Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: TASFİYEYE GİREN ŞİRKETE 3 YIL BEYAN VERİLMEMESİ

Yeni Üye
    Merhaba arkadaşlar;

Bir şirketin en son 2009/12 ayında beyanı verilmiş ve 2010 yılında tasfiyeye girmiştir.Tasfiyeden sonra hiçbir beyanı verilmemiştir,meslek mensubu ödemesini alamadığı için beyan vermemiş, mükellefe de şirketle ilgili işlem yapmayacağını söylemiş.Fakat mükellef tesadüfen meslek mensubunu arıyor ve 3 yıldır beyan verilmediğini ve tasfiyesinin de sonuçlanmadığını öğreniyor.Bu durumdan zerre kadar haberi yok mükellefin

1) 3 yıldır beyanı verilmeyen bir şirketin beyanları verilirse, çok yüksek cezalar çıkacak.Ayrıca cezalara 376.ya göre indirim talep etse en fazla 1/3 ü inecek ve 2 ay içinde de ödemesi gerekecek. Veya V.D. ile uzlaşmaya gitse ne kadar indirirler bilinmez? Ya da hiç bunları yapmayıp, direkt dava konusu yapsa ne olur?

2)Hadi beyanları verildi.Söylendiğine göre şirketin taksitlendirilmiş vergi borcu ve de vadesi geçmiş bir dünya sgk borçları varmış.Ayrıca bir de beyanlardan dolayı özel usulsüzlük cezalarıda eklenecek.Bir firmadan yüklü alacağı varmış,alacağını da alamayınca;Alacaklı firma, bu şirketin taksitlenmiş vergi borçlarını ödüyor.2014'te borç bitiyor. Tasfiye aşamasında olan bir firma için böyle borçlar ve alacaklar varken; bilanço nasıl sıfırlanır? Kısaca tasfiye nasıl sonuçlandırılır?

3)Tasfiyeden vazgeçilebilir mi?(Bunun bir süresi varmıdır?)Eğer tasfiyeden vazgeçsek bile, tasfiye beyanları mutlaka verilmeli midir? Veya gayrifaal olan bu firmayı devretsek daha mı iyi olur?

Üstadlarım ben işin içinden çıkamıyorum.Sizin deneyimlerinden, bu firmayla ilgili yapılabilecek en karlı ve en akılcı çözüm ne olur yorumlarınızı bekliyorum.

Şimdiden bana ayırdığınız zaman ve en önemlisi paylaşacağınız değerli bilgileriniz için çok teşekkürler......
    denizmercek

Ziyaretci
    zerre kadar haberi yokmuş parasını ödemezken niye böyle feryat etmezmiş ya, çok iyi yapmış ellerine sağlık o muhasebecinin bu kişinin iş ve işlemlerini sizin almanızda diğer muhasebeci arkadaşa hakaret emeğine saygısızlık olmuş

Yeni Üye
    Sayın Rota, açıkçası benim bu işi aldığım filan yok. Bu benim mükellefime ait,eski bir şirket.Sadece mükellefimi ne yapılması konusunda doğru yönlendirebilmek için, sizin gibi deneyimli üstadlardan bilgi almak istemiştim.Burda beyannamesi verilmediğinden bir mağduriyet sözkonusu.Bence burda kim haklı, kim haksızdan ziyade; sorun çözme noktasında yaklaşım sergilemek gerekir.
    denizmercek

Yeni Üye
    Çözüm noktasında yardımlarınızı bekliyorum...
    denizmercek

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Tasviye başlamışmı ? Özelden Vergi Numarasını belirtmenizi rica edicem.

Ziyaretci

yeni ttk ya göre sorumluluklarını yerine getirmeyen firmalar zaten bazı aşamalarla silinecekler onu beklesin derim

Kıdemli Üye
    Nereden
    İZMİR

öncelikle 6111 kapsamına ilişkin dönemlere ek5 dilekçe örneği ile müracaat ediniz, en temiz yoılu budur.diğerlei için 376 talep edebilrisiniz.en ekonomık yolu budur.
    syg
    \"ALLAHIN GÜLLERİ YAKAMIZI BIRAKMASIN\" www.yarantr.com

Yeni Üye
    -6111 kapsamında ek5 dilekçe örneğiyle başvurduğum zaman; sanırım özel usulsüzlük cezalarının yarısı silinecek, kalan yarısınada en fazla 6 taksit uyguluyorlar doğru mudur?
    mükellefin mali durumu kritik.Ceza rakamı yüksek olacağından, yarısını silseler bile yine de kalan tutara 6 taksit yapılması pek kurtarmayacaktır(aylık ödemeleri yüksek olacağından)

-Tabi bir de Yeni TTK'ya göre 2 yıl içinde gayrifaal şirketleri resen kapatacaklarmış, acaba bu süreyi beklesek zararlı çıkarmıyız.Bu süre zarfında beyanlar verilip, 1 yıl sonra tasfiyesi de sonuçlanmış olabilir.

Verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ediyorum......
    denizmercek

Kıdemli Üye
    Alıntı denizmercek Nickli Üyeden Alıntı
    -6111 kapsamında ek5 dilekçe örneğiyle başvurduğum zaman; sanırım özel usulsüzlük cezalarının yarısı silinecek, kalan yarısınada en fazla 6 taksit uyguluyorlar doğru mudur?
    mükellefin mali durumu kritik.Ceza rakamı yüksek olacağından, yarısını silseler bile yine de kalan tutara 6 taksit yapılması pek kurtarmayacaktır(aylık ödemeleri yüksek olacağından)

-Tabi bir de Yeni TTK'ya göre 2 yıl içinde gayrifaal şirketleri resen kapatacaklarmış, acaba bu süreyi beklesek zararlı çıkarmıyız.Bu süre zarfında beyanlar verilip, 1 yıl sonra tasfiyesi de sonuçlanmış olabilir.

Verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ediyorum......

2004/13 göre vergi dairesi terk yapmış ise bunların hiçbirini yapmadan çözmeniz için yardımcı olurum. İstanbulda iseniz tabi Edited by: Ercan34

Üye
    Sayin ercan34 mail adresimi veriyorum irtibat kurarsaniz sevinirim abkarakasli@hotmail.com