Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 16 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: SN. SEYİT AHMET BAŞ'IN KONUŞMASINDAN ÖZET.

Yeni Üye

Kobi tfrs uygulamak için de tam setin bilinmesi gerekiyor. Orkestranın ahenkli çalması için notaları bilen kişiler lazım.<div>Tam seti bilen smmm olmadığı için (Çok az) geçiş dönemi uygulanmıstır.</div>

Yeni Üye

kobi tfrs de netlik yok. Uygulanmayadabilir.Genel duruma ve çekincelerin giderilmesine göre uygulamaya alınacak.<div></div><div>Tam setin uygulanması ve büyük şirketlere denetimi getiriyorlar.</div><div>2 yıl denetim yok . Finansal tabloların olgunlasmasını bekleyecekler .Sonra denetim baslayacak büyük şirketler için. 5 YIL SÜREBİLİR BU DÖNEM</div><div>TOPLAMDA 7 YIL SONRA Cıktılara bakılacak ve küçük şirketlere denetim getirilip getirilmemesine karar verilecek....</div><div></div>

Müdavim Üye
    Hikaye oldukça güzeldi aslında.En azından Mesleğimizle ilgili gerçek durumu anlatmış.Gerisini de siz anlayın diyor işte.Zihniyet değişmediği sürece de denetimi unutun diye bir anlam çıkıyor.Öncelikle sanırsam 1500 ilave firma ile başlayacak uygulama.Geçiş sürecinde bu standartlara uyan kişi de oldukça az olacak sanıyorum.İstatistiki bir ayar ve sınırlama yapılmış diye düşünüyorum.
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Kıdemli Üye
    Seyit Ahmet Baş iyi hazırlanmış bir konuşma yaptı, kendi içinde konuşmanın sistematiği iyiydi. Konulara çok hakim olmayan bir kişide adam doğru söylüyor hissiyatı yaratabilirdi.

Ancak konulara az çok vakıf biri içinde kapılacak iki hissiyat var bir bu adam anlattıklarını inanarak anlatıyorsa bu adamın dünyadan haberi yok iki dünyadan haberi varsa esas amacını çok iyi saklıyor.

dayandığı temel meslek mensuplarının çoğunun ufrs bilmemesiydi, türmobun eğitimlerini taca çıkarabilmek içinde kobi tfrs yi ateşe attı.

Avrupa birliğinin bile çekinceleri var uygulanmaza getirdi konuyu. Her standart konusunda çekincelere eleştiriler olabilir kobi tfrs ile ilgili de var tamsetle ilgili de ancak her ikisi de hiç bir ülke de geri çekilmedi veya uygulamaktan imtina edilmedi. Bu sorunun büyüklüğünü bir tek Seyit Ahmet Baş mı bu kadar önem veriyor sormak lazım.

hem standartlar (muhasebe ve denetim) konusunda zaten çeviri ha biz çevirmişiz ha türmob geyiği yapıyor hemde uluslararası bir standardı Türk Kobilerinin uygulamasının önünü kesiyor.

Muhasebecilerin önce ufrs yi öğreneceklerini 2-3 yıl ufrs mali tablo yayınlayacaklarını 2-3 yıldan sonra ufrs mali tablolarına hakim olunca denetime gireceklerini söyledi.

Defterlerini vuka göre tutan muhasebecinin niye ufrs öğrenmek isteyeceğinden, eğer zorunluluk gelirse tamamen ilke bazlı bir set olan ufrs nin denetimsiz nasıl uygulanacağından hiç bahsetmedi.

İlke bazlı bir setin denetimsiz uygulanması teknik açıdan imkansıza yakındır uygulansa da o uygulanıyor sayılmaz moda deyimle ucube bir şey çıkar bugün vergi bilançolarında bile iyi kötü bir vergi denetimi korkusu var halleri ortada hiç bir denetim korkusu olmayan bir de üstüne üstlük kuralları olmayan sadece ilkeleri olan bir set nasıl uygulanacak o uygulamadan çıkan tablo ne işe yarayacak.

Yani uzun lafın kısası denetim olmadan ufrs mali tablo olmaz, ufrs mali tablo olmadan da kimse ufrs öğrenmez kademeli geçişte değil 5 - 25 sene olsada bir geçiş gerçekleşmez.

başta da dediğim gibi bu konuşmanın bende oluşturduğu hissiyat.

bir bu adam anlattıklarını inanarak anlatıyorsa bu adamın dünyadan haberi yok iki dünyadan haberi varsa esas amacını çok iyi saklıyor.

Müdavim Üye
    Sayın Cengio Tamam dediklerinizde TFRS açısından hakılısınız da.Şimdi ha TFRS uyguluycaz desek kaçımız bu işe cidden önem verdi ve üzerine gitti.Konya SMMM Oda Bbaşkanı çıkıp Eğitimlerde Manyetik kart ile Kamera görüntüsünü alıyor vs açıklaması yaptı.Şimdi eğitimlerde sabah okutup giden sonra eğitimin bitişinde gelip okutanlara ne diyeceksiniz.Şimdi herkese lisansın verilmesi gerektiğini söylerken birazdan gerçeklerden konuşalım.Birileri öğrenmek istemiyorsa zorla dayatamazsınız ama ona da o işi vermezsiniz olur biter.Bir şeyi genellerseniz bilen le bilmeyen, çabalayanla çabalamayanın farkını nasıl anlarsınız.Seyit Ahmet Baş oldukça güzel konuştu.En azından gerçeklerin şimdiden anlaşılması açısından.Önce işe talip olmak istiyorsak kendimizi Gerçek şekilde(baştan şağma değil) eğitmeliydik..AB sürecinde brüksel'e gittiğimizde ne cevap veririz diyor.Oldukça doğru diyor bu durumda.Biz bu zamana kadar Ülke için Vergi Muhasebesi uygulamışız daha vergi muhasebeciliğinden kurtulamamışız bana verin TFRS uygularım diyoruz.2 sene boşa gitti.Pek ala gerçekçi olup negatif yönlerimizi pozitife çevirebilirdik.Ama sağolsun uyutulduk.Uyumaya devam esersek de daha 30 yıl denetim olmaz üzerine birde meslektaş artışından dolayı kişi başına 10 tane bile defter düşmez duruma geliriz.Ama üzülmek yerine çuvaldızı biraz kendimize batırıp artılarımızı eksilerimizi tartalım öyle Dünya standartlarına tabi olalım değil mi?

Ne zaman gazlanmak yerine gerçekleri konuşmaya başlarız o zaman bu işte başarılı oluruz.
    Hikaye de de anlattığı gibi ezberci eski sistemle bu iş olmuyor diyor.Bu söylediklerine temel olacakMaliye Bakanlığından bazı veriler almışlardır sanırsam.Sonuçta Maliye Bakanlığı üst yetkili Kurum.

Bu defter sınırının da bu işin başlangıcı olduğu düşüncesindeyim.Önce Finansal Tabloları bir Hizaya gelmesi için çabalayacaklar.Sonra da denetim açısından.

Emin olun ki.Burda şeklen yayınlansa Mesleğimizden utandıracak Finansal Tablolar mevcuttur.Önce bu Ruhsat kiralama, finansal tablo haricinde herşey diyebileceğimiz muhasebeciliğin bitmesi gerekiyor (Örn yüzlerce defter olayı)
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Müdavim Üye

Alıntı fatihgke Nickli Üyeden Alıntı
    Emin olun ki.Burda şeklen yayınlansa Mesleğimizden utandıracak Finansal Tablolar mevcuttur.Önce bu Ruhsat kiralama, finansal tablo haricinde herşey diyebileceğimiz muhasebeciliğin bitmesi gerekiyor (Örn yüzlerce defter olayı)
    doğru söze ne denir. [img]smileys/smiley32.gif[/img]

Edited by: gokhango