Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: SGK TAŞERON DOSYASI AÇILIŞ

 1. #1
  Üye
  Üyelik tarihi
  18.Temmuz.2012
  Mesajlar
  53
  ALT TAŞERON OLARAK 06/09/2012 TARİHİNDE İŞÇİ ÇALIŞTIRMAYA BAŞLAYACAĞIMIZI KURUMA BİLDİRİP AYNI GÜN İÇERİSİNDE ŞİFRE ALDIK FAKAT İŞÇİ GİRİŞLERİNİ 1 GÜN SONRA 07/09/2012 TARİHİNDE 06/09/2012 TARİHLİ OLARAK YAPTIĞIMIZDAN SİSTEM İ.P.C. (4702 TL 5 İŞÇİ) KESTİ . ŞİFRE ALINDIĞINDA 1 AYLIK SÜRTE ALT TAŞERON DOSYALARINA UYGULANMIYOR MU?

 2. #2
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  03.Mart.2010
  Mesajlar
  2,027
  hayır uygulanmaz.aynı gün içinde verecektiniz..

 3. #3
  Üye
  Üyelik tarihi
  17.Ekim.2011
  Mesajlar
  33
  1.Alt Taşeronlukta Sgk Dosyası Açma ve İşçi Bildirimi
  TAŞERON İŞYERİ DOSYA AÇILIŞI VE İŞÇİ GİRİŞLERİ


  İşyeri, sigortalı sayılanların maddi olan ve olmayan unsurlar ile birlikte işlerini yaptıkları yerlerdir. İşveren, işyeri bildirgesini en geç sigortalı çalıştırmaya başladığı tarihte, Kuruma vermekle yükümlüdür. Alt işveren, asıl işverenin işyerinde çalıştırdığı sigortalıları, işverenle aralarında yaptıkları sözleşmenin ibrazı kaydıyla, Kurumdan alacağı özel bir numara ile asıl işverenin kayıtlı olduğu dosyadan bildirir. İşyeri bildirgesinin verilmemesi veya geç verilmesi, bu Kanunda belirtilen hak ve yükümlülükleri ortadan kaldırmaz.

  Taşeron : Bir işverenden, işyerinde yürüttüğü mal veya hizmet üretimine ilişkin bir işte veya bir işin bölüm veya eklentilerinde, iş alanı ile bu iş için görevlendirdiği sigortalıları çalıştıran üçüncü kişiye alt işveren" denir. sigortalılar, üçüncü bir kişinin aracılığı ile işe girmiş ve bunlarla sözleşme yapmış olsalar dahi, asıl işveren, bu Kanunun işverene yüklediği yükümlülüklerden dolayı alt işveren ile birlikte sorumludur.

  5510 sayılı Kanun uygulamasına göre de işverenlerin (asıl işveren), işyeri bildirgesini en geç sigortalı çalıştırmaya başladığı tarihte, SGK'ya vermekle yükümlüdür. Bu sürede verilmez ise, bilanço esasına defter tutan işverenlere (kamu idaresi işverenleri dahil) 3 asgari ücret, diğer defterleri tutanlara 2 ve defter tutma yükümlülüğü olmayan işverenlere de bir asgari ücret para cezası uygulanacaktır.

  Taşeron SGK?ya bildirimleri de aynen normal bildirimler gibi bütün evrakların işyeri bildirgesinin ekinde verilir. Ek olarak iş sahibi ile taşeron firması arasında yapılan iş sözleşmesi eklenir. SGK?nun işyeri numarası olarak asıl işyeri dosya numarasının sonuna aracı kodu olarak 001 veriyorlar. Taşeron dosya açılımı yeni işyeri dosyası açılımı değildir. İşe başlama tarihi esas işverenle yapmış olduğunuz sözleşmede de belirtildiği üzere işyeri teslim tarihidir.

  BU BÖLÜM ÖNEMLİ DİKKAT !!!!!

  Taşeron firmalarda işyeri dosyasının tescili ve işçi girişleri ? Asıl SGK dosyasının mevcut olması nedeniyle? aynı gün içerisinde yapılması zorunludur. Taşeron işyeri dosyasının açıldığı gün, taşeron işyeri şifresi alıp, işyeri bildirgesinde çalışacak işçi sayısı kadar işçi girişlerini vermek zorundayız. Aksi halde her bir sigortalı işçi girişi için asgari ücret tutarında (886.50.- Tl.) cezalı duruma düşersiniz. Örnek vermek gerekirse, taşeron işyeri dosyasını hazırlayıp sgk kurumunda tescil ettirdiniz ve 10 adet işçi çalışacağını beyan ettiğinizde(886.5 x 10 = 8.865.- Tl) ceza yersiniz ve çok üzülürsünüz. Lütfen dikkat ediniz.


  Sosyal Güvenlik Kurumu taşeron ve alt taşeronların işyeri dosya tescillerini ilk işyeri dosyası olarak kabul etmiyor. O nedenle de işçi girişleri için 30 günlük süreniz yoktur. Bu nedenle birçok meslektaşlarımız zor duruma düşmektedirler. Umarız ki taşeronların dosya tescilerinden sonra da işçi girişleri için 30 günlük süremiz olur.

 4. #4
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  17.Ekim.2012
  Mesajlar
  5
  İŞYERİ BİLDİRGESİNİN YASAL SÜRESİ GEÇTİKTEN SONRA İLGİLİLERCE KENDİLİĞİNDEN</font> 30 GÜN İÇİNDE VERİLMESİ DURUMUNDA (5510- MADDE 102 / 2) BİLANÇO USULUNE GÖRE / 705,38 TL CEZA - DİĞER DEFTER TUTANLARA GÖRE / 470,25.TL CEZASI VAR

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •