğum soruda mutabık olmak istiyorum bu saymış odluğum bütün giderleri 780 komisyon giderleri hesabına atıp açıklamasınada örneğin üye işyeri aylık ücreti yazıyorum umarım yanlışım yoktur

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Pos satışları 108-600 ve altındaki madde alacak doğduğu için 127-108 olarak uyguluyoruım.
    Muhasebenini açıklık ilkelerine göre 108 in altında her banka kartı ile yapılan poslu satışlar
    127 ilede doğan alacaklar her banka için ayrı ayrı görünebiliyor.780kredi açılarak yapılan
    kredi borçları içindir 760 pazarlama gideridir poslu satış olmasa banka bu ödemeyi alamayacaktı o halde pos ve kart satışı kolaylaştırıyor bankada bu hizmetin bedelini alıyor
    kesintiler pazarlama gideri 760 dır diye yorumluyor ve uyguluyorum.İyi çalışmalar.

Müdavim Üye
    Nereden
    Kırşehir
    780 nolu hesap kullanılmaz. 780 nolu hesabın açıklamasında da açıkca yazar. İşletmenin borçlanılanan</font> tutarlarının izlendiği hesaptır, ve pos lar işletmenin borçlanmalarından dolayı değil alacaklarından dolayı ödediği tutarlar olup 770 nolu hsp da izlenmelidir.

Müdavim Üye
    Alıntı hulusi Nickli Üyeden Alıntı
    780 nolu hesap kullanılmaz. 780 nolu hesabın açıklamasında da açıkca yazar. İşletmenin borçlanılanan</font> tutarlarının izlendiği hesaptır, ve pos lar işletmenin borçlanmalarından dolayı değil alacaklarından dolayı ödediği tutarlar olup 770 nolu hsp da izlenmelidir.
    Sizin dedğiniz gibi bizde 770 nolu hesapta izliyoruz.Aylık gelen ekstralarda zaten komisyon bedeli yazıyor
    \"Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür;ama hiç kimse kendini değiştirmeyi düşünmez\"

Yeni Üye
    Nereden
    MUHASEBE
    Teşekkür ediyorum verilen bilgiler için anlamadığım tek konu muhasebe her muhasebeci tarafından farklı şekilde uygulanıyor inanın genel olarak bir araştırma yaptım 760-770-780 gibi hesaplar kullanılıyor tek hesap olmalı ve hesap kullanılmalı diye düşünüyorum ama maalesef genel olarak yanlış işlemler yapılıyor

Yeni Üye
    770 borc
    102 alacak olarak kaydettik daha sonra banka bu okc pos bedelini bize iade etti muhasebe kaydı nasıl olacak?
    102 borc
    770 alacak olarak mı kayıt yapılacak iadesinde

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    dönemsellik geregi aynı dönem ise 770 ile kapatabilirisniz örnegin geçici vergi dönemini atlıyor ise 679 hesap kullanılmalıdır.
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    770 sabit işletme giderleridir kira işçi meslek mensubu araç giderleri gibi 760 ise pazarlama gideri olup nakit satış yapılsa doğmayacaktı sonuçta bankalar tüketiciye kartı vererek açık kredi uyguluyor satıcı açısından da alacağı garantiye alan aracı garantöre pazarlama gideri ödüyor bu nedenle katlanılması gereken pazarlama gideridir.Malum giderlerin içinde %20 aşanlar ayrı hesaplarda izlenmek zorundadır .Kolay gelsin.

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    770/760 içerigine dikkat etmedim çok sıkıntı degil aslında gider hesapları da ters çalışmaz bankadan gelen iade direk 679 hesaptır. Fakat dönem içerisinde yansıtma kayıtlarına aktarma olmadan gider hesabını alacaklandırabilir. (Örnegin Geçici vergi dönemi)
    Küçük problemlere takılmayalım.
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!