Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Matrah artırımından faydalanmak için tüm yıllar mı

  1. #1
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    25.Ağustos.2010
    Mesajlar
    2,259
    Mükellef 2008 yılı ile ilgili KDV ve Kurum matrah artırımında bulunuyor
    Belli zaman sonra alım yaptığı bir firmanın sahte belge düzenleme fiili tespiti yapılıyor ve ondan alım yapan tüm firmalarda kullanma ile suçlandığından yazı geliyor firmaya bu firmadan alımlarınızla ilgili faturaları kayıttan çıkarın yani kdv yi çıkarın diyor
    Firma o zaman dilekçe yazıyor ve 2008 yılında kdv matrah artırımı yapıldığını bildiriyor ve memur yazıyı kaldırıyor doğru uygulama diye
    Yıl 2012 memur değişiyor ve yeni memur eski evrakları karıştırıyor ve bu olayı görüyor ve telefon edip faturaları kayıttan çıkarmamı istiyor
    Açıklaması ise; SMİYB kullanma tespiti olanlarınmatrah artırımından yararlanabilmeleriiçin sadece 2008 yılı değil 2006-2007-2008- ve 2009 yıllarının tamamında matrah artırılmalıydıki 2008 yılından yararlanabilsinler
    Bu sebeple 2008 de KDV matrah artırımında bulunuldu diye 2008 deki SMİYB kullanma sebebiyle faturalar kayıttan çıkması gerekir yoksa takdir komisyonuna gönderilirsiniz deniyor
    Kaynak: 115 KDV Tebliği
    Memurun söyledikleri doğrumudur?
    Saygılar

  2. #2
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    08.Nisan.2009
    Mesajlar
    1,109
    Alımlarınız sadece 2008 yılı içinse sıkıntı doğurmaz. Kanun metni açık;
    Madde 7-(1) Katma değer vergisi mükelleflerinin, her bir vergilendirme dönemine ilişkin olarak verdikleri (ihtirazi kayıtla verilenler dâhil) beyannamelerindeki hesaplanan katma değer vergisinin yıllık toplamı üzerinden 2006 yılı için % 3, 2007 yılı için % 2,5, 2008 yılı için % 2 ve 2009 yılı için % 1,5 oranına göre belirlenecek katma değer vergisini, vergi artırımı olarak bu Kanunun yayımlandığı tarihi izleyen ikinci ayın sonuna kadar beyan etmeleri halinde, bu mükellefler nezdinde söz konusu vergiyi ödemeyi kabul ettikleri yıllara ait vergilendirme dönemleri ile ilgili olarak katma değer vergisi incelemesi ve tarhiyatı yapılmaz.
    Yalnız;
    1- 2009 yılına devreden kdv yönünden vergi incelemesi yapılabilir, tarhiyat kullanılabilir
    2- O dönemde iade aldıysanız yine inceleme ve tarhiyat yapılabilir

    Kayıtlarınıza bakın; devreden kdv'niz yoksa ve iade almadıysanız düzeltme yapmanıza gerek yoktur diye düşünüyorum.

    VUK 115 Nolu tebliği ise SMİYB kullanmaları sebebiyle "özel esaslar" a sokulan mükellefler için geçerlidir. O tebliğde kdv tarhiyatından değil, özel esaslardan genel esaslara bir dönüşten bahsedilmektedir.

    Ve üstelik o firmadan aldığınız faturalar sadece 2008 yılında ise, yine herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur.
    115. Nolu Tebliğin en alt paragrafı;
    Haklarında olumsuz rapor veya tespit bulunmamakla birlikte alım yaptıkları veya daha alt safhalarla ilgili olumsuz rapor veya tespit bulunması nedeniyle 84 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinin (II/3) ve (II/4) bölümü gereğince özel esaslar uygulanan mükellefler, alım yaptıkları dönemleri içeren takvim yılı itibariyle KDV artırımında bulunmuş olmaları halinde genel esaslara dönebileceklerdir.

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •