Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: GECMİŞE YÖNELIK BEYYANNEME VEREMİYORUM

Yeni Üye
    ARKADAŞLAR 31.12.2011 DE TERK EDEN MÜKELLEFIMIN 2011/12 KDV SINI VERMEYİ UNUTMUŞUZ.ŞU AN VERMEK İSTİYORUM YETKINİZ YOKTUR MESAJI GELIYOR. CAGRI MERKEZİNİ ARADIM YENIDEN SÖZLEŞME YAPMAM GEREKDİNİ SÖYLÜYORLAR.TERK ETMİŞ MÜKELLEFİ NERDEN BULUP SÖZLEŞME YAPACAM ANLAYAMADIM.BU DURUMDA KARŞILAŞAN ARKADAŞLAR VARSA GÖRÜŞLERİNİ BEKLİYORUM.AYRICA MALİYEDEN ALINMIŞ BIR KARAR ORNEGINI PAYLAŞMAK İSTİYORUM.HER KEZE IY BAYRAMLAR.

T.C.

MALİYE BAKANLIĞI

Gelir İdaresi Başkanlığı

(Uygulama ve Veri Yönetimi Daire Başkanlığı-I)

Sayı : B.07.01.GİB.0.15.80-622.03-1004

Konu : xxxxxxxxx

03.08.2011 tarih ve 711486 sayılı başvuru formunuzda; Bakanlığımızca yayımlanan 405 sayılı VUK Genel Tebliğ ile e-beyanname sözleşmesinin sistemden girilmesinde ki tereddütlerinizi belirtmektesiniz.

Tereddütlerinizi giderici açıklamalar aşağıda bulunmaktadır.

1. İptal edilen e-beyanname sözleşme bilgi girişi : Mükellef ile meslek mensubu
    arasında düzenlenen sözleşmenin herhangi bir nedenle (sözleşme süresinin sona ermesi hariç) sona erdirilmesi durumunda (mükellefin işini bırakması, mükellefin ölümü, meslek mensubunun herhangi bir nedenle işini bırakması, sehven girişi yapılan sözleşmeler ve mükellef ile meslek mensubu arasında çıkan ihtilaf v.b durumlarda bu menü seçilerek iptal girişi yapılacaktır.

2. Süresi sona eren e-beyanname sözleşme bilgi girişi : Mükellef ile meslek mensubu arasında düzenlenen sözleşmenin süresinde sona ermesi durumunda bu menü seçilerek iptal girişi yapılacaktır.

3. İptal edilen yerine süresi sona eren, süresi sona eren yerine iptal edilen bilgi girişlerinin yapılması : Bu tür girişlere dikkat edilmesi gerekir. Başkanlığımızca alınacak istatistikler açısından önemlidir.

4. İptal/Süresi sona erdiği halde, iptal süresi sona erme girişinin yapılmaması:

Bu husus söz konusu tebliğde oldukça açıktır. Mükellefin başka bir meslek mensubu ile sözleşme yapması halinde yapılan sözleşme girişini yeni sözleşme düzenleyen meslek mensubu yapamaz. Bu durumda mükellefin zarara uğraması durumunda iptal/süresi sona erme girişi yapmayan meslek mensubu hukuki açıdan zor durumda kalabilir.

5. İptal/Süresi sona erme bilgi girişi sonrasında beyannamelerin gönderilebilmesi:

Sözü edilen bu girişin yapıldığı tarihten önce mükellefin verilmemiş beyanname ve bildirimleri verilemez. Ancak verilmesi gereken beyannameleri verilme süreleri tarihleri dikkate alınarak verilebilir. (örnek: Mükellef temmuz / 2011 de terk ve mükellefin sözleşme girişi bu tarih dikkate alınarak iptal edilmiş ise, Haziran 2011 KDV beyannamesi verilemez. Temmuz 2011 KDV ve verilmesi gereken ilgili tarih aralığına ait verilmesi gereken diğer beyanameleri ile Mart 2012 de gerçek kişiler için 2011 yıllık gelir vergisi, tüzel kişiler için 2011 kurumlar vergisi beyannamesi verilebilir) Ayrıca terk fesih girişi yapılmış ancak mükellef faal ise söz konusu meslek mensubu tarafından bu mükellefe ait hiçbir beyanname verilemez.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

Uğur DOĞAN

Başkan a.

Gelir İdaresi Başkanı

31.12.2011 tarihinde sözleşmemi feshettiğim mükellefim başka meslek mensubuyla sözleşme yaptığından ait Nisan ayında vermem gereken KV veremedim ki veremeyeceğim yukarıdaki gibi açıklanmış mükellef hizmetleri de verebilmemin mümkün olmadığını söyledi
    tecrübe yaşayan var mı acaba

Moderatör gokhankilicoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

bu sözleşme iptali sanırım mükellefin kendi şifresinden iptal edildi. Siz muhasebeci kısmından iptal etseydiniz beyannameyi gönderibilirdiniz. Mükellefin şifresinden tekrar giriş yaparak iptal edilen veya sona eren sözleşmeleri tekrar açarak orada sözleşmeyi ne zaman sonlandırdığı kısmın doldurulması gerekiyor. Aynı durumla bizde karşılaştık , eğerki muhasebici kısmından iptal ettiyseniz sorun olmaması gerekiyor. Size tavsiyem müşteriye bulabiliyorsanız muhasebecisi ile konuşarak bu durumu çözmeye çalışınız , aksi halde ek 4 sözleşmesi yapsanız bile sisteme giriş yapamayabilirsiniz , çünkü hali hazırda bir sözleşme vardır, durumu inceleyip tekrar yazarsanız başka fikirler bulabiliriz. Kolay gelsin.

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Bu durumda en pratik yol mükellef faal olduğuna göre bilgileri yeni meslek mensubuna ulaştırmak ve onun vermesini sağlamak gerekiyor arkadaşlar.Kolay gelsin iyi bayramlar.

Müdavim Üye
    Bir tane sözleşme girin sisteme, sonra beyannamenizi gönderin ve sözleşmeyi iptal edin.

Yeni Üye
    arkadaşlar şu an bu mükellef faal değil....en son bız vergi dairesine terk vermiş dik 31.12.2011 tarihinde .o tarih den sonrada başka mükellefiyet kaydı açmamış.