Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: A.Ş.KURULUŞU

 1. #1
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  17.Şubat.2011
  Nereden
  ADANA
  Mesajlar
  135


  Pazartesi bir AŞ. kuruluşu yapacağım.
  Yeni TTK'ya göre hangi defterleri tastikletmem gerekiyor,

 2. #2
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  08.Temmuz.2009
  Nereden
  İZMİR
  Mesajlar
  641
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">TİCARİ DEFTERLER<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />[/B]

  6012 sayılı Ticaret Kanunumuzun 6335 sayılı Kanunla değişik 64. Maddesine göre;

  Fiziki ortamda tutulan Yevmiye, defteri kebir ve envanter defteri ile ticari defterler arasına alınan, <B style="mso-bidi-font-weight: normal">pay defteri,[/B] <B style="mso-bidi-font-weight: normal">yönetim kurulu karar defteri [/B]ve <B style="mso-bidi-font-weight: normal">genel kurul toplantı ve müzakere defterinin[/B] <B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">açılış onayları[/I] [/B]kuruluş sırasında ve kullanılmaya başlamadan evvel notere yaptırılır.

  Ticaret şirketlerinin ticaret siciline tescili sırasında defterlerin açılışı ticaret sicili müdürlükleri tarafından da onaylanabilir.

  Bu defterlerin izleyen faaliyet dönemlerindeki açılış onayları defterlerin kullanılacağı faaliyet döneminin ilk ayından önceki ayın sonuna kadar notere yaptırılır.

  <B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">Pay defteri ile genel kurul toplantı ve müzakere defteri yeterli yaprakları bulunmak kaydıyla izleyen faaliyet dönemlerinde açılış onayları yaptırılmadan da kullanılabilir.[/I][/B]

  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Yevmiye defteri ile yönetim kurulu karar defterinin <I style="mso-bidi-font-style: normal">kapanış onayı,[/I][/B] izleyen faaliyet döneminin üçüncü ayının sonuna kadar notere yaptırılır.

  Bu hükümler ve Ticaret Kanununun defter tutmaya yönelik diğer hükümleri 1 Temmuz 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir.

  <B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">Yukarıda açıklamaya çalıştığımız hükümler A.Ş ‘ler ve Ltd şirketler için geçerlidir.Ancak belli olmayan konu Limited şirketlerde yönetim kurulu karar defteri yerine geçecek ” müdürler kurulu karar defteri “ dir. Bu uygulama için;Gümrük veTicaret Bakanlığı ile Maliye Bakanlığının müşterek çıkaracakları tebliği beklemekte yarar vardır.[/I][/B]
  OSMAN UYAR SMMM
  osmanuyar2003@gmail.com

 3. #3
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  11.Şubat.2008
  Mesajlar
  1,185
  ARKADAŞLAR TTK DA BELİRTİLMEMİŞ .A.Ş. LERİ SÜREKLİ DAMGA VERGİSİ MÜKELLEFİ OLARAK GÖSTERİLMEKTE.
  YANİ MÜKELLEFİYETTE AYLIK DAMGA VERGİ MÜKELLEFİYETİ AÇILMALI ANCAK DAMGA VERGİ Sİ ÖDEMESİ OLMADIĞI AYLARDA BEYAN VERMEK GEREKMİYOR.
  DAMGA VERGİSİ DEFTERİ TASDİKİ GEREKMEZ Mİ?

 4. #4
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  01.Mayıs.2011
  Mesajlar
  1,764


  evet, tasdiklenmesi gerekir.
  Saygılarımla,

  Ramis Öztürk
  Mali Müşavir

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •