Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: VERGİ MÜKELLEFİ ssk durumu

Kıdemli Üye
    Nereden
    Türkiye
    herkese iyi çalışmalar diliyorum...
    biraz düşündürücü bir kaç sorum olacak.mevzuata baktım fakat sağlıklı bir sonuca varamadım.
    1. vergi mükellefi olan bir müşterim var.bu başka bir yerden sigortalı gözükmek istiyor amma kısmi süreli çalışacak ve ayda 10 gün 100 tl ücretten prim yatacak.yani aylık 10 gün için 1000 tl beyan edelicek.
    Ssklı gözüktüğü yerden işverenin bağkuru asgari ücret üzerinden yatırılıyormuş.şimdi işveren bağkur primini 10 günlük ücreti olan 1000 tl üzerindenmi beyan edemeyecek yoksa aylık 3000 tl üzerindenmi prim yatırması gerekecek.
    2. 10 sün ssklı gözüktüğü için diğer 20 gün için ne yapılması gerekiyor?bağkur primi mi yatıracak?

Kıdemli Üye
    Nereden
    Türkiye
    konuyla alakalı fikri olan yokmu?

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul

sayın matihas,5510/80.maddenin ilgili b)paragrafına göre evet yanında çalıştırdığına günlük ücret olarak 100 TL.verecekse o zaman kendiside aylık 3.000 TL.beyan edecek ve kanunen zorunldur ve yapılmadığı durumda tespit ile 89.madde kapsamında primler gecikme cezası ile beraber alınır,diğer sorunuza gelince eksik gün için isteğe bağlı sigorta ödenir veya GSS ödenir sadece bu kapsamda siz kurumla görüşün derim,şimdi eğer tabi kendi işyerindende 4/b'li değilse ama 4/b'li ise o zaman isteğe bağlıya veya GSS^'ye gerek yoktur,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Kıdemli Üye
    Nereden
    Türkiye
    mükellef hiç bağkur ödemedi şimdiye kadar.hep ssklı olarak çalıştı.şimdi ssklı olarak çalıştığı yerden çıkıyor başka bir yerde kısmi süreli olarak çalışacak.aradaki günler için bağkurmu yoksa gssmi ödenmesi gerekecek. kurumlada görüştüm ordan oraya sallıyorlar cevap almıyorum onlardan

Üye
    aylık 3000 tl üzerinden beyanda bulması geekir.bir ay tam çalışmasada çalıştığı günlerde saatlerde işverenden daha fazla para kazanıyor gözükecek.bu mantığa ters 3.000 tlden gerekir şahsi fikrime göre...

Yeni Üye
    Öncelikle mükellefiniz gerçekten bilfiil 4/a lı olarak çalışacakmı, yoksa naylon sigortalımı olacak. "başka bir yerden sigortalı gözükmek istiyor" ifadenizden naylon sigortalı olacağı sonucuna vardım. Böyle birşey olması durumundailerde sıkıntı olur ve 4/a çalışmaları iptal olur.

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul

sayın matihas geri kalan 20 gün için GSS primi ödemek kanunen zorunludur ama isterse 51.madde kapsamında isteğe bağlı sigorta ödeyebilir ve zaten onun içindede GSS primi vardır ve neden kurum sağlıklı cevap vermiyor size söyleyeyim çünkü bilmiyorlar ve kanunları okumuyorlar ve hatta onlara gelen iç genelgeleri bile sağlıklı okumuyorlar,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Kıdemli Üye
    Nereden
    Türkiye
    hayır gerçekten bir fiil çalışacak arada boşluk günler için ne yapması gerekiyor?ben burada takıldım.bağkur primimi ödemek lazım yoksa gss mi?