Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: TEVKİFATLI FATURA KUR FARKI

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  31.Mayıs.2012
  Nereden
  gebze
  Mesajlar
  14
  Üstadlar günaydın.
  Tevkifatlı alış faturasından dolayı kur farkı doğdu. Bizim tevkifatlı mal aldığımız firmaya kur farkı geliri faturası düzenlememiz gerekiyor.
  117 nolu tebliğdeki;

  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">4.2. MATRAHTA DEĞİŞİKLİK[/B]<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
  4.2.1. Fiyat farkı, kur farkı ve benzeri nedenlerle tevkifata tabi işlemin bedelinde sonradan bir artış ortaya çıkması halinde, bu artış ile ilgili olarak fatura düzenlenerek KDV hesaplanacak ve hesaplanan KDV üzerinden (tevkifat alt sınırı dikkate alınmaksızın) tevkifat uygulanacaktır. Bu şekilde işlem yapılabilmesi için fiyat farkı, kur farkı ve benzerinin ait olduğu asıl işleme ait KDV dahil bedelin tevkifat alt sınırını geçmiş ve tevkifata tabi tutulmuş olması gerekmektedir.
  Alıcı lehine, ödemenin yapıldığı tarihte kur farkı oluşması halinde ise kur farkı tutarı üzerinden alıcı tarafından satıcıya bir fatura düzenlenerek, teslim ve hizmetin yapıldığı tarihteki oran üzerinden KDV hesaplanması gerekmektedir. Böylece, matrahta oluşan azalma tutarı, tevkifata tabi tutulmayan KDV tutarı ile birlikte, satıcı tarafından alıcıya iade edilecektir. Ayrıca, söz konusu KDV tutarı alıcı tarafından 1 No.lu KDV beyannamesi ile beyan edilecektir.
  buradan tevkifatlı fatura düzenlemem gerektiğini çıkarttım.görüşlerinizi alabilirmiyim.
  (Kur farkı giderim oluştuğunda mal aldığımız firma tevkifatlı kur farkı faturası kesmişti)
  Smmm. Erm@n ÖKMEN

 2. #2
  Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.Haziran.2007
  Nereden
  Kartal/İstanbul
  Yaş
  51
  Mesajlar
  14,740


  sayın namre evet doğrudur 4.2.1.kısmı tebliğin gayet açıktır ve daha önce tevkifata tabi tutuldu ise ve sonradan kur farkı oluştu ise kesilen faturadaki rakam tevkifat sınırının altında bile olsa genede önceki faturanın tamamlayıcısı konumunda olduğundan matrahta değişiklik olduğundan tevkifatlı kesilmesi lazım kur farkı faturası,kolay gelsin.
  Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
  '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •