Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: ÇİFTCİDEN ALINAN MAL...

Müdavim Üye

Bir mükellefim, antalya'daki çiftcilerden yaş sebze-meyvealmak istiyor. Alım yaparken tarladan malı teslim alacaktır. Bu mükellef mallarını başka bir ile, götürürken ve mal alım-satım yaparken hangi hususlara dikkat etmelidir, stopaj var mıdır?

Müdavim Üye
    Güncel...

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    sayın biluzm öyle bir soru sormuşşsunuzki.. kusura bakmayın.. sizi üzmek istemem ama....

1. ben bu işlerden hiç anlamam demek...
    2. sebze meyve ticareti ile ilgili muhasebe ve diğer mevzuatı anlatın der gibi..
    3. size yardımcı olmak isterim ama.. soru yok... buradanda bu sektör anlatılacak gibi değil.. Domatesin tarlada alımından tüketiciye satışına kadar bütün aşamaların ve beyanların anlatılması lazım.. işin içine borsa mevzuatı, haller mevzuatı, belediye yasası, ticaret kanunu vuk, gvk. kdv kanunu hepsi giriyor..5957 sayılı Sebze meyve ticareti ve haller ile ilgili yasayı ve yönetmeliklerini incelemenizi tavsiye ederim..

Selamlar...
    sözkan

Müdavim Üye
    Nereden
    Samsun

selam. <div>1 tarlada çiftciden alırken müstahsil düzenleyecek.</div><div>2 başka ile götürürken kendi irsaliyesini düzenleyecek.</div><div>3- halde satış yaparken % 1 kdv den satış yapacak. </div><div></div><div>söylediklerim de eksiklik yada karışıklıl olabilir. biraz acele cevap verdim. </div>

Üye
    Nereden
    izmir
    Arkadaşlar bu iş bir kerelik ise eyvallah, müşteriniz bu işi devamlı yapacak ise veya başka müşterilerinizde aynı işi yapabileceğini dikkate alısanız, sayın özkan size en doğru cevabı vermiş, özkan beyin bahsettiği yasa ve yönetmeliklere https://www.ismaildemirbasci.com/makaleler.html adresinden ulaşabilirsiniz.

Müdavim Üye
    Evet,sayın özkan her iş den anlayacak bir mali müşavir bana gösterin ben de olağanüstü bir mali müşavir olduğuna inanayım...
    Herzamanki gibi kırıcı ve şiddet unsurunuza devam ediyorsunuz yazılarınızda...
    Ben Sn.Osman bey'in özetlediği gibi kısa ve özet bir bilgi istemiştim...
    Teşekkür ederim...

Müdavim Üye

Mali müşavirlik mesleği engin bir denizdir, her kişi her işten anlayacak değildir, anlayacak olsak zaten bilmediğimizi temayü etmeyiz. Saygılarımla

Ziyaretci

ben soruyu sormadım ama bazen bakarım ne yazıyor diye osman_55 kardeşim yazdığın cevap için teşekkürler allah razı olsun arkadaşım adına

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    sayın biluzm.... amacım kırıcı olmak değil.. her nekadar öyle algınlandıysam.. kusura bakmayın...

ama şunuda belirtmek isterim.. bizim işte eksik bilgi başımıza çok işler açar.. (yarım doktor candan yarım, yarım imam dinder eder )
    osman beye bende teşekkür ederim. ama o dediklerini yapar geçerseniz.. bir müddet sonra kendinizi mahkemede bulabilirsiniz..onun için 1.1.2012 de yürürlüğe giren 5957 sayılı sebze meyve ticaretini düzenleyen kanunu okumanızı tavsiye ettim.. Eskiden olsa çok önemli değildi.. Ancak 1.1.2012 tarihinden sonra bu sektörde 30-40 yıllık uygulamalar alt üst oldu.. Amacım size doğru tam bilgi aktarmaktı... Belki yine kırıcı konuştu diyeceksiniz ama...Sebze meyve ticareti yapan firmaların mali müşavirliğini yapacaksın bahsettiğim mevzuatı öğrenmenizi, yada bu tür firmaların işini yapmamanızı tavsiye ederim.. Aksi takdirde kendinize çok zarar verirsiniz.
    Rahatsız ettimse bundan sonra sizin yazdığınız konulara cevap yazmam....

Selamlar......
    sözkan

Müdavim Üye
    Memnun olurum...
    Selamlar...