Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: BİRİNCİ SINIFA GEÇİŞ

 1. #1
  Üye
  Üyelik tarihi
  21.Ocak.2012
  Nereden
  ADANA
  Mesajlar
  41
  BİR İŞLETMEMİZ 2011 YILINDA 277.000 TL SATIŞ YAPTI VE BİRİNCİ SINIFA GEÇECEKTİ. FAKAT BU İŞLETME 31/12 DE TERK ETTİ. TEKRAR 10 AY GEÇTİKTEN SONRA İŞE BAŞLAMAYI İSTİYOR. ŞİMDİ BU MÜKELLEFİMİZİN DEFTERİNİ İŞETME DEFTERİ OLARAK MI TASDİK ETTİRECEĞİZ YOKSA BİRİNCİ SINIF OLARAK MI? YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM.
  saynır

 2. #2
  Ziyaretci


  BİLDİĞİM KADARIYLA BİRİNCİ SINIF İŞLETME OLMALI

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  23.Şubat.2010
  Nereden
  S.MUHASEBECİ
  Mesajlar
  12


  AYNI İŞ KOLUNDAN FAALİYET GÖRTERİRSE 1. SINIF OLUR. <div></div><div></div>

 4. #4
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  01.Aralık.2007
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  9,140
  Vuk md.178 gereği işletme defteri tasdik edilebilir. <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />

 5. #5
  Üye
  Üyelik tarihi
  21.Ocak.2012
  Nereden
  ADANA
  Mesajlar
  41


  BİRAZ KARIŞIK KONU KANUNU OKUDUM AMA NET BİR ŞEY YOK
  saynır

 6. #6
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  01.Aralık.2007
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  9,140
  T.C.<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
  GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
  ADANA VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI
  Mükellef Hizmetleri Usul Grup Müdürlüğü

  Sayı :B.07.1.GİB.4.01.17.02-VUK.176-76 29/09/2011
  Konu : Defter tasdiki

  İlgi dilekçenizde, ... Vergi Dairesi Müdürlüğünün ... T.C.Kimlik numaralı mükellefi olduğunuzu ve market işletmeciliği faaliyetine 1.sınıf mükellef olarak devam etmekte iken ... tarihinde bu faaliyetinizi terk ettiğinizi, ancak ... tarihinde tekrar aynı faaliyet konusu olan market işletmeciliği işine başladığınızı belirterek, bu durumda bilanço veya işletme hesabı defterlerinden hangisinin tasdik ettirilmesi gerektiği konusunda bilgi talep etmektesiniz.

  213 sayılı Vergi Usul Kanununun 161 inci maddesinde, "Vergiye tabi olmayı gerektiren muamelelerin tamamen durdurulması ve sona ermesi işi bırakmayı ifade eder. İşlerin herhangi bir sebep yüzünden geçici bir süre için durdurulması işi bırakma sayılmaz." hükmü bulunmaktadır.

  Diğer taraftan, mezkur Kanunun işe başlamayı bildirme başlıklı 153 üncü maddesinde, işe başlayan mükelleflerin durumu vergi dairesine bildirme mecburiyetinde oldukları, 178 inci maddenin son fıkrasında ise yeniden işe başlayan tüccarların yıllık iş hacimlerine göre sınıflandırılıncaya kadar II inci sınıf tüccarlar olarak kabul edilebileceği hükme bağlanmıştır.

  Bu hükümlere göre, yeniden işe başlayan mükellefler işletme hesabı esasına göre defter tutacaklardır.

  Ancak bilanço esasına göre defter tutan mükelleflerin aynı yıl içinde aynı faaliyete tekrar başlamaları işi bırakma sayılmayacağından bilanço esasına göre defter tutmaya devam etmeleri gerekmektedir.

 7. #7
  Üye
  Üyelik tarihi
  21.Ocak.2012
  Nereden
  ADANA
  Mesajlar
  41
  SAYIN ADAYSD İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. FAKAT BİZDEKİ SORUN İŞLETME DEFTERİNDEN BİRİNCİ SINIFA GEÇMEDEN TERK VERİLDİ. İŞLETME TAMAMEN DURDURULDU. BELİRTİLEN HADDİ AŞTIK FAKAT BİRİNCİ SINIF DİYE DEFTERİ TASDİK ETTİRMEDİK TERK VERDİK. MALİYEDEKİ ŞEF DİYORKİ TEKRAR İŞLETME OLUR. İŞLETME DEFTERİ TASDİK ETTİRİN. KANUNDAKİ HÜKÜMLERDE İSE 178 MADDEDE


  Yeniden işe başlıyan tücarlar yıllık iş hacimlerine göre sınıflandırılıncaya kadar II'nci sınıf tüccarlar gibi hareket edebilirler DENMEKTEDİR. BURADAN ÇIKAN SONUÇ İŞLETME OLARAK BAŞLAYABİLİRİZ.180 MADDEDE İSE
  b) (II)'nciden (I)'inciye geçiş: İş hacmi bakımından II'nci sınıfa dahil tüccarların durumları aşağıda yazılı şartlara uyduğu takdirde bunlar bu şartların tahakkukunu takip eden hesap döneminden başlıyarak I'inci sınıfa geçerler.
  BURADADA 2011 YILINI TAKİP EDEN HESAP DÖNEMİNDE TEKRAR İŞE BAŞLADIĞIMIZ İÇİN BİRİNCİ SINIF OLMAMIZ GEREKİYOR. BUNDAN DOLAYI KAFAMIZ KARIŞIYOR(
  saynır

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •