Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: BASİT USULDEN TİC. ARAÇ ALIŞI

  1. #1
    Üye
    Üyelik tarihi
    18.Temmuz.2012
    Mesajlar
    53
    DEFTERE TABİ MÜKELLEFİMİZ BASİT USULDEN OTOBÜS ALDI BASİT USUL BU SATTIĞI TİCARİ ARAÇ İLE İLGİLİ MÜKELLEFİMİZE FATURA KESEBİLİR Mİ?

  2. #2
    Moderatör
    Üyelik tarihi
    01.Aralık.2007
    Nereden
    İstanbul
    Mesajlar
    9,140
    230 no.lu gv tebliğince fatura kesme yükümlülüğü bulunmuyor<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />

  3. #3
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    15.Ocak.2010
    Nereden
    YOZGAT/Sorgun
    Mesajlar
    3,232




    </font>Tarih/Sayı :
    20101018.064</font>


    </font>Konu
    : ÖZELGE-MÜKELLEF OLMAYAN ŞAHISTAN ALINAN
    OTOMOBİLLER İÇİN DÜZENLENECEK BELGE</font>


    </font>Özet
    : Vergi mükellefi olmayan kişilerden noter satış senedi ile alınan taşıtlar
    için Vergi Usul Kanununa göre gider pusulası düzenlenmesi gerekmekte ancak bu
    gider pusulasında stopaj yapılmasına ve KDV hesaplanmasına gerek
    bulunmamaktadır.</font>


    </font></font>

    </font></font>

    </font>İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı Mükellef Hizmetleri
    Usul Grup Müdürlüğü Usul Müdürlüğü</font>


    </font>Sayı :
    B.07.1.GİB.4.34.19.02/VUK-1/234-14052</font>


    </font>Tarih
    :17.09.2008</font>


    </font></font>

    </font>
    İlgide kayıtlı dilekçenizde, …… Vergi Dairesi Müdürlüğünün ……….. vergi kimlik
    numaralı mükellefi olduğunuz araç alım satım işi ile uğraştığınız, şirketinize
    ait olmayan araç satışlarında komisyon faturası düzenlediğiniz, firmanıza ait
    araçlar için de noter satış sözleşmesine bağlı kalarak fatura düzenlediğiniz
    belirtilerek, vergi sorumlusu olmayan kişilerden yapılan araç alımları için
    gider pusulası düzenlenip düzenlenmeyeceği, stopaja tabi olup olmadığı, noter
    satış sözleşmesi ile gider pusulası düzenlemeden % 1 KDV ayrılarak
    kayıtlarınıza giriş yapılıp yapılamayacağı hakkında Başkanlığımız görüşü
    sorulmaktadır.</font>

    </font></font>

    </font>
    Bilindiği gibi, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 94. maddesinin 1.
    fıkrasında;
    Kamu
    idare ve müesseseleri, iktisadî kamu müesseseleri, sair kurumlar, ticaret
    şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların iktisadî
    işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirlerini beyan
    etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı, zirai kazançlarını bilanço
    veya ziraî işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler aşağıdaki
    bentlerde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben
    yaptıkları sırada, istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben tevkifat
    yapmaya mecburdurlar.” Hükmü yer almaktadır. </font>

    </font></font>

    </font>
    Aynı maddede hangi ödemelerin vergi tevkifatına tabi olacağı sayılmış olup, 13.
    bendinde “Esnaf muaflığından yararlananlara mal ve hizmet alımları karşılığında
    yapılan ödemelerden
    ” tevkifat yapılacağı belirtilmiştir. </font>

    </font></font>

    </font>
    Diğer taraftan 3065 sayılı Katma Değer Vergisi (KDV) Kanununun 1/1.
    maddesine göre; “
    Türkiyede ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest
    meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetler katma değer vergisine
    tabidir.</font>

    </font></font>

    </font>
    Buna göre firmanız tarafından satın alınan aracın gerçek usulde katma değer
    vergisi mükellefinin iktisadi işletmesinin aktifinde kayıtlı olmaması veya araç
    sahibinin araç alım-satım işini mutad ve sürekli bir faaliyet olarak
    sürdürmemesi başka bir ifadeyle aracın nihai tüketiciden satın alınması halinde
    söz konusu aracın teslimi katma değer vergisine tabi olmayacaktır. </font>

    </font></font>

    </font>
    Ancak, aracın, gerçek usulde katma değer vergisi mükellefinin iktisadi
    işletmesinin aktifinde kayıtlı olması veya araç alım-satım işini mutad ve
    sürekli bir faaliyet olarak sürdüren bir şahsa ait olması halinde, teslimi
    katma değer vergisine tabi olacaktır.” </font>

    </font></font>

    </font>Benzer konuda Maliye
    Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığından alınan 25.08.2008 tarih ve
    GİB.0.02.29/2992-3145-84139 sayılı yazıda;
    </font></font>

    </font></font>

    </font>
    “Vergi Usul Kanunu’nun 227’nci maddesinde, bu kanunda aksine hüküm olmadıkça bu
    kanuna göre tutulan ve üçüncü şahıslarla olan münasebet ve muamelelere ait
    kayıtların tevsikin mecburi olduğu hükme bağlanmış, aynı kanunun 229-242’nci
    maddelerinde de bu kanuna göre düzenlenmesi ve alınması gereken vesikalara ait
    hükümler yer verilmiştir. </font>

    </font></font>

    </font>
    Aynı Kanunun 234’üncü maddesinde ise; birinci ve ikinci sınıf tüccarların,
    kazancı basit usulde tespit edilenlerle defter tutmak mecburiyetinde olan
    serbest meslek erbabının ve çiftçilerin vergiden muaf esnafa yaptırdıkları
    işler veya onlardan satın aldıkları emtia için tanzim edip işi yapana veya
    emtiayı satana imza ettirecekleri gider pusulasının vergiden muaf esnaf
    tarafından verilmiş fatura hükmünde olduğu belirtilmiştir. </font>

    </font></font>

    </font>
    <b style="mso-bidi-font-weight: normal;">230 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel
    Tebliğinin “Amortismana Tabi İktisadi Kıymetlerin Satışında Belge Düzeni”
    başlıklı bölümünde, basit usulde vergilendirilen mükelleflerin taşıt ve diğer
    sabit kıymetlerini satmaları dolayısıyla fatura düzenleme yükümlülüklerinin
    bulunmadığı, öte yandan, bu mükelleflerce yapılan taşıt satışının noter
    satış sözleşmesi ile diğer sabit kıymet satışlarının ise gider pusulası
    düzenlenerek tevsik edilmesinin mümkün bulunduğu açıklamalarına yer
    verilmiştir.
    <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />[/b]</font></font>

    </font></font>

    </font>
    Görüleceği üzere, vergi mükelleflerinin faaliyetleri gereği Vergi Usul
    Kanununda sayılan belgelerden herhangi birini düzenlemeleri gerekmektedir.
    Ancak, yukarıda belirtilen tebliğ ile yalnızca basit usul mükelleflerinin
    taşıtlarını satmalarında noter satış sözleşmeleri düzenleyebilecekleri yönünde
    düzenleme yapılmış olup, gerçek usulde vergiye tabi mükellefler için herhangi
    bir düzenlemeye gidilmemiştir. </font>

    </font></font>

    </font>
    Bu açıklamalara göre, noter satış senedinin Vergi Usul Kanununda yer alan
    vesikalardan biri olmaması nedeniyle, gerçek usulde vergiye tabi mükelleflerin
    vergi mükellefiyeti olmayan kişilerden noter satış senedi ile satın aldığı
    taşıtlar için gider pusulası düzenlemeleri gerekmektedir.” denilmektedir. </font>

    </font></font>

    </font>
    Bu durumda vergi mükellefiyeti olmayan kişilerden noter satış senedi ile satın
    aldığınız taşıtlar için gider pusulası düzenlemeniz gerekmekte olup, esnaf
    muaflığından yararlanmayan ve vergi mükellefiyeti olmayan şahıstan gider
    pusulası düzenleyerek alacağınız araç için yaptığınız ödemelerden gelir vergisi
    tevkifatı yapılmasına gerek bulunmamaktadır.</font>


    </font></font>

    </font>
    Smmm. İsmail ATASEVER

    \'\'Cümleler doğrudur sen doğru isen, Doğruluk bulunmaz sen eğri isen.\'\' (Yunus Emre)

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •