Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bireysel Emeklilik Sistemi

 1. #1
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  03.Ekim.2011
  Mesajlar
  126
  Bir mükellefimin yanında asgari ücret ile çalışan personel kendi adına aylık 100TL bireysel emeklilik primi ödemektedir. Gönderdiği tahsilat makbuzunun altında "Bu ödemenizi 193 sayılı G.V.K.'nun 63 ve 89. maddeleri gereğince gelir vergisi matrahınızdan düşebilirsiniz." yazıyor.

  GVK. Madde 63'ün 3.fıkrasında

  "Sigortanın Türkiye'de kâin ve merkezi Türkiye'de bulunan bir emeklilik veya sigorta şirketi nezdinde akdedilmiş olması şartıyla; ücretlinin şahsına, eşine ve küçük çocuklarına ait hayat sigortası poliçeleri için hizmet erbabı tarafından ödenen primlerin %50'si ile ölüm, kaza, sağlık, hastalık, sakatlık, işsizlik, analık, doğum ve tahsil gibi şahıs sigorta poliçeleri için hizmet erbabı tarafından ödenen primler (İndirim konusu yapılacak primler toplamı, ödendiği ayda elde edilen ücretin %15'ini ve yıllık olarak asgari ücretin yıllık tutarını aşamaz. Bakanlar Kurulu bu bentte yer alan oranları yarısına kadar indirmeye, iki katına kadar artırmaya ve belirtilen haddi, asgari ücretin yıllık tutarının iki katını geçmemek üzere yeniden belirlemeye yetkilidir.).(****)
  diyor.

  Şimdi bu durumda bu personelin aylık gelirinden bu 100TL lik ödenen primin 50TL lik kısmını ilgili sınırları aşmamak kaydıyla indirim konusu yapabiliyor muyuz? Konuda bilgisi olan meslektaşlarım yardımcı olursa çok sevinirim.

 2. #2
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  18.Haziran.2007
  Nereden
  İSTANBUL
  Mesajlar
  381


  BES için ödenen katkı payında ilgili ayda ki GV matrahının % 10 u dikkate alınır bu bakımdan GV matrahının %10 unu aşan kısmını dikkate almayınız.. <div></div><div>Asgari ücret :940,50*0,85=799,43*0,1=79.94 Tl Gv indirimi alacaktır buda maaşına 12 Tl artı değer oluşturacaktır.</div>
  Her özgürlüğün içinde bir tutsaklık gizlidir...

 3. #3
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  03.Ekim.2011
  Mesajlar
  126
  Teşekkür ederim

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •