Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: geçmiş tarihli fatura

Yeni Üye
    Merhaba,

2.aydan kalan bir fatura var elimdekendi firmamakesilmiş ancak çeşitli sebplerden dolayı(makina tamir bakımıyla ilgili bir fatura,gerekli tamir işlemi tam olarak yapılmadığı için) fatura muhasebeye çıkarılmamış dolayısıyla işleme almadım karşı tarafta daha yeni farkediyor faturanın bizim tarafımızdan işleme alınmadığını.Fatura için iade kesmemizi istiyolar işleme alınmadığı için iade kesemiyorum.Onlarda geçmiş dönem olduğu için geriye dönüp faturayı iptal edemiyorlar kdv si ilgili ayda bildirildiği için iptal etselerusülsüzlük olcak.

Nasıl bir yol izleyebilirim yardımcı olur musunuz??

Müdavim Üye
    Nereden
    Konya

Merhaba, Çakır87 Aynı yıl içinde sonradan gelen faturaları işleme alabilir ve KDV sini indirim konusu yapabilirsiniz. Herhangi bir sıkıntı olmaz herhangi bir inceleme anında fark edilirse en fazla Ö.U.C keserler ( Ben Hiç Şahit Olmadım). Ancak BA-Bs formuna giriyorsa ve dzt verirseniz bunun için ceza yersiniz.Karşı firma açısından o faturayı iptal edemezler etmeleri için 2.ç aydan bu aya kadat dzt beyanı vermek zorundalar ayrıca gelirde azalma olduğu için defterlerini incelemey veya izah edici bir nedene dayandırıması gerekli. Sizin iade kesmeniz zaten hiç mümkün değil. Koay Gelsin
    YALÇIN TERZİ

Yeni Üye
    Hemen hemen aynı şeyi düşünmüşüzsanırım.tutar ba bs ye gircek kadar değil 600,00 TL lik bi fatura.Yani ben 9.ayın indirilcek kdv sine dahil edebilirim.Bir sıkıntı olamz diyorsunuz.Onlar iptal ederlerse faturalarını sorun olur heralde.dediğiniz gibi gelirde azalma olcağıiçin. ama ben indirilcek kdv ye alsam bununla ilgili bir usulsuzluk olmaz sanırım.Doğru mu anladım?

Müdavim Üye
    Nereden
    Konya

a) Kanun 10 günlük gecikmeye ve bu kayıtların 45 gün içinde de yasal defterlere
    işlenmesine izin vermiştir.
    b) Ancak kayıtların 10 günlük gecikme
    dışında da kayıt altına alınması mümkündür. Bu durumda ise kanuna aykırı hareket
    etmekten dolayı 1'nci derece özel usulsüzlük cezası tatbik edilecektir.</font>
    Yani İncelem esnasında.
    YALÇIN TERZİ