Sayfa 5 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci ... 345
Toplam 50 adet sonuctan sayfa basi 41 ile 50 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: şüpheli müşteri

Yeni Üye
    Nereden
    SMMM

Edited by: sudesmmm

Yeni Üye
    Nereden
    SMMM

kerem bey sizde 2 kişi varmış.siz onların işini yapmaya devam m ı ediyosunuz

Kıdemli Üye
    Sude hanım hiç vergi dairesini felan karıştırmayın bence.Vergi dairesi 2 bilemedin 3 ay sonra bulur onu.Siz işlerinizin yoğunluğunu bahane edip defterini verin daha çok bulaşmayın bence.Sizden ötürü şikayet veya araştırmaya girdiğini anlayıp başınıza bela olmasın.

Dolandırıcı veya yanlış işler yapıyorsa vatandaşlık göreviniz olarak bildirmeniz de fayda var tabi ki ama bunu da adınızın geçmeyeceği bir şekilde yaparsanız kafanız rahat olur bence.

Çok çalışmam lazım çoook

Yeni Üye
    Bence bu mükellef kart işi yapacak. yani kredi kartlarından taksitli çekimler yapıp kart sahiplaerine para verecek. içinden komisyonunu alacak. fatura olarakta beyaz eşya girdi çıktısı yapacak. düzmece bir muhasebe olacak. Bence 1 ay 2 ay gibi beklemenize gerek yok bu tür defterlerle uğraşmayın. MUHASEBE ÜCRETİNİ EPEYİ FAZLA İSTEYİN ücrette anlaşamamış olup defteri iade edin.

msuygur
    msuygur

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Beyaz eşya bayisi olacak kişiden genelde şirket isteniyor ipotek alınıyor çek defterleri fabrika satış yerinde duruyor ne kadar kesilecekse satıcı alıcının koçanından kesiyor.Yani büyük firmalar öyle kolay bayilik ve mal vermiyor.Zaten sadece 1 gruba bayi olabilirsin o şdhirde varsa belki oda olmaz spor işi yapanlar bazı yerlerde biriken satılmayan modelleri toplarlar onları satarlar.Hem arçelik hem profilo bosc her bayide aynı anla olmaz olamaz.
    Belki göstermelik bir kaç parça eşya koyup sipariş alıp kelepir diye gösterip kartları çekip
    gidebilir.Turneci dolandırıcılar var bir kaç bu şehirde bir kaç ayda başka şeihirde dolandırır
    malları ucuz satıyor gibi yapar aldığı yere çeklerini ödemez bunlar piyasada olağan vakalar.
    Vergi dairesi işe bailamada meslek mensubunun adı ,imzası kaşesi olunca aynı anda yoklama yapıyor bir yerde meslek mensubu böyle bir işyeri var diye doğrulamış oluyor.
    Kafan yatmadı ise hiç işe başlamamak iyidir.Sözleşme iptali ilgili yerlere bildirilmelidir.

Müdavim Üye
    Geçen yıl benim bir arkadaşın mükellefinin yaptığını anlatayım mükellef devamlı aynı firmanın faturasını getirip getirip duruyor ödemesini yaptım düş diyor , mükellef aynı sizin anlattığınız bu tiplerden biri arkadaş sonunda bakıyor olmuyor 2012 de faturayı kesen şirketi araştırmaya başlıyor sonuç kesilen faturalar 2011 yılı ancak matbaadan fatura basım tarihi 2012 yılı yani faturanın ne olduğunu bundan sonra anlatmaya gerek yok herhalde arkadaş mükellefe durumu anlatıyor, mükellef hadi ya öylemi yok aslında çok iyi adamlardı falan filan bende bilmiyordum diyorda tabiki alayı hikaye.
    Arkadaş defteri iade etti ama tabiki vuk 355 den naylon faturada bile bizimde sorumluluğumuz mevcut olduğundan artık ne yapacağını şaşırmış durumda şikayet etsen dert etmesen dert mükellefi gönderdi ama içi hala rahat değil benden demesi.

hayatta oturarak başarıya ulaşan tek canlı tavuktur

Moderatör
    Nereden
    Antalya
    Ben içimin rahat etmediği defterleri tutma taraftarı değilim, hele birde mükelleften şüphelenirsem uzatmadan defteri iade ediyorum, anlattıklarınıza bakılırsa bu mükellef kredi kartıyla oynayacak, kendi ağzıyla söylemiş, işletmenin başkasının adına olması ve diğer yazdıklarınızda bunu işaret ediyor. Bu sene başında bana konuşmaya gelen bir organizasyon firmasıda bana " mesleki sorumluluk sigortam olup olmadığını " sordu, bunu bilmeyen meslektaşlarımız varken mükellefin bilmesi çok ilginç geldi, sonuçta defteri almadım. Benim şahsi fikrim, bu kadar güçlü şüpheler varken bencede en kısa zamanda kurtulun, elinize yapışmasın, boş yere başınız ağrımasın...

Müdavim Üye

Ben de bu konuda üstadlarıma katılıyorum.
    1)İşe başlamayı başka kişinin üzerine açması
    2)Referans olmadan rasgele sizi seçmiş.
    Bence bu işin altında bir bit yeniği var. Hemen defterini verirdim, yoksa başınız ağrıyabilir.
    Saygılarımla...

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Sayın sudesmmm...

O işi yapar bu işi yapar... fazla takıntıya gerek yok... İçiniz rahat değilse. ben işinizi yapamayacağım der geri iade edersiniz.. defter teslim formunu düzenlersiniz. sistemdende sözleşmenizi iptal edersiniz olur biter...
    Vergi dairesini şunu bunu işin içine karıştırmayın.. daha ortada hiç bir şey yok...

Etik olarak yanlış işlere bulaşan insanların işini yapmamak doğru bir davranış ve herkes aynı duyarlılığı göstermeli. sizi kutluyorum ama birazda kendinize güveninizin azlığından kaynaklanan panik durumu var..

Rahat olun.. bakın kestiği aldığı faturalarına, tahsilatlarına banka hesaplarına ondan sonrada bir karar verin.. Ya gerekirse açıkça konuşun, bu işi nasıl yapacak kafanıza yatmadığını söyleyin izahat isteyin.. yada bir bahane bulupu iade edin.

Ama bana göre siz defterleri geri verin.. çünkü rahat değilsiniz ve sağlıklı düşünemediğiniz için sağlıklıda karar veremezsiniz..
    Hukuki olarak bakarsanız siz beyanları düzgün verdiğiniz sürece size bir şey olmaz.. Kanunen gerçekden o işi yapıyormu yapmıyormu faturanın içeriği şu bu sizi ilgilendirmez.. Devletin vergi dairesi mükellefiyeti tesis etmiş.. Siz düzenlenen ve alınan faturaların v.u.k hükümlerine göre kaydından ve beyanından sorumlusunuz..Gerçekden o malı satmışmı satmamışmı sizin ne araştırmaya yetkiniz nede gücünüz var...
    Genel prensip olarak içiniz rahat değilse ve kötü niyetli kişiler ise bize düşen görev uzak durmaktır.. Yoksa hafiye gibi araştırmak dedektiflik yapmak değil.. Maalesef piyasada kuyumcularda aynı şeyi yapıyor.. kredi kartı ile 1.000 tl ye sana altını satıyor aynı anda 900 tl ye aynı altını geri alıyor.. Aslında para satıyor... içiniz nasıl rahat edecekse öyle yapın... Gerisini boş verin... işinizi yapmıyorum dersiniz olur biter...Edited by: özkan
    sözkan

Müdavim Üye
    Şüpeli müşteri diye yazdığınızda ilk aklıma gelen masak oldu.

mali suçları araştırma kurulu var biliyorsunuz ve biz altta yazdığım yönetmelik gereği bildirim yükümlüsüyüz.
    ayrıca sonradan değişiklikle tam yükümlü olduk. yani biz şüpheli işlem bildirimi yapmak zorundayız.

bu konu meslektaşlar tarafından çok bilinmiyor ben hatırlatmak istedim.

sayın sudesmmm yaşadığınız olay tam olarak mali suç mudur suç gelir aklanması mıdır belki hiç biri değil,ancak zaten içiniz rahat değil ileride sıkıntı yaşamamak adına bu konuda bilginiz de olsun istedim.
    hem de tüm arkadaşlara da hatırlatmak istedim.

SUÇ GELİRLERİNİN AKLANMASININ VE TERÖRÜN FİNANSMANININ ÖNLENMESİNE DAİR TEDBİRLER HAKKINDA YÖNETMELİK

t) Şirket, vakıf ve dernek kurulması, idaresi ve devredilmesi gibi işlerle sınırlı olmak üzere, bir işverene bağlı olmaksızın çalışan serbest muhasebeci ve serbest muhasebeci mali müşavirler ile yeminli mali müşavirler.

daha detaylı bilgi için türmob genelgesi;
    https://www.istanbulymmo.org.tr/_dos...0444908972.pdf