Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Taşerona iş verme...?

Ziyaretci
    Ne kadar muhasebeyi ilgilendirir bilmiyorum ama ilgisiz ise özür dileriz şimdiden..
    Olaya müteahhitin açısından bakarsak nasıl değerlendirmek gerekir..
    Konu şudur;

""Konut elektrik işini(350 daire lüx) taşerona vereceğim ama nasıl versem diye düşünüyorum...

müteahhit acemi, bende acemiyim doğrusunu isterseniz..

Aslında düşüncem projeleri verip teklif istemek ve malzemeli vermek..

malzeme tedariği ile falan uğraşmak istemiyoruz..ama bu bize dezavantajlı olur sanırım...

çünkü işi yapacak olan doğal olarak malzemeleride belli karla bize satmak isteyecek..

birde şunu soracağım; işçilik versek bunu keşif üzerinden nasıl vereceğiz..

sortileri hesaplamak mantıklı mı?

veya çalıştıracağı adam başına belli bir gider(maaş +ssk vs) düşünüp ona göremi

adama ödeme yapsak....?

tabiki kullanılacak bütün malzemelerin maliyetini çıkarmak gerektiğini biliyoruz..

((yani toptan olarak kablo ,sigorta alsak kaça mal olur un cevabını..)

düşüncelerinizi alabilirmiyim...

""

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Projeyi yapan bir ön malzeme ve işçilik listesi çıkarmalı yapılan işi kontrol edecek bir başka mühendislede anlaşmanız lazım norm malzemeler kullanılıyormu kontrol elemanlarıda inşaatta belli sürelerde kontrol etmeli.Teklif verecek olanda iş keşfine bakacak kendiside malzeme ve işçiliği hesaplayacaktır ona göre teklif verecektir.Bilen kişilerden faydalanın
    iş şartnameniz sağlam olsun tarafsız kontrolden hizmet almanız lazım diye düşünüyorum. İnsan sağlığını ilgilendiren bir çok temiz işçilik ve yeterli malzeme olmalı.Mesela kaçak akım rölesi diye bir malzeme var kişi elektriğe elleyince devre elektriği kesiyor.Kaçak akım rölesi hassas olduğu için en küçük bir rutubette sigorta atıyor ev sahipleride sık sık onarıma çağırınca gelen teknisyende çözüm için röleyş devreden çıkarıyor hali ile hassas koruma bitiyor allaha emanet hale geliyor.Kolay gelsin. Edited by: hasan er

Ziyaretci
    Cevap için sağolun...teknik konularda bir problem yokta...
    ben biraz işçilik verme yada malzemeli verme konusunda ufkumuzu açmak istiyorum..
    parasal olarak hangisi avantajlı olabilir..

Müdavim Üye
    müteahhit sadece işçilik vermeniz sizin parasal olarakpozitif duruma geçmenizi sağlar gibi gösterebilir. .Ama müteahhitler vergi ve ssk konularını göz önünde tutugu için aşağı yukarı aynı tutarlara gelecektir.
    OLMAK YADA OLMAMAK İŞTE BÜTÜN MESELE BU!!!!!