Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: galeri oto alım satım muhasebe kaydı hk.

Üye
    Nereden
    MERKEZ
    https://www.mustafagulsen.com/forum/...921&PID=316885

Konu bu linkte daha önce belge düzeni hakkında burada tartışılmış ama benim sormak istediğim muhasebe kayıtları hakkında...

bilanço usulune göre defter tutan gerçek kişi bir galerici araçları kendi üzerine tescil ettiriyor. yeri geliyor yıl içinde 6-7 tanearaç oluyor üzerine kayıtlı. Faturası olanların faturaları ile giriş yapıyoruz, olmayanlara stopaj kesintisi YAPMADAN gider pusulası ile noter satış senedi tarihine göre giriş yapıyoruz. sattığımız zaman da faturasını kesiyoruz.

Burada alışlar da 153 ticari mallar hesabını mı kullanmak mantıklı ya da 254 taşıtlar hesabında takip etmek mi gerekir???

satıldığı zaman eğer 153 hesap kullanılacaksa 153 hesap 254 gibi ters çalıştırılıp aradaki fark 600 veya 602 ye mi yazmak gerekir. Yada zarar edilirse hangi hesapta takip edilebilir???

Teşekkürler herkese hayırlı işler....
    Tohum saç, bitmezse toprak utansın!
    Hedefe varmayan mızrak utansın!
    Hey gidi küheylân, koşmana bak sen!
    Çatlarsan, doğuran kısrak utansın!

Üye
    merhabalar;
    araç alışları ile ilgili takip ettiğiniz yol doğru uygulamada bu şekilde zaten;
    ancak muhasebe kayıtında, 153 hs kullanmanız gerekmektedir. satışlar da da 600 hs kullanılmalıdır. yapmış olduğunuz işin marketten bir farkı yok. al sat yaptığınız için 153 600 başka hs olmaz alış giderlerinizi de maliyete ekleyebilirsiniz. dönem sonu kaydınızda 621 olacak.
    254 hs kullanamazsınız. zira almış olduğunuz aracı işletme kullanacaksanız o başka
    satmak üzere aldığınız araca veya mala amortisman uygulayamazsınız. haa ne olur ancak değerleme yapabilirsiniz. oda noterlerde ki kasko bedelleri üzerinde olur. onu da yapan yok zaten. kolay gelsin.
    Mal kaybeden, bir şey kaybetmistir, onurunu kaybeden birçok şey kaybetmiştir. Fakat cesaretini kaybeden her şeyini kaybetmistir.

Üye
    dönem sonu kaydınızda 621 olacak.SATILAN ARAÇLAR İÇİN.
    Mal kaybeden, bir şey kaybetmistir, onurunu kaybeden birçok şey kaybetmiştir. Fakat cesaretini kaybeden her şeyini kaybetmistir.

Üye
    Nereden
    MERKEZ
    ALIŞLAR DA
    153 23.000
    191230
    32023.230

SATIŞLARDA
    120 25.250
    60025.000
    391250

ŞEKLİNDE OLUP DÖNEM SONUNDA
    62123.000
    15323.000 DİYE KAYIT YAPMAK MI UYGUN

DÖNEM SONLARINI BEKLEMEDEN
    ALIŞLAR DA AYNI MUHASEBE KAYDI
    SATIŞLAR DA
    12025.250
    15323.000
    391250
    6002.000
    SADECE KÂRI GELİR OLARAK YAZMAK MI UYGUN OLUR????
    Tohum saç, bitmezse toprak utansın!
    Hedefe varmayan mızrak utansın!
    Hey gidi küheylân, koşmana bak sen!
    Çatlarsan, doğuran kısrak utansın!

Üye
    OLMAZ O DEDİĞİN; SENİN YAPTIĞIN İŞLEMDE 153 HS KARŞILIĞI YOK İADE GİBİ ALGILANIR,
    120 ,,,,,
    600 ,,,,,,,
    391 ,,,,,,,
    621 23000
    153 23000
    ŞEKLİNDE DE YAPABİLİRSİN
    AMA HS PLANINI DETAYLANDIRIRSAN BU NA DA GEREK YOK DÖNEM SONLARINDA MALİYET KAYDI YAPABİLİRSİN.

Müdavim Üye
    Merhaba
    Hem araç kiralama hem alım satım yapan mükellefimiz kredili araç satın aldı ama bu aracın kredisini kapatıp satacağını belirtti yani alım satım olarak aldığını belirtti, ben kayıtlara alırken 153 hesabını kullanacağım, yıl sonuna kadar olan faiz+bsmv tutarlarını 153 hesaba mı yazacağım?
    Kredi dökümünde ki rehin ücreti ve kredi tahsis ücreti gider yazılabilir mi ? yazılıyor ise finansman gider kısıtlamasına girer mi ?
    İki faaliyet kodunu da bulunduran bir firma araç alım satım veya kiralama olarak aldığını neye göre belirler ? Mükellefin beyanı yeterli midir ? Vergi dairesine dilekçe yazmak gerekir mi ? ... nolu plakalı araç kiralama için alınmıştır filan diye ?