Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: ARAÇ KİRALAMA HAKKINDA

Hybrid View

Yeni Üye
    Nereden
    MUH.PERSONELİ

Merhaba.İşletme defteri olan mükellefimiz bilanço defteri olan bir mükelleften işinde kullanmak üzere araç kiralamıştır. Karşı taraf bize %18 kdv dahil 250 tl lik fatura kesmiştir.kdv muhtasar ve yıllık gelir vergisi yönünden nasıl bir işlem yapılmalıdır? bu konu hakkında bilgi alabilir miyim?

Üye
    Sanırım aylık 250 tl'ye araç kiralamıssınız.Kdv 2 beyannamesinde 250 tl'yi bildirip kdvsi 45 tl'yi ödeyeceksiniz.Daha sonra Muhtasar beyannamesinde 312,50(250 tl'nin brütü) beyan edip 62,5 liralık vergiyi ödeyeceksiniz

Müdavim Üye
    Nereden
    Kırşehir
    Faturayı direk gider kayıt edeceksiniz.
    Kdv_2 ve stp sorumluluğunuz sadece vergi mükellefi olmayanlarda doğar.

Yeni Üye
    Nereden
    MUH.PERSONELİ
    Teşekkür ederim fakat anlayamadığım konu stopaj neden bildiriliyor? karşı taraf şahıs bilanço olduğu için muhtasarda bildirilmeyecek denildi.biraz daha detaylı bilgi alabilir miyim?

Yeni Üye
    Nereden
    MUH.PERSONELİ
    hulusı bey teşekkür ederim bnde sizin gibi düşünüyorum yalnız tam tevkifat konusunda kdv 2 verileceği söz konusu olduğundan açıksası net bilgiye ulaşamadım

Yeni Üye

Bencede sadece masraf olarak yazılacaktır kdv 2 ve muhtasar yonunden bır işlem yapılması gerekmez çünkü karşı taraf basit usul ya da normal bir vatandaş değil(Şahıs bilanço)

Yeni Üye
    Taşıtların kiralama işlemleri katma değer vergisine tabidir. Kiraya veren gerçek usulde KDV mükellefi değilse kiralayan sorumlu sıfatı ile bu kiralama işlemine ilişkin KDV'yi 2 nolu KDV beyannamesi ile beyan edip, 1 nolu KDV beyannamesinde indirim konusu yapmalıdır.

Müdavim Üye
    Nereden
    Kırşehir

Alıntı H.KÖSE Nickli Üyeden Alıntı
    hulusı bey teşekkür ederim bnde sizin gibi düşünüyorum yalnız tam tevkifat konusunda kdv 2 verileceği söz konusu olduğundan açıksası net bilgiye ulaşamadım
    Sizin durumunuz tam tevkifat kapsamında değildir.