Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: işçi mesai

Müdavim Üye
    üstadlarım hafta sonu fabrikadaidarede kimse olmadığından mesai çalışmaması gereken çaycı personeli mesai gelip çalışırsa bununla ilgili ne yapabilirim. ? Edited by: unal_44

Müdavim Üye

yorumu olan yokmu ?

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    çaycı kendi kafasına göre mi gelip çalışmış böyle ise mesai ücreti hak edemez...normal çalışma günü değilse kişi işveren tarafından çağırılmadıysa hiçbir hak talep edemez...

....DOĞU SUNGURLAR GRUBU....

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    fabrikada idarede kimse yok dediniz bunu fabrikada kimsenın olmadıgı seklinde anlarsak ee bu arkadaşımızda çaycı ise görevi çay servisi yapmaktır...ee kendi kendisine mi çay servisi yapmış ...olurmu öyle şey yawf.. sonuç olarak işçi kendi kafasına göre ben gidip mesai yapayım diyemez...işveren çağırmış olsa tamam ama aksi durumda bireysel hareket edemez...

Müdavim Üye
    üstad hafta sonunda fabrikada idarede kimse yok sadece mavi yaka çalışan personel var temizlik yapacam bahanesiyle gelip akşama kadar oturup kendine mesai yazdırıyor mesaini vermiyorum diye bişeyde diyemiyoruz bayan çalışan iyi niyeti suistimal ediyor işten çıkarmakda istiyorum tutanak tutsam ihtar versem sonra çıkış yapsam olurmu ?

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    ikaz edin çağırılmadıgı sürece mesaiye gelmemesi için sorun çözülür...sonra zaten yok ben illaki gelmek istiyorum diyemez zaten böyle bir müeyyide yok... ama yok siz illakide işten çıkarmak istiyorsanız...başka bir olumsuz yönü yoksa çağırılmadıgı hade mesaiye gelip ücret talep etmesi dışında siz ihtar verebılırsınız çağırılmadığınız sürece gelmemeniz uygun görülmüştür şeklinde akabinde tekrarlanırsa 4857 sayılı iş kanunu madde 25 e münhasır çıkışını yapabilirsiniz..

Müdavim Üye
    üstadım kendini ikaz etmemize rağmen kendi görevi temizlik olmadığı halde hafta sonu gelip ofis temizliği yaptığını beyan ediyor ama bizim kendisinden böyle bir talebimiz yok bunu suistimal ettiği için ben çıkarmaya karar verdim bu hafta sonu aynı şekilde tekrar ederse tutanak tutup savunmasını aldıktan sonra çıkışına karar verebiliriz. cevaplar için teşekkür ederim.

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    şifaen ihtar önemli değil yazılı ihtar çekin imzalasın öyle mantık olamaz çağırılmadıgı halde kendi iradesiyle mesaiye gelemez kendisi..ama dediğiniz gibi iyiniyeti suistimal ediyorsa gereğini yapın ve ihtardan sonra tekrarlanması halinde tazminatsız şekilde işveren tarafından işçinin ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı faaliyetleri nedeniyle çıkış yapabilirsiniz...yargı yolu açıktır siz rahat olun

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    kişi çağırılmadıgı halde mesaiye gelemez bunun savunması olmaz ...olamazz..işverenin isteği ve işçinin onayı ile mesai gerçekleşir...burada işverenin işçiyi mesaiye daveti yok ise sorun çözülmüştür zaten...

Müdavim Üye
    Sn.Mustafa05 üstadımın bahsettiği üzere , yazılı kağıt üzerinde günde en fazla 3 saat işçinin onayı ve işverenin isteği üzerine mesai gerçekleşir.