BU sözler Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a ait.

Trabzon’da yaptığı konuşmada, konutlardaki yeni KDV oranına da değinen Bayraktar, şunları söyledi: “İllere ve semtlere göre ekspertiz yaptırmayı düşünüyoruz. Konut ne kadar lüks ise KDV’yi de ona göre belirleyeceğiz. Bakanlar Kurulu’nun aldığı bir karar var. Ama henüz uygulamadık. Bu durum belirsizlik yaratıyor ama düzelteceğiz. Sektör rahat olsun mevcut uygulama devam ediyor. Belki de oranlar aynen kalacak.” KDV ile ilgili düzenlemenin yüzde 1 ile yüzde 18 arasında olabileceğini dile getiren Bakan, “En doğru çözümü bulmadan mevcut uygulamayı değiştirmeyeceğiz” dedi.


NE ANLADINIZ?


Bakan Bayraktar’ın açıklamalarını okuyunca ne anladınız? Doğrusu, biz tam olarak anlayamadık! “Bakanlar Kurulu’nun KDV oranları ile ilgili aldığı bir karar var ama henüz uygulamadık” diyor. Oysa Bakanlar Kurulu’nun, aldığı uygulanmamış bir karar yok! 1 Haziran 2012 tarihinden itibaren “inşaat ruhsatı alınan” konutların KDV oranları ile ilgili Bakanlar Kurulu Kararı henüz yayınlanmadı. 4 ay 18 gündür bu kararname bekleniyor. Yayınlanmadı.. Daha uzun süre de yayınlanmayacak.
* Bakan “mevcut uygulama devam ediyor” diyor oysa 1 Haziran’dan itibaren ruhsat alanlarda, uygulama belli değil!..
* Sayın Bakan “Konut ne kadar lüks ise KDV’yi de ona göre belirleyeceğiz” diyor.
Konut ne kadar lüks ise, değeri de zaten o semtteki emsaline göre daha fazla oluyor. Konutun değeri arttıkça, KDV’de tutar olarak daha fazla oluyor. Uygulama zaten böyle.. Bakan’ın örneğine göre; Nevşehir’deki 85 m2 ve 70 bin lira değerinde olan evin KDV’si ile Etiler’de 1 milyon lira değerindeki 85 m2’lik evin KDV’si aynı olmamalıymış! Zaten aynı değil. Nevşehir’deki evi alan 700 lira KDV öderken, Etiler’deki 10.000 lira KDV ödüyor. KDV 1 VE 18 Bakan Bayraktar açıklamasının bir bölümünde de; “KDV ile ilgili düzenlemede oranların yüzde 1 ile yüzde 18 arasında kademelendirme şeklinde olabileceğini” belirtiyor. Konut KDV’sinde oranlar şu anda 1 ve 18. Yüzde 1, 5, 8, 12, 15 ve 18 şeklinde kademelendirme çok zor. KDV’de üç farklı oran (1, 8 ve 18) var. Dördüncü oran olayı karıştırır..

KONUT SATILAMIYOR
1 Haziran 2012 tarihinden itibaren “inşaat ruhsatı” alınan konutlar için KDV oranı belirlenmedi. Bu konutları yapanlar KDV oranı belli olmadığı için proje üzerinden ya da kaba inşaat halindeyken satış yapamıyorlar. 1 Haziran 2012 itibariyle inşaat ruhsatı alanlarda, yeni KDV oranı belirlenmesi ile ilgili yasa maddesi de hatalı. Gayrimenkulün değerinin belirlenme ölçüsü olarak, inşaatın yapıldığı arsanın veya konutun “vergi değeri” ve bulunduğu yer gösteriliyor. Oysa, konutta vergi değeri, ikisi de 100 m2 olan bodrum kattaki evde de ikinci kattaki manzaralı evde de aynı! Oysa biri 100 bin lira diğeri 500 bin lira. Bu da ciddi bir çelişki.

KONUT KDV’SİNDE ÇÖZÜM NE?
KDV olayını iki veya üç aşamalı yapmak en iyi çözüm. Örneğin;
* 100 m2’ye kadar yüzde 1, 100 m2 üzerinde (aşan kısım için) yüzde 18 veya
* 80 m2 ye kadar yüzde 1,
* 80-120 arası yüzde 8,
* 121 m2’yi aşan kısım için yüzde 18 KDV,
En sağlıklı çözüm yolu gözüküyor.


Kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/21720936.asp