Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 1 Dakikada Şirket Kurun

 1. #1
  Moderatör gokhankilicoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  15.Mayıs.2007
  Nereden
  Ankara
  Mesajlar
  7,108
  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın geliştirdiği "MERSİS" projesi sayesinde şirket kurmak isteyenler kendilerine tanımlanan numara ile internetten 1 dakikada işlemlerini yapacak.


  Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) hakkında, Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nın düzenlendiği 12. Anadolu Odaları Eğitim Semineri'nde mali müşavirlere bilgi veren Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürü İsmail Yücel, işlemlerin nasıl yürüyeceğini anlattı.

  Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun en önemli düzenlemelerinden birinin elektronik ortamda işlem yapabilmeye imkan sağladığını hatırlatan Yücel, MERSİS'in Merkezi Nüfus İdare Sistemi (MERNİS) projesinin bir örneği olduğunu söyledi. Yücel, ilgili bütün kurumlar arasında mutabakat sağlanarak vatandaşların Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası gibi benzersiz 16 haneli numarayla sisteme bağlanarak şirket kuruluş işlemi, şube kuruluşu, tasfiye, terkin, ana sözleşme değişikliği yapabileceğini belirtti. MERSİS'in pilot bölge seçilen Mersin'de 1.5 yıldır uygulandığını, 1 hafta önce İzmir'de uygulama başlandığını, Kasım ayında Ankara ve İstanbul'da, yılbaşında ülke genelinde hayata geçeceğini ifade eden Yücel, "Ofisinizden sisteme giriyorsunuz, kimlik doğrulama işlemini yapıyorsunuz. Şirketinizi kuruyorsunuz, ortaklarınızın kimlik bilgilerini sisteme yazıyorsunuz. Sistem üzerinden ana sözleşmeyi hazırlıyorsunuz. Yeni TTK bu programda uygulanıyor hata yapmanız mümkün değil. Elektronik ortamda noter onayına gidiyor. Elektronik imza ile noter onaylıyor. Ticaret Sicil Müdürü onaylayarak tuşa basınca şirket kurulmuş olacak. İlgili vergi dairesinin ekranında bu bilgiler görünecek ve gerçek vergi numarası ile mükellefliği tesis edilecek. Kuruluş giderleri online olarak ödenecek. 2004 yılında yapımına başlanan projenin tamamlanması için 2007 yılında işlemler hızlandırıldı ve yoğun şekilde sürüyor. Projenin uygulamaya alındığı gün, şirketlerin kuruluş ve değişiklik işlemleri elektronik ortamda yapılacak. Türkiye'deki şirket verilerinin yüzde 80 oranında sisteme aktarımı sağlandı. Yapılan işlemler Ticaret Sicil Gazetesinde elektronik ortamda online olarak yayınlanacak" dedi.

  Yücel, şirketlerle ilgili bilgi almak isteyen diğer resmi kurumların 1 dakika içinde sistemden bütün bilgilere sahip olacağını, büyük bir zaman tasarrufunun da sağlanacağını sözlerine ekledi.


  Kaynak: https://www.sondakika.com/haber/haber-1-dakikada-sirket-kurun-4018463/

 2. #2
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  05.Ocak.2009
  Nereden
  sakarya
  Mesajlar
  2,053
  bir de pilot bölge olan izmirlilere sormak lazım uygulamayı..

  en son şirket kuramıyoruz diyorlardı

 3. #3
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  08.Temmuz.2009
  Nereden
  İZMİR
  Mesajlar
  641
  izmir de tescillerin % 80 'i yapılamıyor.
  OSMAN UYAR SMMM
  osmanuyar2003@gmail.com

 4. #4
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  24.Temmuz.2007
  Nereden
  Adana
  Mesajlar
  1,259
  Muhasebe Bürolarına bir külfet daha desem mi demesem mi kararsız kaldım.


 5. #5
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  21.Nisan.2011
  Mesajlar
  757
  uygulama güzel bir uygulama Ahmer Evcenin de dediği gibi izmirli ve mersinlilere sormak lazım

 6. #6
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  26.Nisan.2007
  Mesajlar
  248
  sabah 7 de ticaret siciline gidip isim yazdırmaktan iyidir

 7. #7
  Ziyaretci
  Zamanla iş oturunca iyi olacaktır tabi ama doğum sancısını çekmek İzmirlilere düşünce rahatsızlık veriyor, mesela tam yetkili müdürlerden birinin imza sirkülerini bazı konularda daraltacağız bunu yapamıyoruz 10 gündür, ne yüzyüze konuştuğumuz ticaret sicil memurları nede bakanlık çağrı merkezi çare bulamadılar, tıkandık kaldık, en temel eleştiride neden ticaret sicil işlemlerinin e imzaya bağlandığı, mali müşavirlere aynen maliye bakanlığının verdiği gibi verilecek bir şifre ile uygulama neden yapılmadı neden her şirket e imza almak zorunda bunu anlamak zor, e imza alan gerçek yada tüzel kişinin e imzasını neden ben alayım kullanayım? bu imzanın bir şekilde kötü niyetle kullanılması halinin şüphelisi neden ben olayım? Edited by: aliismettekin

 8. #8
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  04.Ekim.2010
  Nereden
  İZMİR
  Mesajlar
  503
  Mersis sistemine üye olduktan sonra şifre ile sisteme girdiğimizde , İzmirdeki Şube adresimizde..................Mersin yazıyor. Yani İzmir ile Mersini mix yapıp karıştırmışlar.Yapılacak iş sadece İmza Sirküsü çıkarmak dı. Sicil memurluğu önce Mersis i zorunlu diye dayattıysa da , baktılar ki İzmir in içinden Mersin çıkıyor, yine eski usulde evrakları teslim alıp,iş gördüler.Şimdilik sistem biraz sıkıntılı.

 9. #9
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  04.Ekim.2010
  Nereden
  İZMİR
  Mesajlar
  503
  Evet Birde E imza sorunumuz doğdu.İçi boş kağıt üzerindeki ltd. lere bunu gelde anlat. Edited by: savaş77

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •