Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Muhasebe Sistemleri Kurmak

Kıdemli Üye
    Nereden
    S.M.M.M.
    Değerli arkadaşlar Muhasebe sistemleri üzerine biraz yoğunlaşmak istiyorum ama özellikle kurumsal firmaların muhasebe sistemleri hakkında bilgi almak istiyorum. Bu konuda dökümanı olan arkadaşlar varsayada örneklem oluşturması açısında kendi oluşturduğu muhasebe sistemine ilişkin dökümanları varsa paylaşırlarsa sevinirim. Saygılarımla
    GAYRET BİZDEN SEBEP ALLAH (C.C.)TAN

Müdavim Üye
    Nereden
    İZMİR
    kullanılan programa göre değişir.
    OSMAN UYAR SMMM
    osmanuyar2003@gmail.com

Kıdemli Üye
    Kurumsal firmalarda çalışıp tecrübe edinmen en önemli kaynak olacaktır.

Müdavim Üye
    bende merak ediyorum ön muhasebe ile müşavir arasındaki uyumu nasıl sağlıyorsunuz ? bulunduğum ilçede cirosu bi hayli bararık işletmeler hala borcunu ya ajanda yada dos versiyon prog. sürdürüyor. İşletmede muhasebe sistemini kurmamız gerekliliği anlattımı işçi maliyetini hesaplayan işverenler. Geçende ytkk ile bağımsız denetim uyg. dolayı işverenleri iyice sıkıştırdık bu iş böyle gitmez diye ama kanunları yumuşatınca lafta kaldı gene.

Müdavim Üye
    Muhasebe sisteminin hizmet ettiği alanı anlamak lazım. Ürünün girdisinden, çıktısına dek bütün alanlarda takibattan bahsediyorsanız bu biraz çetrefilli bir konu. O alanla ilgili bilgiler, firmanın alım yöntemi, idari kadronun istediği bilgiler ve formatları, carilerin takip sistemi, finansal kayıtların ne şekilde tutulacağı gibi bir sürü ekstra adım var.

Hangi alanda faaliyet gösterdiğini söylerseniz uygun örneklemeler geliştirilebilir. Bu arada zihin jimnastiği de yapılmış olur.

Müdavim Üye

örnek gıda üzerine perakendeci market işletmesi. işletmenin iç kontrol sistemine dalmadan (detaya) daha iyi finansal tablolar düzenlenmesi açısından soruyorum. Zaten harfiyen yansıttığım işletmelerde var iş yükü az ön muhasebeci beraber oturup bankasından carisine alacak vereceğine kadar mali tablolara yansıtıyoruz. ama iş yükü yüksek olan işletmelerde ne carisi ,yada bir girdinin çek senet nakit olduğunu bile takip edilemiyor.
    Takip edebilmek için muhasebe girdilerinin kayıtlarının günlük olarak işletmede yapılması, gelen fatura çek mi senet mi havale mi cari mi anında kayda alınması ,ay sonunda firmalarla hem cari hesap kontrolü hem ba-bs leri (yahu ertesi ay ba-bs formu veriyorum sonradan fatura çıkıyor yok kargoda kaldı yok çekmecede düzeltme yap dur) yapılmalı. ve işlemler bir şekilde günlük olur haftalık mı olur müşavire raporlanmalı yada hazır bu girdilerden denetim ve mali tablolar oluşturulmalı.

İşletmelerin çoğunda bir iki muhasebeci var ama borc alacak senet takibi uğrasıyorlar muhasebe bilgisi yok. Sorun Maliyet faktörü (kalifiye personel+yazılım+donanım) ve denetimlerin hep genelde vergisel oluşu (denetmen geçersiz belge koltrolü ,kar marjı, varsa şikayet onlara bakıp kafasındaki matrah farkı okeyledimi bitti bir dahaki denetim allah bilir ne zaman olur).

Edited by: gokhango