Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: aynı yıl içerisinde işi terk ve açılış

 1. #1
  Üye
  Üyelik tarihi
  07.Ocak.2010
  Mesajlar
  38
  Merhaba meslektaşlarım
  ocak/2012 ayında servis taşımacılığıişindendolayı bilanço usulü defter tutarken işi terk etmiştemmuz/2013 içerisinde yeniden servis taşımacılığı işine başladı bizde işletme defteri tastik ettirdik. Dün vergi dairesinden aradılar neden Ba-Bs vermediğimizi sordular. Bizde işletme defteri dedik. Öğrendikki mükellefiyeti varmış daha önceden şimdi nasıl bir yol izlemeliyiz. yardımcı olursanız sevinirim. Ba-Bs den dolayı ceza yermiyiz.

 2. #2
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  11.Nisan.2009
  Mesajlar
  415
  T.C.<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
  GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
  ADANA VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI
  Mükellef Hizmetleri Usul Grup Müdürlüğü

  Sayı :B.07.1.GİB.4.01.17.02-VUK.176-76 29/09/2011
  Konu : Defter tasdiki

  İlgi dilekçenizde, ... Vergi Dairesi Müdürlüğünün ... T.C.Kimlik numaralı mükellefi olduğunuzu ve market işletmeciliği faaliyetine 1.sınıf mükellef olarak devam etmekte iken ... tarihinde bu faaliyetinizi terk ettiğinizi, ancak ... tarihinde tekrar aynı faaliyet konusu olan market işletmeciliği işine başladığınızı belirterek, bu durumda bilanço veya işletme hesabı defterlerinden hangisinin tasdik ettirilmesi gerektiği konusunda bilgi talep etmektesiniz.

  213 sayılı Vergi Usul Kanununun 161 inci maddesinde, "Vergiye tabi olmayı gerektiren muamelelerin tamamen durdurulması ve sona ermesi işi bırakmayı ifade eder. İşlerin herhangi bir sebep yüzünden geçici bir süre için durdurulması işi bırakma sayılmaz." hükmü bulunmaktadır.

  Diğer taraftan, mezkur Kanunun işe başlamayı bildirme başlıklı 153 üncü maddesinde, işe başlayan mükelleflerin durumu vergi dairesine bildirme mecburiyetinde oldukları, 178 inci maddenin son fıkrasında ise yeniden işe başlayan tüccarların yıllık iş hacimlerine göre sınıflandırılıncaya kadar II inci sınıf tüccarlar olarak kabul edilebileceği hükme bağlanmıştır.

  Bu hükümlere göre, yeniden işe başlayan mükellefler işletme hesabı esasına göre defter tutacaklardır.

  Ancak bilanço esasına göre defter tutan mükelleflerin aynı yıl içinde aynı faaliyete tekrar başlamaları işi bırakma sayılmayacağından bilanço esasına göre defter tutmaya devam etmeleri gerekmektedir.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •