Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 43 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: SPK DENETİM YETKİSİNİ GERİ ALIYOR

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey
    Değerli Arkadaşlarım Merhaba,
    SPK Plan Bütçe Komisyonuna onaylattığı bir karar ile denetim yetkisini yeniden almak istiyor. Bu karara henüz ulaşamadım. (Kaynak sağlam)
    İşin üzücü yanı SPKNIN bu isteğinin altınada yatan nedeni keyfi olduğu söyleniyor. Dünya, denetetimi tek kurum altında topluyor. Biz neyle uğraşıyoruz. Hem SPK'hem KGK'dan yetki almak durumunda kalabiliriz.

Kararı TBMM nin sitesinde bulamadım. Sizler bulursanız paylaşınız lütfen.
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Müdavim Üye
    Sayın Mustafa Gülşen

Yayınladığı tebliğlerle Uluslararası Denetim Standartlarına uyum sağlamaya çalışan tek kurum olan SPK'nın bu tavrını anlamaya çalışmalıyız. Denetim Standartları sulandırılmaya, kurumsal yapının yerine bireysel denetim getirilmeye çalışılırsa SPK da hiç olmazsa kendi alanında kaliteyi sağlamak için kendi kurallarını koyar bu da çok doğaldır. Hatta bu durum orta uzun vadede meslektaşın yararınadır. 1-SMMM-YMM ayrımı gözetmemektedir. 2-YMMlerin istediği gibi tam tasdik değil kurumsal yapıyı öngörmektedir. 3- Tam set UFRS uygulayarak uluslararası geçerliliği olan bir denetimin kapıları açılmaktadır.

Bu denetimi yapabilecek meslektaşların sevinmesi, yapacak düzeyde olmayanların da başlarının ağrımaması için yine desteklemeleri gerekmektedir.

Arkadaşlar gerek UDS gereke yeni TTK da denetçi sorumluluğu gerçekten ağırdır. Bildiğim kadarıyla Denetçiler mal varlığı ile sorumludur
    Bu konuyu yetkililerin gündeme getirmeleri gerekmektedir Saygılar

Müdavim Üye
    En doğrusunu yapıyor.Siz SPK denetim lisansını Kobi-Tfrs'yi kapsayacak şekilde kişiye özel yorumlamaya kalkarsanız(SPK lisansıyla.SPK da böyle yapar.Çok da doğru karar.O sektörde iş yapmak için de orda staj gerekecek.Kısacası nerde denetim alanında uzmanlaşacaksanız orda staj yapıcaz.(Belge tek tip ama staj alanına göre değişecek) Burdan da SPK sınav olayını söylediğimde bana muhalif olan arkadaşlara saygılarımı sunuyorum.Şimdi pasta da kalmadı oldu bitti.Ben KGK kurulduğundan beri Onun bu sınavı kendi bünyesinde kimseyi gözetmeden yapması gerektiğini savunmuştum.Herkes bir yöne çekerek kendine uyanı tartıştı.Ben spk sınavına girmeme rağmensınavdan önce de hep KGK sınavını savunmuştum.Haksızlıklar olacağını da söylemiştim.

Kimleri SPK kimileri 15 yıl kimileri 10 yıl vs. vs. kendine uyan sınırlamaları savundu.Sonuca gelince hiçbir şey elde edilmedi.Demek ki neymiş.?????

Uygulamayı Kişiye özel değil; Standartlara göre herkese uyan uygulamaları savunucaz.Bazılarımız ellerini avuşturarak yıllarca bürosunun duvarında asılı olan SPK lisanslarının ona bir fayda getireceğini sanarak forumda atıp tuttu.Bu işi belge yapmıyor sonuçta ( özellikle de seçiçi olmayan,soru ezberci yöntemle ,test mantığıyla olan bir sınavda)

Hep beraber olacakları görüp yaşıycaz.Unutmayın ki Rüzgan eken fırtına biçer.Bu fırtınayı biçecek olanlar da kısa vadeli ,anlık ve bencil düşünenler olacaktır.
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Müdavim Üye

İşin özü şudur.Denetimi bu zamana kadar yapan firmalar devam edecek.Özellikle de 4 büyükve diğer yabancı şirketler yerlileri de yutacak.Çünkü yabancı firmalar yerli zihniyet gibi bireysel ve anlık durumlara göre iş yapmazlar hep uzun vadeli hareket ederler nitekim de.En düşük 5 yıllık program yapıyorlar.Sonuç da bu denetim hikayesi de bazılarının yoğun çabalarıyla da bitmiştir.

Ben burdaki bu zamana kadar yaşadığımız pasta kavga sürecini yazsam 1 günüm harcarım.Meclis olayından tutun da, taslaklar,üniversite eğitim sürecine kadar.Bakın iyi inceleyin bu kavgaları çıkaranlar kimler.Bu kavgaları çıkaranlar denetim işini yapmak için gerçekten bu işe talipler miydi.Adamın 300 defteri var örneğin gelmiş denetim kavgası yapıyor.Bu zihniyetten bırakın denetimi birşey olmazdı zaten.

Bağımsızlık nedir de bilmez.Utanmasa denetimi kendi burosunda yan odasında bağımsız bağımsız yapacağını düşünenler bile oldu.Böyle durumdayken de.Kurum kimin bağımsızlığına güvenecekti.

Hem işi yapmayacak hem de pastayı kapmaya çalışırlar.Staj olayı denir hurra biz istemiyoruz.Sınav denir biz istemiyoruz.Alın burdan buyrun.Ne yaparlarsa hakediyorbu zihniyet.Ne zaman gerçekçi olucaz ve bu işe bencil ve bu olaylara popülist yaklaşmıycaz o zaman bu işi yapabiliriz diyebiliriz.

İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Kıdemli Üye
    SPK kanun taslağında şöyle bir düzenleme yapıyor.

Bugüne kadar Bağımsız Denetim şirketleri kanunda Sermaye Piyasası kurumları arasına girmiyordu. Özel bir yapıya sahipti bu yüzden düzenlemeler tebliğ ile yapılıyordu 22 sayılı tebliğle bir düzenleme yapmıştı ve biliyorsunuz her ne kadar sonunda spk kazansada bayağı bir dava süreci ile uğraştılar.

yeni kanunda artık bağımsız denetim şirketleri sermaye piyasası kurumları arasına giriyor. bu basit gibi gözüken köklü bir değişiklik çünkü spk kurumları hakkında spk tam yetkili istediği herşeyi zaten yapabiliyor.

bu duruma gelebilecek eleştiriler içinde kanun maddesine spk kendi bağımsız denetçilerini kgk denetçileri arasından seçtiler diye bir madde koydular kgk nın da gönlünü aldılar.

yeni dönemde doğal olarak spk denetçisi olabilecek kişiler önce kgk denetçisi olacağından spk sanki bir üst uzmanlık gibi olacak, ha mevcut spk denetçilerine de geçici madde ile aynı statü veriliyor sanki konyadaki kgk başkanı ve tmudsk teki kgk başkan yardımcısı konuşmalarından bu anlaşılıyor.

spk işi kritik iş son yapılan kanun değişikliği ve şu andaki spk üyelerinin tutumu ile kısa zamanda imkb nin bir kaç kat büyümesi bekleniyor böyle olunca da iş önem kazanıyor. şu andaki spk uzmanı yapısıyla bile işi güç bela götürüyorlar kgk bu işe hiç bir zaman bulaşmaz.

Müdavim Üye

Sonuç ne olacak sizce.<div></div><div>1-SPK lisansı bütün denetim yapısını kapsayacak mı?</div><div>2-SPK uzmanlık dalıysa nasıl oluyor da SPK lisansını bütün denetime mal edecek şekilde muafiyet tanınabiliyor?</div><div>3-Benim KGK kurulduğundan beri savunduğum durum spk lisansının bütün denetime mal edilemeyeceği KGK'nın sınavları yapacağı SPK lisansı olanların sadece yönetmelik taslağındaki f bendinden kendil alanında muaf olacağıydı.Diğer genel kapsamda yine sınava girmemiz gerektiğiydi.</div><div>4-KGK herşekilde sınav yapması gerektiğive bu sınavında ezber ve test mantığını çözmekle değil; Bilgiyi ve pratiği ve uygulamalarıçözecek şekilde olmalıydı.Nasıl olacak derseniz ABD CPA sınavı denetim bölümüne bakabilirler.SPK bu açıdan M.Ö de yaşıyordu ama standart üstü diye bize yutturuldu hep ( kimse Dünya uygulamalarına açıp bakma gereği duymadı.İsteyen olursa sınav örneklerini de atabilirim) </div><div></div><div>Şimdi son durum ne olacak.Kimler denetçi olacak veya olursa 2 ay içinde nasıl denetime tabi olacak.Kısacası bencilce düşünceler bizi en az 2-3 yıl ileri attı.</div><div></div><div>Bu son sınav olayları ve lisans artışları SPK yı korkutmuş olsa gerek.O da KGK sınavına sıcak bakma durumunda kalacak.Resmen kimse SPK lisansı nedir düşünmezken bu yönetmelik taslağı ( işi bilen bilmeyen,yapacak olan veya hiç yapmayacaklar ) beraberce bu sınavlara saldırdı.</div><div></div><div><div>Bu durum da SPK sınavının kalitesi ortaya koyuyor.AB de SMMM (CPA) denetim sınav olayı yok ama.Ordaki SMMM sınavı çok ayrıntılı.Bizdeki SMMM'nin 2 katı ayrıntı diyelim.Konu ağırlığının en az yarısı Denetim tabanlı ve sınavlar testle klasik arası bir yöntemle yapılmakta.Online merkezi sistemde Bilgisayar laboratuarlarında yapılmakta ve sonuçlar hemen öğrenebilmektedir.Ezbercilik ve test tektiği de pek bu sistemde tutmamaktadır.Sorular (a,b,c,d) gibi çoktan seçmeli olmayıp birbirine bağlı mantık ve bilgiyi kapsayan kutucuk işaretleme yöntemi kullanımaktadır.</div></div><div></div><div>Şıkları sallama şansı yoktur çünkü sorular birbirine bağlı olup sorunun sonucuna ağ sistemindeki gibi doğrularla ulaşılabilmektedir.</div><div></div><div><div>Ben durumun bu şekilde gelişeceğini düşünüyorum.</div><div> </div><div>Herkes denetçi olmak için birşekilde KGK (Genel) lisansını alacak.SPK lisansı olanlar da Genel denetim konularını geçmesi şartıyla spk (uzmanlık dalı) bölümünden muaf olabilecek.</div><div> </div><div>Kısacası özeli kapsayan bir sınavla genelde muafiyet tanıyamazsınız.Geneli kapsayan bir sınavdan sonra ilave özel (ilave) sınavla uzmanlık dallarına ayrılırsınız.</div></div><div></div><div></div><div></div><div></div><div></div><div></div><div></div>
    Edited by: fatihgke

Müdavim Üye

Fatih bey aylardır konuştuğumuz konuları hatta kabul edip doğruladığınız konuları tekrar gündeme getirip ilk söylediğinizi ortaya koyuyorsunuz.<div></div><div>Halka açık şirketler,Kamu yararını ilgilendiren kuruluşlar ve TTKkapsamında denetlecek şirketlerin denetimimevzuatı inceleyecek olursanız bağlantılı olduğu görülüyor.</div><div>Bunu KGKnın yaptığı bağımsız denetim yönetmelik taslağında ve bakanlar kurulu taslağında görebiliyoruz.</div><div></div><div>Ben şahsen bir seminer sonrası bir akademisyene bu sahaların ayrı olup olmayacağını sordum.</div><div></div><div>Akademisyenin cevabı: zaten tüm denetimler Tam UFRS ye göre yapılacak. Yani KGK Kobi TFRSyi yeterli bulmuyor. Bütün denetimler tam set UFRSye göre yapılacaksa bunu uygulayan ülkemizde şuanda sadece SPK denetçileridir. Bunların muafiyet alması gerektiğini aksi halde hukuki mevzuata göre sorun doğuracağını ve bunu hukukçuların bizzat KGKya bldirdiklerini söyledi. Bu yüzdenDevletin verdiği belgenin sürekliliği ve kazanılmış haklar sürekli dile getiriiyor.Bunlar içi boş kavramlar olmayıpmevzuatın temelini oluşturan kavramlardır.</div><div></div><div>Benim konuştuğum akademisyen Asıl dünyada olmayan YMM kavramının sorgulanması gerektiğini sözlerine ekledi.</div><div></div><div>Aylardır akademik tezleri burada paylaştım Bu işin sonunda tam set UFRS ile yapılması gerektiği ortaya çıktı. Bunu bizzat KGK başkanı ABdeki konunun uzmanlarının Kobi TFRSnin yeterlibulmadıklarını dile getirdi</div><div></div><div>Son olarak Fatih bey siz mevzuata yeterli olarak hakim değilsiniz hukuk bilginiz ise hiç yok son olarak veremediğiniz bir sınav hakkında hüküm veriyorsunuz. Bence düşünceleriniz temelden yanlış ve dayanaktan yoksun.Aynı düşünceleri tekrarlayıp duruyorsunuz</div><div></div><div>Saygılar</div><div></div><div></div><div></div><div></div><div></div>
    Edited by: Şahin 71

Müdavim Üye

Alıntı Şahin 71 Nickli Üyeden Alıntı

Fatih bey aylardır konuştuğumuz konuları hatta kabul edip doğruladığınız konuları tekrar gündeme getirip ilk söylediğinizi ortaya koyuyorsunuz.<div></div><div>Halka açık şirketler,Kamu yararını ilgilendiren kuruluşlar ve TTKkapsamında denetlecek şirketlerin denetimimevzuatı inceleyecek olursanız bağlantılı olduğu görülüyor.</div><div>Bunu KGKnın yaptığı bağımsız denetim yönetmelik taslağında ve bakanlar kurulu taslağında görebiliyoruz.</div><div></div><div>Ben şahsen bir seminer sonrası bir akademisyene bu sahaların ayrı olup olmayacağını sordum.</div><div></div><div>Akademisyenin cevabı: zaten tüm denetimler Tam UFRS ye göre yapılacak. Yani KGK Kobi TFRSyi yeterli bulmuyor. Bütün denetimler tam set UFRSye göre yapılacaksa bunu uygulayan ülkemizde şuanda sadece SPK denetçileridir. Bunların muafiyet alması gerektiğini aksi halde hukuki mevzuata göre sorun doğuracağını ve bunu hukukçuların bizzat KGKya bldirdiklerini söyledi. Bu yüzdenDevletin verdiği belgenin sürekliliği ve kazanılmış haklar sürekli dile getiriiyor.Bunlar içi boş kavramlar olmayıpmevzuatın temelini oluşturan kavramlardır.</div><div></div><div>Benim konuştuğum akademisyen Asıl dünyada olmayan YMM kavramının sorgulanması gerektiğini sözlerine ekledi.</div><div></div><div>Aylardır akademik tezleri burada paylaştım Bu işin sonunda tam set UFRS ile yapılması gerektiği ortaya çıktı. Bunu bizzat KGK başkanı ABdeki konunun uzmanlarının Kobi TFRSnin yeterlibulmadıklarını dile getirdi</div><div></div><div>Son olarak Fatih bey siz mevzuata yeterli olarak hakim değilsiniz hukuk bilginiz ise hiç yok son olarak veremediğiniz bir sınav hakkında hüküm veriyorsunuz.</font> Bence düşünceleriniz temelden yanlış ve dayanaktan yoksun.Aynı düşünceleri tekrarlayıp duruyorsunuz</div><div></div><div>Saygılar</div><div></div><div>----------------------------------------------------------------------------------------------------------</div><div>İyi de bu benim görüşüm kabul edersiniz veya etmezsiniz.Ben sizin burda hukuk bilginizi sınıyor muyum?</div><div></div><div>Öncelikle benim hukuk bilgimi sınayacak düzeyde olmadığınız belli.Ben burda SPK'nın yapısı değiştiğini yazdığımda o da ne diye yazan sizin gibi arkadaşların bilgi düzeyni test etmeleri gerektiğini belirtirim.Ben spksınavını kazanamadım doğru son sınavdan tms den 80 gerekiyor.Ama ben KGK sınavına paşalar gibi girerim olur biter.Şimdiye kadar sizin gibi arkadaşlar atıp tutarken böyle şeylerin olabileceğini tahmin etmiyordu sanırım.Zaten 4 büyükler de bu süreçten sonra kendileri Muhasebe-Denetim Lisanslarını teşvik etmeye başladı ( 5 yılllık programla) sizin gibi engin bilgiye sahip arkadaşlardan olsa gerek.O yeni mezun olacak arkadaşlara da sizin hukuk bilginiz yok dersiniz size gereken cevabı vereceklerini düşünyorum.Eğer ki denetim yapacak firmayı bulurda bunca zaman katılamamış olduğunuz denetim ekibine katılma şansını elde ederseniz.</div><div></div><div>Ben kişisel yaklaşmıyorum bu duruma.(sizin gibi arkadaşlar kişiselleştiriyor) Ama bu sürece dekişisel yaklaşanların sayesinde geldik.Bir 10 yıl daha bekleriz sorun değil.Siz halen lisansınızla övünür durusunuz ,durursunuz,durursunuz.Ama sonuç???"Ülkemizde firma potansiyeli olmadığından denetim ekibine katılamadım"Bu durumu da meslektaların görüşüne sunuyorum.</div><div></div><div></div>

Edited by: fatihgke

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey
    Şahin Çolak Bey Merhaba,
    Bu forumda başta ben olmak üzere her konuya hakimiz diye bir iddiamız hiçbir zaman olmadı. Fatih beyinde böyle bir iddiası olduğunu okumadım. Benimde, sizinde, Fatih beyinde eksik yönleri olabilir.
    Ancak bu durumumuz kimseye "senin bilgin yok, sen konuşma, düşünme, yazma" deme gibi bir lüksümüz yok. Bu forumda meşru olduğu sürece her düşünceye saygımız var.

Fatih bey yazar, siz düşüncenizi ortaya koyarsınız bizde yorumlarız. Bu çerçevede konunun devam etmesi mesleğe ve meslektaşa hizmet edeceğine inanıyor saygılar sunuyorum.

------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Müdavim Üye

Tekrar Merhaba Mustafa bey<div></div><div>1-Hiç bir zaman sen sus sen konuşma diye söylemde bulunmadım</div><div>2-Biz Fatih beyle aylardır bu konuyu tartışıyoruz</div><div>3-Ben benim bilgimdoğru senin bilgim demiyorum</div><div>4-Ancak söylediğim şu Fatih bey aynı kısır döngü içinde dönüyor </div><div>5-Ben ise seminerlere katılıp akademisyen ve hukukçulardan görüş almaya çalışıyorum</div><div>Burada kimse kimsenin üstünde değildir.</div><div>Sonuç olarak ben Fatih beyigörüşleri yanlış demiyorum SadeceKamu Gözetim Kurumu akademisyenler hukukçuların görüşlerini haskader ulaştığım için ortaya koyuyorum </div><div>Şimdiye kadar da ulaştığım görüşler KGK taslak uygulamaları başkanının konuşmaları ile paralellik arzediyor.</div><div>Başka ulaşan arkadaşlar varsa burada karşılaştırabiliriz.</div><div></div><div>Saygılar</div>