Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: sigortalı eski gelir vergisi matrahı eklenecek mi?

  1. #1
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    16.Ağustos.2011
    Mesajlar
    417


    herkese merhaba,



    benim sorum aynı işverene ait, sene içerisinde farklı dönemlerdeki ihalelerde (ayrı ssk dosyaları) çalışan sigortalının bir önceki gelir vergisi matrahını, yeni açtığımız dosyaya taşıyacak mıyız?

    yani bir önceki dosyada gözüken kümülatif gelir vergisi matrahını yeni dosyaya aktaracak mıyız?




    maliye danışma hattı vergi dairesinden mukteza istememiz gerektiğini söyledi.

    bu konuda daha önce karşılaşan ve yaptığı uygulamayı söyleyen veya fikir verecek arkadaşlar yazarsa sevinirim



  2. #2
    Ziyaretci
    müktezaya gerek yok önceki işyerlerindeki küm.gel.ver matrahlarını yeni dosyanıza devretmeniz gerekmektedir.

  3. #3
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    16.Ağustos.2011
    Mesajlar
    417



    Alıntı ROTA Nickli Üyeden Alıntı
    müktezaya gerek yok önceki işyerlerindeki küm.gel.ver matrahlarını yeni dosyanıza devretmeniz gerekmektedir.

    farklı iş ve dosyalar olsa dahi, işveren aynı olduğu için matrahı aktaracaksınız diyorsunuz.

    dediğiniz şekilde hesaplayayım o zaman, teşekkürler cevabınız için.

  4. #4
    Ziyaretci

    önceki vergi matrahını elbette eklemelisniz. Bu işçinin yıl içinde vergi matrahının değişmesi gerektiği için doğru vergilendirme yapmak için şarttır

  5. #5
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    30.Eylül.2009
    Nereden
    Kırşehir
    Mesajlar
    345
    Bu durum farklı işverenler içinde geçerlidir. Yani yeni işe alınan bir personelin önceki çalıştığı yerde gelir vergisi kesinti toplamı (kümülatif) almak/bilmek doğru vergilendirmek adına gerekmektedir.


  6. #6
    Moderatör
    Üyelik tarihi
    15.Ağustos.2008
    Nereden
    istanbul
    Mesajlar
    5,434

    farklı işverenler için;

    Bu hüküm ve açıklamalara göre, kurumunuzda yeni işe başlayan personelin kurumunuzda çalışacağı süre içerisinde elde edeceği ücret gelirinin Gelir Vergisi Kanununun 61, 94 ve 103. maddeleri uyarınca vergilendirilmesi aşamasında daha önce çalışmış olduğu şirketten elde ettiği kümülatif ücret matrahının kurumunuzda çalışacağı süre içerisinde elde edeceği ücret matrahı ile ilişkilendirilmemesi gerekmektedir. Bir başka anlatımla söz konusu personelin kurumunuzdan elde edeceği ücretlerin tevkif suretiyle vergilendirilmesine esas olarak başlangıçta “0” matrahın dikkate alınması gerekmektedir. <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><O:P></O:P>Öte yandan, yıl içerisinde işveren değiştirmiş olan personelinizin birinci işverenden almış olduğu ücretin hangisi olacağı personeliniz tarafından serbestçe belirlenebilecek olup, başkaca bir geliri olmaması şartıyla 2007 yılı içinde birinci işverenden sonraki ücretlerinin toplamının 19.000 YTL.’yi aşmaması halinde beyanname vermesine gerek bulunmamaktadır. Ancak, söz konusu personelin birinci işverenden sonraki ücret gelirinin toplamının 19.000 YTL.’yi aşması halinde ise birinci işverenden alınan da dahil olmak üzere ücret gelirinin tamamının personeliniz tarafından yıllık gelir vergisi beyannamesi ile beyan edilmesi gerekmektedir Edited by: naz_76
    ***Lütfen mesajlarınızda forumlarda bağırmak anlamına gelen büyük harf kullanmayınız.***
    ***konu başlıklarınız mesajınıza uygun olsun.LÜTFEN gibi kelimeler kullanmayınız.***

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •