Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: DEMİRBAŞ MI MASRAF MI ?

Müdavim Üye
    Nereden
    GAZİANTEP
    Slm üstatlarım işletme defteri tutan iş makinaları tamiratıyla uğraşan mükellefimiz boya ve çeşitli boya malz vs gibi. faturası geldi toplamda bütünlük arz ettiği için toplamına bakmamız gerekiyor tutar 2000 tl bunu masrafa yazarsak sıkıntı olur mu ? benim görüşüm masraf bölümüne 1 yazıp kdv sini yazarak demirbaş gibi işlemek doğru mu.? Edited by: ADEM27

Ziyaretci
    bu malzemeler 1 yıldan fazla kullanılabilir mi bir de o açıdan bakın.bizim de bazı makinaların parçaları sürekli kullanımdan aşınıyor.ayda 2 ayda ya da 3 ayda bir bu parçalar yenileniyor.toplamda 1 fatura 2000tl ya da 2500 tl tutabiliyor ben bunları gider olarak işliyorum.

Müdavim Üye
    Nereden
    GAZİANTEP
    Üstadım cevap için teşekkürler fakat bu faturayı dükkanı boya yapmak vasıtasıyla aldı diye tahmin ediyorum veya gider göstermek amacıyla çünkü ödeme çok çıkıyor işçilik faturası çok kesiliyor gider göstermeniz gerekir demiştik artık gerçekte aldı mı almadı mı onu bilemiyorum fakat dükkanı boyatmak amacıyla aldı gibi düşünürsek demirbaşa mı atmamız gerekiyor benim tahminim öyle.

Müdavim Üye
    Nereden
    SAMSUN
    işyerinin büyüklüğünü bilirsiniz. kaç tl.lik boya gider hesap yapın. geçen gün 140 m2 lik bir yer boyattım.130.-tl.lik boya ile bitti.
    Hiçbir iyilik cezasız kalmaz.

Ziyaretci
    işyeriniz kiralık ise özel maliyet kendinizin ise doğrudan gider yazabilirsiniz

Müdavim Üye
    Nereden
    GAZİANTEP
    İş yeri kiralık büyük atölye zaten işetme defteri özel maliyete yazamam fakat patrona sordum gider lazım dedi gider yaz dedi ben gidere yazma taraftarı değildim ama neyse gidere yazdım.Edited by: ADEM27

Ziyaretci
    işletme defteri nasıl özel maliyete yazamazmış ki anlamadım demirbaşa nasıl yazıyorsunuz o zaman bence siz biraz kitaplardan bilgi edinin

Müdavim Üye
    Nereden
    GAZİANTEP
    Sizin dediğiniz Tek Düzen Hesap Planına göre 268 hs ta bulunan özel maliyetlerden bahsetmediniz mi

Ziyaretci
    hesap kodu önemli değil önemli olan giderin çeşitliliği şimdi konu taşıtlar olmuş olsaydı ve bu işletme defteri olmuş olsaydı siz işletme defteri diye taşıt demirbaş bina gibi ibareler kulllanamayacakmıydınız

Müdavim Üye
    Nereden
    GAZİANTEP
    Haklısınız üstadım.