Sayfa 2 Toplam 6 Sayfadan BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu
Toplam 55 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: MUHASEBEMİ KENDİM TUTABİLİRMİYİM?

Kıdemli Üye

evet muhasebenizi kendiniz tutabilirsiniz.
    Beyannamelerinizide kendiniz verebilirsiniz.

Ziyaretci
    Alıntı sdem Nickli Üyeden Alıntı

evet muhasebenizi kendiniz tutabilirsiniz.
    Beyannamelerinizide kendiniz verebilirsiniz.
    sağolun sayın sdem bende tutabilirmiyim ne olur banada izin verin

Müdavim Üye
    Gerçekten şok oldum. Bu ne demek anlamış değilim. Burada neyi
    amaçlamışlar onu anlamadım. Nasıl olur defterini kendi tutması ve
    beyannamelerini kendi şifresiyle göndermesi!!!!!!

Kıdemli Üye

Neden şaşırıyorsunuz anlamadım. Açın vergi kanunlarını okuyun. Hatta anayasayı okuyun. Vergi ödevi belli. Bizlerin yaptığı işte belli. Biz aracıyız ve danışmanız. Vergi ve muhasebe kişilerin bizzatihi yapması gereken ödevlerdendir. İş uzmanlık ister o ayrı bir konu. Kişi vergide hata yapar,muhasebesini yanlış tutar onlar ayrı konular. Kişilerin elinden bu hakkı alamazsınız zira sorumluluk onlarda.Şöyle düşünün nasıl mahkemeye çıktığınızda illaki avukat tutma zorunluluğunuz yoksa vergi ödenizi yerine getirirkende mali müşavir çalıştırma, mali müşavirle anlaşma zorunluluğunuz yoktur.Sadece belirli şartlarda ve durumlar hariç. Ancak aklı başında hiçbir mükellef işe ne kadar hakim olsada özelkle son 10 yılda mutlaka sm yada smmm, ymm lerle anlaşarak işlem yapıyorlar. Zira süreki mevzuat ve uygulama değişiklikleri oluyor.

Müdavim Üye

.Edited by: fatihgke
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Ziyaretci
    benim anlamadığım konuyu açan arkaşın metnine göre yorum yapıyorsanız konuda sınırı aşanlardan bahsediyor sizin dayanağınız nedir millet ısrarla neden kendisi tutabilir diyor ki anlamıyorum ya ne yapmaya çalışıyorsunuz gerçekten hiç anlamıyorum şuraya o kadar şahsi yazı yazacağınıza bir kanun metni bir kaynak koyarmısınız lütfen rica ediyorum

Müdavim Üye
    .Edited by: fatihgke
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Ziyaretci
    Alıntı fatihgke Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı ROTA Nickli Üyeden Alıntı
    benim anlamadığım konuyu açan arkaşın metnine göre yorum yapıyorsanız konuda sınırı aşanlardan bahsediyor sizin dayanağınız nedir millet ısrarla neden kendisi tutabilir diyor ki anlamıyorum ya ne yapmaya çalışıyorsunuz gerçekten hiç anlamıyorum şuraya o kadar şahsi yazı yazacağınıza bir kanun metni bir kaynak koyarmısınız lütfen rica ediyorum

Basit usul sınırı o.Daha doğrusu vergi mükellefiyet sınırı.Basit usül beyannamesini SMMM lerin doldurması zorunlu mu? Bana göre amaç burda işletmeleri dikkate almak.Bizim de Bilançoyla uğraşmamız.İşte vergi muhsebeciliği nasıl bitiyor görelim. Finansal Tablo = Gerçek Muhasebe
    3568 sayılı Serbest Muhasebeci, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu uyarınca çıkarılan tebliğlere göre aktif büyüklükleri veya net satış hasılatlarının belli bir tutarın üzerinde olması nedeniyle, beyannamelerini meslek mensubuna imzalatmak zorunluluğunda bulunmayan mükellefler
    sayın fatihgke 3568 tebliğlerinde aktif büyüklüğüyle basit usülün ne alakası var bunlar belli rakamları aşan ve ymm ile sözleşme yapma zorunluluğu doğan kişilerdir

YMM’LER İLE İLGİLİ HADLER (2012 YILI)

YMM’ler tarafından düzenlenecek tasdik raporları ile ilgili olarak, Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Müşavirlik Kanunu 37 Seri Nolu Genel Tebliğlerinde hadler aşağıda belirlenmiştir. Buna göre, sözkonusu hadler; Maliye Bakanlığınca özel bir belirleme yapılmadığı takdirde,bu Genel Tebliğde yer alan parasal hadler her yıl bir önceki yıl için belirlenen yeniden değerleme oranında artırılarak uygulanacaktır. Bu şekilde yapılacak hesaplamada 500 Yeni Türk Lirası ve daha düşük olan tutarlar dikkate alınmayacak, 500 Yeni Türk Lirasından fazla olan tutarlar ise 1000 Yeni Türk Lirasına yükseltilecektir.

2012 yılında herhangi bir belirleme olmadığı için uygulanacak hadler aşağıdadır.

A-TAM TASDİK KAPSAMI
    <TABLE style="WIDTH: 103%" border=0 cellSpacing=0 cellPadding=0>
    <T>
    <TR>
    <TD width=228>TAM TASTİK SINIRI</TD>
    <TD width=132>
    2009 YILI</TD>
    <TD vAlign=top width=132>
    2010 YILI</TD>
    2011 YILI</TD></TR>
    <TR>
    <TD width=228>Aktif Toplam</TD>
    <TD width=132>
    4.358.000 TL</TD>
    4.694.000 TL</TD>
    5.176.000 TL</TD></TR>
    <TR>
    <TD width=228>Net Satışlar Toplamı</TD>
    <TD width=132>
    8.715.000 TL</TD>
    9.386.000 TL</TD>
    <TD vAlign=top width=132> 10.349.000 TL</TD></TR></T></TABLE>

Bu hadlerden birisinin aşılması halinde tasdik kapsamına girer

Müdavim Üye
    Şunu da eklemek iserim.Denetimde tamamem Bilanço sistemine yoğunlaşacaklar.Yakın zamanda işletmeler sistemtarafından analizle denetlenir duruma gelecek zaten.
    Bizim de öncelikli işimiz Finansal tablo düzenlemek ve Danışmanlık yapmak olacak.

GİB Yeni bir kitapçık yayınladı . "Ödeme Emrine Karşı Yapılacak İşlemler Broşürü"

https://www.gib.gov.tr/fileadmin/bey...er_Brosuru.pdf

Bu kitapçığı indirip arşivinize ekleyin ilerde lazım olabilir diyorum.Zamanlamaları ve uygulamaları takip edebilsek herşeyi çok iyi anlıycaz.Edited by: fatihgke

Müdavim Üye
    Sayın Rota dediğiniz doğru orda YMM den bahsediyor.Bilmece gibi bulmaya uğraşıyoruz.