Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Defterlerin tasdik edilmemei ve resen vergi tarhı

 1. #1
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  25.Ağustos.2010
  Mesajlar
  2,259


  Bir limited şirket mükellef2011 yılı defterleri tasdiki yapılmamış muhasebeci atlamış<div>Bu mükellef 2011 yılında yaklaşık 20.000 TL vergi ödemiş </div><div>Tasdiksiz defterlerinde yazılı tüm belgeler mevcuttur tek sorun tasdikinin yapılmamış olması</div><div>- Gelebilecek cezalar nelerdir?</div><div>- Resen vergi tarhı yaptıklarında diyeli 50.000 TL vergi tarhı yapıldığında bu mükellef zaten 20.000 TL vergi ödediğinden bu 20.000 TL tarh edilen vergiden düşülüp kalan 30.000 TL vergi mi tarh olmuş olur yoksa mükellefin dönemde ödediği vergi dikkate alınmaz mı?</div><div>Saygılar</div>

 2. #2
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  17.Ağustos.2005
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  944
  evet aynen dediğiniz gibi hem kdv hem kurumlar vergisinde resen takdir edilen ile sizin beyan ettiğiniz arasındaki farkı cezası ile isterler..
  Ancak Her ne kadar vergi dairesi defterlerin tasdik ettirilmemesini resen takdir sebebi saysa ve bu yönde uygulama yapsada.. Vergi mahkemeleri ve danıştay bu konuda farklı düşünüyor.. onlarca karar var.. Danıştay her ne kadar defterler tasdiksiz olsada.. mükellefin elinde mevcut ve ibra ettiği faturalara göre gerçek ve fiili durum tesbit edilebiliyorsa bu yöntemle inceleme yapılmalı ve inceleme sonucu beyan ile belgeler arasında fark varsa resen tarhiyat yapılmalı, bu nedenle belgeler alınan, kesilen faturalar incelenmeden bunların doğruluğu araştırılmadan sırf defterler tasdiksiz diye resen salınan vergide isabet yoktur yönünde mükellef lehine kararlar vermektedir..
  Bu nedenle eğer ileride bu sebepden dolayı resen tarhiyata maruz kalırsanız dava yolunuda dikkate alınız...
  sözkan

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •