Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 31 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: ''YMM ,SMMM eşit değildir.'' Sezai onaral Başkan.

Yeni Üye

''YMM ,SMMM eşit değildir</font>.'' Sezai onaral ymm odaBaşkanı.<div></div>Denetimde ymm,smmm statü farkı</font> ortaya konmalıdır.<div></div>https://www.iktisadidayanisma.com/1-...88c1174e7.aspx

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul

evet eşit değildir çünkü SMMM olmak ayrıcalıktır ve zor şartlardan geçip olunur ve YMM olmak için ise sadece formalite sınav yeter(%15 olan SMMM'den geçenler istisna)ve bu hala böyledir malesef sayın sezai bey başkan,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Nereden
    Kartal/İstanbul

dünyadada sadece SMMM vardır bunuda görün sayın başkan.

Yeni Üye
    Nereden
    Ankara
    Sezai Onaral Bey gerçekten lafı fazla uzatmamak gerek.. Siz de öngörülerinizde haklısınız!! Yeni gelecek bağımsız denetçilerden bu kadar çekinmeyiniz diyeceğim ama çekiniyor gibisiniz. çünkü yeni gelecek olan bu bağımsız denetim ve denetçi olgusu şu anda bir YMM'nin yaptığı işten daha fazlasını daha etkin bir şekilde yapacak. bu da YMM leri
    tedirgin ediyor...

Müdavim Üye

Sayın Sezai Bey Mümkünse sözünüzde durup bizlerden ayrılın biz de üzerimizdeki yüklerden kurtulmuş oluruz.Bu süreçten itibaren beraber bir arada bulunmanın bize faydası olmayacağı kesin.80000 kişi aidat ödeyecek ama siz ahkam keseceksiniz.Yokkkk biz almayalım.<div></div><div>Bir de Bizler farklıyız diyorsunuz.Bana Denetim açısındaki farklılığını açıklayabilir misiniz? Unutmayın ki Dünya'da özellikle ABD ,AB vs ülkelerde de Mahkemelerde sanıklara dayemin ettirirler.Fark buysa birşey diyemem.Neden diye hiç sordunuz mu?(Sadece ve sadece doğruyu söyleyeceğinize yemin eder misiniz diye)</div><div></div><div></div><div>Dünya'da Bizim ülkemiz haricinde YMM 'nin karşılığıolan bir örnek var mı onu bize açıklayın.Biz Uluslararası Standartları göre denetim yapacaksak ki.Bunun karşılığı da CPA(SMMM) dir.Yaş ortalaması olmuş 65 halen el yordamıyla denetimin yaygın olduğu bir zihniyete sahipken (2013 yılı itibariyle e-fatura ve e-defter genele yayılmaya başlanacak, 2012 internet satışı 30 milyar tl üzeri ve bunun 2 milyar'ı yurtdışı üzerinden olacağı tahmin edilirken)SPK'da, diğer kurumlar da kendi alanında uzmanlık sınavları açarlar.Önce KGK sınavı olur sonra da uzmanlık sınavlarıyla uğraşırsınız.Ve olacağı da bu.Ama anlamak için hep son zamana kadar bazılarının atıp tutması gerekiyordu.Ta ki bazı şeyler anlaşılana kadar.</div><div></div><div>Herkes kendine uyanı savundu durdu ama kimse Dünya'da uygulaması nedir; orda nasıl işliyor orda hangi süreler var; ordaki mesleğin ünvan karşılığı nedir vs. vs. sorulara yanıt arama peşine koşmadı.Herkes kendi yılına göre ,ünvanına göre,girdiği sınava göre vs. vs. kişiyeözel uygulamaları savundu.Büroyla denetimin bile birarada olacağını savundu başımızdakiler.Sonrada üzerine alkış alkış.</div><div></div><div>İşte süreç işte olanlar.Aslında olacaklar çok önceden belliydi de.Herkes belge peşinde koştu durdu.Ama belgenin kağıtsal değil de gerçekbilgisel ağırlığını hiç savunmadı.</div><div></div><div>Ahaaa belgem var senden iyi biliyorum sözleri.Arkadaşımız Uluslararası Denetim yapacak ya.Daha Örn. ABD 'deki muhasebe sistemini çözmeden [her ülke az çok farklılık var hem kanun hem uygulama açısından.](bizdeki gibi tekdüzen hesap planı yok) birden uzman kesildi başımıza.Bir de bu durumla uğraşın durun.</div><div></div><div>Daha çok ötelenir ve kimsenin de eline birşey geçmez.</div><div></div><div></div><div>Bu arada 2013 yılı ve sonrasının esas muhasebenin ve Raporlamalnın uygulanacağı bir yıl olacağı kesin.</div><div></div><div>Şimdiden 2010 yılı öncelik olmak üzere programanaliz sonucu sınır eşiğini aşan firmalar yavaş yavaş denetlemeye sevkedilmeye başlanmış.Hem denetim hem Muhasebe deaynı andagözü olanlara şimdiden duyrulur.ikisini yapmaya kalkmak yerine bir alanda uzmanlaşmaya başlayalım artık.Yoksa ünvan da kalmaz meslekte.</div><div></div><div>YMM ler de artık Vergi Denetiminin, BağımsızDenetimin bir alt dalı olduğunu artık anlamaya başlasalar iyi olacak.Süreç hızlı ama bazıları halen ayak sürüyerek iş yapma peşinde.</div><div></div><div></div><div></div><div></div>

Edited by: fatihgke
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Müdavim Üye
    Alıntı zanzibar Nickli Üyeden Alıntı

''YMM ,SMMM eşit değildir</font>.'' Sezai onaral ymm odaBaşkanı.<div></div>Denetimde ymm,smmm statü farkı</font> ortaya konmalıdır.<div></div>https://www.iktisadidayanisma.com/1-...88c1174e7.aspx
    Doğru söylemiş fark var en iyisi siz yavaştan toplayın pılınızı biz SMMM ler olarak pırtınızı arkanızdan göndeririz. Bu kadar yüzsüzlük herhalde filmlerde olur. Adamlar benim verdiğim aidatla beni küçümsüyor. EĞER BU YMM LER TURMOB TAN DEFOLUP GİTMEZLERSE ODA BAŞKANLARINA O OTURDUKLARI KOLTUKLARI DAR ETMEZSEK BİZE YAZIKLAR OLSUN.

Kıdemli Üye
    Madem işler bu raddeye geldi arkadaşlar artık herkes doğru bildiğini yazacak ve harekete zamanı geldiğinde geçilecek.20 yıldır başkanım diyor önce ilk defa konuşuyorum diyor vallahi bravo 23 yıldır meslek var 20 yıldır koltuğa yapışmış kalmış demek ki bizimkilerede bu alışkanlık ymm lerden geçmiş..sonra diyor ki 22 yıldır sabrettiniz biraz daha sabredin sabır taşı smmmler bu nasıl sabırdır böyle maşallah peygamber sabrı gibi..sonra diyorki biz statü olarak üstünüz vallahi bravo siz üstün ırksınız üstün biz smmmler zenci mahallesinde yaşıyoruz nasıl olsa hayret bir şey?serbest meslekte statü farkı ne demek katlanılırmı buna böyle ??hiç onlar 5yıldızlı general smmmler on başı hatta acemi er..Ver emri yönet istediğin gibi ..EMİR ALMAK YOK BUNDAN SONRA ...hiç kimse KOMUTAN yerine koymasın kendini..23 yıl öncesi yapılmış olan hata bugünlere getirmiş en sonunda mesleği..Artık herşey değişiyor staja başlama 3yıl staj tekrar yeterlilik sınavımız var..yok öyle eskisi gibi..Gerekirse yeniden şekillenir meslek sonra bu ymm dünyada yok diyorlar nedir bu böyle??burada niye baştan kanun düzenlenirken 3568 de böyle bir meslek konmuş??BALIK BAŞTAN KOKMUŞ bir kere ama bu balık yenmez artık..Hiç kimse kusura bakmasın..Artık DOĞRULARI SÖYLEME VAKTİ..

Müdavim Üye
    Hak verilmez alınır. Başkasından saygı beklemekle olmuyor bu işler bize saygı göstermeyene kan kusturmazsak sonuca ulaşamayız. Oda başkanları çıksın delikanlı gibi açıklasınlar neymiş bakalım ymm lerin SMMM lerden farkı bizde karar verelim 2013 mayıs ta kime oy vereceğimizi.

Müdavim Üye
    YMM lerin başkanı SEZAİ ONARAL açıkça ifade ediyor. 21-22-23 Kasım Antalya da Maliye Bakanı veya yardımcısı ve tüm kurumların BDDK SPK KGK gibi katılımıyla bir toplantı yapılacak. Aynen cümlesidir; " şu anda size söyleyemediğim şeylerin netleşeceğini umuyorum." Bizim Yahya Başkan da sever Antalya da seminer düzenlemeyi belki katılırsa bizim haklarımızı da savunur diye düşünüyorum. Çok mu iyimserim?

Nereden
    Kartal/İstanbul

arkadaşlar gerçekten çok üzücü beni üzdü konuşmaları açıkça bizim hakkımız yeniyor diyor,biz elitiz ama SMMM'ler maraba diyor ve açıkça sözlerinden bu çıkıyor,artık gerçektende bu muhteremlerle aynı çatı altında(TÜRMOB)da bulunmak istemiyorum,3568 sayılı yasa kesinlikle değişmeli ve bu ateş yanmalıdır ve YMM'ler kendi çatısında buluşsunlar adınada ÖZ TÜRMOB desinler çünkü yakışır onlara ve pes yani sayın sezai bey ne diyeyim,kolay gelsin.